SPOR
Giriş Tarihi : 25-10-2019 19:56   Güncelleme : 28-10-2019 14:54

Dünya Dalış Rekortmeni Yeni Rekora Hazırlanıyor

Dünya dalış rekortmeni milli sporcu Şahika Ercümen, rekor denemesi yapacağı Mersin'in Aydıncık ilçesindeki Gilindire Mağarası'nda antreman yaptı.

Dünya Dalış Rekortmeni Yeni Rekora Hazırlanıyor

Antreman öncesinde mağarada incelemede bulunan Şahika, daha sonra yaklaşık bir saat antreman gerçekleştirdi.

Şahika, antreman sonrasında gazetecilere yaptığı açıklamada, rekor denemesini Cumhuriyetin 96. yılına ve Mehmetçiğe ithafen gerçekleştirieceğini söyledi.

Önemli günde rekoru kırmak istediğini dile getiren Şahika, mağaranın oldukça şaşırtıcı olduğunu kaydetti.

Zor bir rekor denemesi olacağını aktaran Şahika, şöyle devam etti:

"Hem denizi güzel hem de böyle bir mağarayı hiçbir yerde görmedim, duymadım. Yerin metrelerce altına iniyoruz. Çöldeki vahalar, seraplar gibi bir anda karşımıza çok güzel su birikintisi çıkıyor. Suyun altında görüş çok iyi. Beni rekor için zorlayan faktörler var. Bunlardan bir tanesi çok nemli bir hava hakim. Bu da havadaki oksijeni azaltıyor. Biz nefes alıp verirken zorlanıyoruz. Özellikle benim gibi astım hastası için çok zor parkur. Normalde yaptığım performansın 3'te 2'sini hatta yarısını yapıyoruz. Bunun dışında burası dağcılık becerileri gerektiriyor. Suyun kenarına iplerten tuta tuta, merdivenlerin, kayaların arasından geçe geçe iniyoruz. Biraz enteresan bir parkur. Suyun ısısı da soğuk. Suda gerçekten üşüyoruz. 19-20 derece sıcaklığında. Bu yüzden benim yarışma standartlarıma göre çok daha zor bir şart var burada. Her şeyden önemlisi böyle özel bir mağarada cumhuriyete ithafen bu rekoru denemek için elimizden gelenin en iyisini yapacağız."

Şahika Ercümen, 1999 yılında hayvanlarını otlatırken bir çobanın karşısına çıkan kirpiyi takip etmesiyle ortaya çıkan ve buzul döneminden kalıntılar taşıyan Gilindire Mağarası'nda yapacağı rekor denemesini 28 Ekim Pazartesi günü gerçekleştirecek.

Şahika, paletsiz kategoride kadınlar dünya rekoru olan 90 metre sınırını aşarak Guinness Dünya Rekorları Kitabı'na girmeyi hedefliyor.