EĞİTİM
Giriş Tarihi : 07-11-2019 20:32

Öğrencilere Girişimcilik ve Ahilik Ruhu Anlatıldı

Erdemli Ertuğrul Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerine girişimcilik ve ahilik ruhu anlatıldı. Erciyes Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi, Uçak Elektrik ve Elektroniği Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Mehmet Konar tarafından öğrencilere ‘’Ahilik Ruhu’’ ve ‘’kariyer Günleri’’ kapsamında sohbetler gerçekleştirildi.

Öğrencilere Girişimcilik ve Ahilik Ruhu Anlatıldı

Etkinliğe Okul Müdürü Mustafa Tat, Elektrik Alan Şefi Erdoğan Aslan, okulun Elektrik Bölümü ve Anadolu Teknik Programı Elektrik bölümü öğrenci ve öğretmenleri katıldı.

Programda konuşan Dr. Mehmet Konar, hiçbir başarının tesadüf olmadığını, başarılı olmak için gayret, azim ve çalışma gerektiğini ifade etti.

Konar mezun olduğu okuldaki öğrencilere yaptığı konuşmada, "Ben de bu okuldan mezunum. Bana da meslek lisesine geldiğim için hiçbir şeyi başaramaz gözüyle baktılar. Sizler sakın başkalarının düşüncesinin hayallerinizi bozmasına izin vermeyin. Denemeden başarılı olup olamayacağınızı bilemezsiniz. Koşullarınız ne olursa olsun hayallerinizin peşinden gidin. Önce kendinize ve başaracağınıza inanmalısınız. Motivasyonunuz çok önemli. İnancınızı yitirdiğiniz zaman başarılı olmanız çok daha zor olacaktır" dedi.

Uygulanmayan bilgilerin faydasının olamayacağını ifade eden Konar konuşmasını şöyle sürdürdü:

‘’Başarının şartlarından biri de istekli olmaktır. Öz güven içinde hedefimizi belirleyip yapacağımıza inanmalı ve güvenmeliyiz. Asla ümitsiz olmamalıyız. Önemli olan zor olanı başarmaktır. Kolay olanı herkes yapar. Hayat inişli ve çıkışlı bir yol gibidir. Önemli olan bu yarışı en güzel şekilde tamamlamaktır. Önümüze çıkan zorluklar bizi yıldırmamalı, hiçbir zaman pes etmemeli mücadeleden kaçmamalıyız. Başarılı olmuş insanların hayatları bizler için güzel bir örnektir. Topluma yön veren insanları takip etmeli, onların nasıl başarıya ulaştıklarını öğrenip onları uygulamamız gerekir. Başarılı insanlar geleceğimizi aydınlatacak hayat ışıklarımızdır. Başarırım diyeceğiz ve başaracağız. Yeter ki isteyelim. Düzenli ve verimli bir çalışmanın içine girelim. Amacımızı çok iyi belirlemeliyiz. Neyi, nerede, ne zaman, niçin yapacağımızı çok iyi bilmemiz gerekir. ” Rotası olmayan gemiye hiçbir rüzgâr yardım edemez” hedefimize kilitlenmeli, yoğunlaşmalı ve işimizi sabırla takip etmeliyiz.”

Dr. Mehmet Konar, öğrencilere kendi kariyer süreci ve süreç boyunca yaşadıklarını aktardı. Ayrıca kariyer sürecinde yaşadığı zorlukları ve bunların üstesinden nasıl geldiği konusunda öğrencilerle tecrübelerini paylaştı. 

Dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de sivil havacılık sektörünün hızla gelişmesine paralel olarak insan kaynağına olan gereksinimin de arttığına vurgu yapan Dr. Konar, sözlerini şöyle sürdürdü:

‘’Bünyesinde bulunan Uçak ve Uzay Mühendisliği Bölümü, Uçak Elektrik ve Elektroniği Bölümü Fakültemiz havacılık sektöründeki artan nitelikli personel ihtiyacına destek vermektedir. Havayolu taşımacılığı sektörünün hem uluslararası hem ulusal düzeyde hızlı ve sürekli büyüme sergilemektedir. Uçak ve Uzay Mühendisliği Bölümü ülkemizin vizyon 2023 stratejik hedefleri doğrultusunda havacılık ve savunma sanayine büyük önem veriliyor. Bu alanda yetişmiş insan gücü çok önemli. Fakültemiz Bölümlerinden bu alana hizmet edecek kaliteli, vizyon sahibi gençler yetiştirmeyi hedefliyoruz.”    

Öğrencilere Uçak Mühendisliği ve Uçak Elektrik Elektronik Teknikerliği mesleklerini tanıtan konar, bu mesleklerin iş imkânları, çalışma koşulları konusunda öğrencileri bilgilendirdi. Erciyes Üniversitesinin tanıtıldığı videoların da izlendiği etkinlik öğrenciler tarafından büyük beğeni ile takip edildi. Etkinliğin sonunda soru cevap bölümü ile öğrencilerin de etkinliğe aktif katılımı sağlandı.

Okul Müdürü Mustafa Tat da etkinlikte yaptığı konuşmada, “Okulumuzda düzenlediğimiz kariyer günleriyle, teorik eğitimlerini bitirdikten sonra iş hayatına atılacak öğrencileri, iş dünyası temsilcileri ve akademik kariyer sahibi insanlarla bir araya getirmeyi hedefledik. Öğrencilerimizin özellikle kendilerini daha iyi yetiştirebilecekleri, aldıkları teorik bilgileri hayatta uygulama alanı bulabilecekleri alt yapıları kazandırmak ve bu konuda tecrübeli, birikimi olan insanlarla buluşturmak için kariyer günlerini düzenledik. Bu tür programlar öğrencilerimizin hem kendilerine güvenleri hem de geleceğe umutla bakmaları açısında iyi oluyor” şeklinde konuştu.

Tat, Dr. Mehmet Konar’ a program sonrası teşekkür ederek çiçek takdim etti.