GÜNCEL
Giriş Tarihi : 31-10-2019 16:34

Atam Kurduğun Cumhuriyet İlelebet Yaşayacak

Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunun 96. Yıldönümü kutlamaları sabah saat 09.00'da Kaymakam Avni Kula'nın makamında tebrikleri kabulu ile başladı. Sahil Bandı Tören Alanında gerçekleştirilen Kutlama törenleri büyük bir coşku ile geçti

Atam Kurduğun Cumhuriyet İlelebet Yaşayacak

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Erdemli Kaymakam Avni Kula, Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, Cumhuriyet Başsavcısı Durmuşali Karakoca, Garnizon Komutanı Binbaşı Erhan Erdoğan halın ve öğrencilerin bayramını kutladı.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı ise kaymakam Avni Kula yaptı.

Erdemli Kaymakamı Avni Kula, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün  “Türk Milletinin karakterine ve adaletine en uygun olan idare, Cumhuriyet iradesidir” diyerek ifade ettiği Cumhuriyetin 96. Yılını kutlamanın coşkusu ve gururunu hep birlikte yaşıyoruz’’ dedi.

29 Ekim 1923’de : “Hâkimiyet Kayıtsız Şartsız Milletindir” İdare usulü Halkın mukadderatını geleceğini bizzat ve bir fiil idare etmesi esasına dayanır. Türkiye Devletinin Hükümet şekli cumhuriyettir. İfadeleriyle ilan etmiştir.

O günden bugüne “CUMHURİYET” Aziz Milletimizin tabiatına ve geleneklerine en uygun, yüksek ahlaki değer ve niteliklerine dayanan, Erdemli faziletli insanlar yetiştiren, yeni ve sağlam esaslarıyla Türk milletini İstikbal yolunda hızla ilerlerken, halkın gelişimini ve yükselişini sağlayan, birlik ve beraberlikten bağımsızlık ve hürriyetten asla taviz vermeyen, çağdaş dünyada hak ettiği onurlu yeri alma kararlılığını tüm dünyaya gösteren çağdaş bir yönetim şekli olmuştur. İnanıyorum ki aziz Milletimizin her bir ferdi, Milletimi<in küllerinden yeniden doğduğu, bu güzel günü büyük bir coşku ile idrak etmekte; en samimi duygularla kutlamaktadır.

Tarih açık bir şekilde göstermiştir ki, Büyük Türk Milletimin bekasını ve çağdaş dünyada hak ettiği yeri almasının yegâne biçimi Cumhuriyettir. Yaşadığımız sıkıntılı günlerden sonra kanla, İrfanla kurduğumuz Cumhuriyet sayesindedir ki, bugün haklı olarak Büyük bir Millet ve Devlet olmanın gururunu yaşıyoruz. Kahraman Ordumuz sadece sınırlarımız içindeki vatandaşlarımızı korumakla kalmayıp; Dünyada birçok mazlumun umudu, koruyucu olmuştur. Gittiği her yerde barışı huzuru sağlamış. Kan ve gözyaşını dindirmiştir. Şanlı Al bayrağımızın dalgalandığı yerlerde ne korku ne keder kalmamış; “BARIŞ PINARLARI” akmaya başlamıştır. Kahraman Ordumuza Barış Pınarı Harekâtında başarılar diliyoruz. Allah Mehmetçiği Korusun’’ ifadesini kullandı.

Türk insanı Cumhuriyet sayesinde, Devletin tek gerçek sahibi olduğunun, hâkimiyetin Kayıtsız Şartsız Milletin olduğunun bilincindedir. Demokratik, Laik ve sosyal Cumhuriyet ve onun kazanımları ırk, dil, din, inan, cinsiyet farkı gözetmeksizin her Türk vatandaşlığının ortak varlığıdır diyen kaymakam Avni Kula konuşmasını şöyle sürdürdü:

‘’Elbette ki ulaşmamız gereken daha nice hedef, yapmamız gereken daha nice büyük işler vardır. Üzerinde yaşadığımız coğrafyanın politik ve stratejik önemi, karşımıza sürekli iç ve dış düşmanları çıkarmıştır, çıkarmaya da devam edecektir.

Bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da hainlerin planları bozulmaya mahkûmdur. Çünkü bu Milletin yüreği, Akif’in “toplu vurdukça sineler, onu top sindirmez” dediği gibi her daim birlik ve beraberlikten yanadır.

Nitekim son olarak birçok dış düşmanın desteği ile 15 Temmuz gecesi gerçekleştirilmek istenen hain darbe ve Ülkeyi bölme girişimi , “MİLLETİN DEVLETİNE SAHİP ÇIKMASI” ile geri püskürülmüştür ve bütün dünyaya çok önemli bir mesaj verilmiştir.

Gerek bu hain girişime, gerekse bugün Suriye de yaşananlara karşı Batının şaşırtıcı düzeyde ikiyüzlü ve teröristlerden yana tavır almasının; Ülkemizin üst üste demokratik, ekonomik ve terör saldırılarına maruz kalmasının ardında, Türkiye nin “Dünya beşten büyüktür” diyerek kurtlar sofrasına müdahale etmesine ve bu sofrada hem İslam coğrafyasının hem de dünya mazlumlarının temsilciğine soyunmasına duyulan sonsuz öfke yatmaktadır.

Yaşadığımız bu kritik coğrafyada ki mevcut tüm olumsuzlara rağmen, ortak tarih, ortak kader ve amaç birliği ile vatandaşlık kimliği ilkelerine dayanan temeller üzerinde yükselen Cumhuriyetimiz sayesindedir.

Bu topraklar üzerinde yaşayanlar tasada ve kıvançta bir olmada, ocağını ve ayını paylaşma da ne kadar kardeş olduğunu ortaya koymuş; Dahası büyük bir Millet ve Devlet olmanın gereği Ecdadı gibi milyonların açan “ Vatansız İnsanlara “kucağını açmış, Dünyanın neresinde olursa olsun mazlumlara sahip çıkmış, zalimin karşısında olmuş yakın bölgesine ve ötesine barış, adalet ve refahını yaymaya çalışmıştır.

Her yerde ve her derdimize milletçe devletimizin bekası, Milletimizin refahı için, çalışmaya dünyanın gelişmiş ülkeleri ile her alanda yanaşmaya ve öncülük etmeye azimli ve kararlıyız.

Bu inançla; büyük kahraman, asker ve devlet adamı Mustafa Kemal ATATÜRK ‘ün yolunda yürümeye, Milli ve manevi değerlerimize sahip çıkmaya devam edeceğiz. Atatürk, kahraman ecdadımızı, Aziz şehit ve Gazilerimizi Milletimizin kalbinde gönlünde ebediyete kadar yaşatacak ve asla unutmayacağız.

Bu duygu ve düşüncelerle, başta; Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder MUSTAFA KEMAL ATATÜRK ve onun kahraman silah arkadaşları olmak üzere, Aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi bir kez daha Rahmet; minnet ve şükran duygularıyla anıyorum.

Büyük Türk Milletine Cumhuriyet Bayramını tekrar kutluyor, nice güzel bayramlarda birlikte olmak dileğiyle sevgilerimi ve saygılarımı sunuyorum” dedi.

Kutlamalarda çeşitli sportif kutlamalarda derece alan öğrencilere ödülleri takdim edildi, gösteriler yapıldı. Tören sonrası Gaziler ve protokol üyeleri Barış Pınarı Harekâtına katılan Mehmetçiklere selam vererek sevgilerini gönderdiler. Tören geçit töreni ile son buldu.