EKONOMİ
Giriş Tarihi : 06-11-2019 19:56

Erdemli’li Girişimci Kadınlara Kooperatifçilik Anlatıldı

Cumhurbaşkanlığı 1.100 Günlük İcraat Programı kapsamında Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sorumluluğunda bulunan eylemler arasında ‘’kadın kooperatiflerinin güçlendirilmesi, sürdürülebilirliklerinin sağlanması, kurumsal kapasitelerinin geliştirilmesi amacı ile kadın girişimcilere kooperatifçiliğin önemi anlatıldı.

Erdemli’li Girişimci Kadınlara Kooperatifçilik Anlatıldı

Erdemli Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonunda ‘’Kadın kooperatiflerinin güçlendirilmesi’’ konulu bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Toplantıda Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı ortaklığında ‘’ Kadın Kooperatiflerinin Güçlendirilmesi İş Birliği Protokolü’’ konusunda kadınlara bilgi aktarıldı.

Üç Bakanlık arasında imzalanan protokol ile kadın kooperatiflerinin güçlenmesi, sürdürülebilirliklerinin sağlanması, kurumsal kapasitelerinin geliştirilmesi, görünürlüklerinin arttırılması ve yaygınlaştırılması ile kadınların kooperatifler yoluyla ekonomik ve sosyal hayata etkin katılımı konularında işbirliği yapılması hedeflendiği aktarıldı.

Bu kapsamda Erdemli Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü koordinatörlüğünde düzenlenen toplantıda Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdür Yardımcısı Çiğdem Göllü bir konuşma yaptı. Göllü konuşmasında, ilk toplantının Mersin merkezinde ilçeler bazında ise ilk toplantının Erdemli ilçesinde gerçekleştirildiğini söyledi.

Ekonomide, istihdamda kadınsız bir ekonominin düşünülemeyeceğine dikkat çeken Göllü, ‘’Kadınımızı toplumda ayakları yere basan üreten bir konuma getirebilmek anlamında bizler kamu kuruluşu görevlileri olarak elimizden geldiğince hizmet vermeye çalışmaktayız. İşte yapılan çalışmalardan bir tanesi de ‘’Kadın kooperatiflerinin güçlendirilmesi’’ çalışmasıdır. Bu kapsamda kooperatifçiliğin ne olduğu nasıl kurulacağı, ne gibi katkılar sunulacağı anlatılacak ve öğretilecektir. Erdemli’de de güzel kooperatiflerin oluşacağına inancımız tamdır. Başarılar diliyorum’’ dedi.

Kadınlara kooperatifçilikle ilgi kooperatifçiliğe giriş, muhasebe, pazarlama, e-ticaret, markalaşma, ürün geliştirme, girişimcilik, sosyal güvenlik, kadın güçlenmesi konularında bilgiler aktarıldı.

Toplantıya AK Parti Erdemli Kadın Kolları Başkanı Gülten Yıldırım, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Mersin İl Müdür Yardımcısı Çiğdem Göllü, Erdemli Sosyal Hizmet Merkezi Müdürü Halim Ünal, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mesut Yıldız. Erdemli İŞ-KUR Müdürü Mustafa Doğan, Erdemli Halk Eğitim ve ASO Müdürü Ahmet Ateş ile 80 kadın girişimci katıldı.