GÜNCEL
Giriş Tarihi : 31-10-2019 17:39

Her Şey Caretta Carettalar İçin

Mersin'de Bu Yıl altıncısı düzenlenen Caretta Bisiklet Festivali kapsamında 150 bisikletli Erdemli Alata sahilinde caretta carettaların üreme merkezi olan sahilde temizlik yaptı, nesli tükenme tehlikesi altında bulunan carettalara dikkat çekmek amacı ile tarihi mekânlarda pedal çevirdi.

Her Şey Caretta Carettalar İçin

Mersin Valiliği himayesinde, Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Mersin Üniversitesi Deniz Kaplumbağaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (DEKUYEM) Müdürlüğü ile Mersin Bisikletli Gezginler Derneğinin ortaklaşa düzenlediği ‘’6. Caretta Bisiklet Festivaline 22 değişik ilden toplam 150 bisikletli katıldı.  

Festival kapsamında Erdemli Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü sahilinde temizlik yapan bisikletliler adına bilgi veren dernek başkanı Ahmet Salih Özenir, 6 yıldır nesli tükenme tehdidi altında bulunan Caretta Carettalara dikkat çekmek için Alata sahilinde temizlik yaptıklarını söyledi.

22 ilden katılan toplam 150 bisikletli ile birlikte hem bisiklet kullanmayı özendirmek, Mersin’i diğer illerden katılanlara tanıtmaya amaçladıklarını kaydeden Özenir şunları kaydetti:

‘’3 gün süren festival kapsamında bölgenin tarihi ve turistik mekânları olan Ayaş Elaussia Sebaste, Kızkalesi, Cennet Cehennem ve Kanlıdivane ören yerlerini de gezmek için toplam 135 kilometre pedal çevrildi. Bu geleneği devam ettirmek için çaba harcıyoruz. Bize bu imkanı sağlayanlara teşekkür ediyoruz.’’

Sahil temizliği ile ilgili bilgi veren Mersin Üniversitesi Deniz Kaplumbağaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (DEKUYEM) Müdürü Prof. Dr. Serap Ergene, Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü sahilinin Mersin’deki 5 adet deniz kaplumbağası üreme alanlarından bir tanesi olduğunu belirtti.

Deniz kaplumbağalarının üremesi için alan temizliğinin önemli olduğunu vurgulayan Ergene, özellikle sezon içerisinde çevreye bırakılan plastik atıkların deniz canlılarını özellikle de kaplumbağaları olumsuz yönde etkilediğini ifade ederek, ‘’Bu tür etkinlikler canlılar için önem taşıyor. Bu canlıların atıklardan etkilenmemesi için insanlarımızın bilgi sahibi olması gerekiyor’’ dedi.

Ergene şöyle konuştu: ‘’Deniz kaplumbağaları nesli tehlikede olan canlıların başında geliyor.  Bu etkinliklerle hem alanlarını temiz tutmak hem de bu canlıların tanıtımını sağlamak bizim açımızdan çok önemli. Kaplumbağaların neslinin tehlikede olduğu, alanlarının korunduğu ve temiz kalması gerekmektedir. Biz de 6. Caretta Bisiklet Festivali kapsamında sahilde temizlik yaparak farkındalık oluşturup insanların çevreye olan dikkatini çekmek istedik.’’