GÜNCEL
Giriş Tarihi : 13-11-2019 18:09

Başkan Tollu: “Erdemli Hep Yeşil Kalacak’’

Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, TEMA Vakfı Erdemli Gönüllü Temsilciliğinin ortaklaşa düzenledikleri "Erdemliyi Yeşillendiriyoruz" projesi kapsamında Alata Mahallesinde bin adet fidanın dikiminin gerçekleştirildiğini söyledi.

Başkan Tollu: “Erdemli Hep Yeşil Kalacak’’

Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, fidan dikim töreninde yaptığı konuşmada, daha yeşil, daha güzel ve daha yaşanılabilir bir Erdemli için çalıştıklarını belirtti.

TEMA Vakfı Erdemli Gönüllü Temsilciliği ile 3 yıl önce başlattıkları proje çerçevesinde ilçe merkezine kendi fidanlıklarında yetiştirdikleri bin fidanı toprakla buluşturduklarını aktaran Tollu, "Eskiden limon ağaçlarının bulunduğu alanlar günümüz şartlarında beton yığınına dönüştü. Biz de yeniden yeşil Erdemliyi oluşturmak için sokaklarımıza minik yavrularımız ile birlikte fidanlar dikiyoruz" dedi.

Erdemli ilkimi, denizi ve doğası ve kültürel yapısı ile birlikte dünyanın en güzel coğrafyasında yer alıyor diyen Tollu, ‘’Bu güzel kenti daha güzel kılmak adına bulabildiğimiz tüm boş alanlara fidan dikip yeşillendirme gayreti içindeyiz. Şu anda kauçuk dikiyoruz çünkü bu ağacın hem büyüdüğünde gölgesi güzel oluyor hem de yapraklarını dökmüyor. Biz Erdemlinin her noktasını yeşillendirmeye çalışıyoruz. Hedefimiz Erdemliyi her zaman yeşil tutmaktır’’ diye konuştu.

Erdemli Tema Gönüllü Temsilcisi Murat Başer de ‘’Erdemliyi yeşillendirme’’ adı altında 5 yıllık proje hazırladıklarını belirtti. Bu projeden amacımız gelecek nesillere daha yeşil ve daha yaşanabilir bir Erdemli bırakmayı hedeflediklerini belirterek, gelişen teknoloji ve betonlaşan kentin getirdiği olumsuzluklardan ağaçlandırmayla kurtulmayı ve sürdürülebilir bir yaşam alanı oluşturmayı amaçlıyoruz. Erdemli belediyesi ile başlatılan proje kapsamında ilçe merkezine 5 yıl içinde toplam 5 bin fidan dikeceğiz. Erdemli sokaklarına dikilen her fidan çocuklarımız ile birlikte büyüyecek’’ şeklinde konuştu.

Fidan diken öğrencilerden Yağmur Erer de Erdemli sokaklarına arkadaşları ile birlikte fidanlar diktiklerini belirterek, ‘’Fidanlarımızı diktik. Diktiğimiz fidanlar bizlerle birlikte büyüyecek. Dikilen fidanlar doğaya enerji verecek, oksijen üretecek. Hem fidan diktik hem de eğlendik’’ ifadesini kullandı.

Konuşmaların ardından Erdemli Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekibi ile öğrenciler ve öğretmenler fidanları dikti. Belediye öğrencilere dikim sonrası çorba ikramında bulundu.