GÜNCEL
Giriş Tarihi : 14-11-2019 18:35

Belediye’den Vergi Uyarısı, Son Gün 30 Kasım!!

Erdemli Belediyesinden yapılan açıklamada İşyerleri için Evsel Katı Atık, Çevre Temizlik ve Emlak vergilerinin 2. taksitinin 30 Kasımda sona erdiği bildirildi. İlk taksiti Mayıs ayı olan vergilerin, 2. taksitinin 30 Kasımda sona ereceğinin altı çizildi.

Belediye’den Vergi Uyarısı, Son Gün 30 Kasım!!

Belediye Başkanı Tollu, alınan vergilerin Türkiye ortalamasının altında olduğunu söylerken; Evsel Katı Atık vergisinin merkezi hükümetin kararı ile tüm Türkiye’deki belediyelerce tahsil edildiğinin, belediyelerin bu konuda karar alma yetkisinin olmadığı bilgisini yineledi.

Yapılan açıklamada vergiler konusunda son günlere kalınmaması gerektiği ifade edilirken, bu vergilerin Erdemli’ye hizmet olarak döndüğünün altı çizildi. Toplanan vergilerle Erdemli’ye hizmet edildiğinin altını çizen Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu’da, açıklamasında Erdemli’de son yıllarda başlatılan hizmet atağının Erdemli tarihinde görülmemiş derecede olduğunu kaydetti ve bu hizmetlerin yapılmasında verilen vergilerin etkisinin son derece önemli olduğunu ifade etti. Erdemli’nin her mahallesinde, her sokağında belediye hizmetlerinin olduğunu söyleyen Tollu, “bu hizmetler toplanan vergiler sayesinde icra ediliyor. Herkes görüyor ve biliyor ki; Erdemli Belediyesi çok iyi çalışıyor. Tüm bunların yanı sıra toplanan vergileri hizmete dönüştürebilmek ve tasarruflu olarak da kullanabilmek daha önemlidir. Savurgan olmadan, doğru mantık çerçevesinde vergileri yatırıma dönüştürdüğümüzü gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. Zaten bu da yapılan hizmetlerle görülebilmektedir. Vatandaşlarımız ödedikleri verginin karşılığını son damlasına kadar almaktadırlar. Bu da bizim boynumuzun borcudur” dedi.

Evsel Katı Atık vergilerinin merkezi hükümet tarafından yasalaştırıldığı ve tüm belediyelerce uygulamaya konduğu ifade edilen açıklamalarda bu konuda belediyenin bir karar almada yetkisinin olmadığı belirtildi. Belediyeden yapılan açıklamanın sonunda; vergilerin 2 taksitte alındığı ve ikinci taksitin son ödeme tarihinin 30 Kasım olduğu ifade edildi.