GÜNCEL
Giriş Tarihi : 15-11-2019 18:49

Erdemli Lamas Limonu Tescillendi

Erdemli Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından dünyaca ünlü ‘Lamas limonu’na Türk Patent Enstitüsünden Coğrafi İşaret Belgesi alarak Lamas Limonunun tescillendirdi.

Erdemli Lamas Limonu Tescillendi

Tescil belgesi ilçe kaymakamı Avni Kula tarafından Erdemli Tarım ve Orman Müdürü Mesut Yıldız’a verildi.

Lamas Limonuna Coğrafi İşaret Belgesi alınması kapsamında Erdemli Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonunda tören düzenlendi. Törende konuşan Erdemli Kaymakamı Avni Kula, Erdemli ve yöresinin iklim yapısı itibarı ile dünyada az rastlanan coğrafyaya sahip olduğunu ve birçok ülkede yetişmeyen sebze ve meyvenin yetiştiği ender bölgelerden birisi olduğunu söyledi.

Erdemli yıllar önce Lamas limonuna tescil alması gerektiğine dikkat çeken kaymakam Kula, ‘’Önemli olan dünyanın tanıdığı marka bir limona coğrafi işaret almaktı, bunu da Erdemli İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile proje ortağı Erdemli Ticaret ve Sanayi Odası gerçekleştirdi. Lamas limonu dünyada tanıyordu ancak şimdi coğrafi işaretli yani tescillendiği de bilinecek. Lamas limonu marka idi şimdi tamamen tescillendi. Tanınırlığı ve bilinirliği sağlanıp daha fazla fiyata satılacak. Bu tescil üreticimizin hakkını koruyacak’’ dedi.

Törene katılan Ulusal Turunçgil Konseyi Başkanı Kemal Kaçmaz da yaptığı konuşmada, 2020 yılında dünya Turunçgil kongresinin Mersin’de yapılacağını ve kongreye 60 ülkenin katılacağını belirtti.

Kongre öncesi dünyaca ünlü Lamas Limonunun coğrafi işaret belgesi almasının da kongreye hazırlık olduğunu vurgulayan Kaçmaz, ‘’Ülkemize gelecek olanlara mersinimiz de yetişen bu limonu tanıtma fırsatı bulacağız. Erdemlimizin dünya markası olan Lamas limonu Dünya literatüründen diğer limonlar da Lamas limonu olarak geçer. Böylesine önemli bir markaya tescil belgesi almalarından dolayı İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile projeye destek veren Erdemli Ticaret ve Sanayi Odası yönetimine teşekkür ediyorum. Bundan sonra bu türün çoğaltılması için bir eylem planı yapılması gerekiyor. Narenciyemizin gerek yurt içinde pazarlanmasında gerekse yurt dışına ihracatında coğrafi işaretin büyük katkıları olacaktır. Bu nedenle de Lamas Limonunun bol reklamının yapılması gerekiyor. UTK olarak biz üzerimize düşeni yerine getireceğiz’’ diye konuştu.

Erdemli Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Başkanı Orhan Sarı da konuşmasında, ülke ve ilçe ekonomisine katma değer sunacak bu tür projeleri desteklemeye devam edeceklerini kaydetti.

İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mesut Yıldız da törende yaptığı konuşmada, Türkiye’nin limon üretiminin 656 bin tonunu Mersin’in ürettiğini Erdemli ilçesinin ise 392 bin ton ile tek başına yüzde 50’nin üzerinde limon üretimi gerçekleştirdiğini ifade ederek narenciye dikim alanlarının her yıl arttığını kaydetti.

Erdemli Ziraat Odası (EZO) Başkanı Rasim Şahin de konuşmasında, coğrafi işaret belgesinin alınması konusunda oda olarak katkı sunduklarını söyledi.

Şahin, ülke ekonomisine katma değer sağlayan diğer ürünlerinde sırada beklediğini ifade ederek, ‘’Sadece Lamas Limonuna tescil almak yetmez temennimiz muz ve ülke ekonomisine katma değer sağlayan domatesine de tescil belgesi alırız ve daha fazla ihracat yaparak ülkeye döviz girdisi sağlarız’’ şeklinde konuştu.

Coğrafi İşaret Belgesi alan Lamas Limonu ve Pazar payı hakkında ise Proje Koordinatörü Avni Taşyürek tarafından sunum gerçekleştirildi, tescil belgesinin önemi hakkında bilgilendirme yapıldı.

Konuşmaların ardından Türk Patent Enstitüsü tarafından Lamas Limonuna verilen Coğrafi İşaret Belgesi ilçe Tarım ve Orman Müdürü Mesut Yıldız’a teslim edildi.