GÜNCEL
Giriş Tarihi : 25-10-2019 17:40

EZO’dan Sulama Sularındaki Yüksek Fiyatlara Tepki

Erdemli Ziraat Odası Başkanı Rasim Şahin ve Yönetim Kurulu üyeleri DSİ’ye devredilen Sulama Suyundaki Yüksek Fiyatlara tepkilerini bir açıklama yaparak dile getirdiler.

EZO’dan Sulama Sularındaki Yüksek Fiyatlara Tepki

Erdemli Ziraat Odasını ziyaret eden DSİ Bölge Müdür Yardımcısı Bekir Pehlivan’a sulama suyu fiyatlarının yüksek olduğunu belirten Başkan Şahin bu konuyu Ankara’ya taşıyacaklarını ve bakanlık nezdinde fiyatların düzeltilmesini isteyeceklerini söyledi.

Başkan Şahin yaptığı açıklamada şunları söyledi; “Erdemli’de çiftçilerimizin en önemli sorunlarından biri olan ERDEMLİ KOCAHASANLI SULAMA BİRLİĞİ’nin Çiftçilerimizden dekar başına istediği sulama suyu aidatı ve Sondaj sularından birliğin tahsil etmek istediği ücretlerin yüksek olmasıdır.

Çiftçilerimizden odamız başkanlığına gelen Sulama Birliği hakkında şikayetler doğrultusunda Odamız tarafından yapılan teşebbüslerde; Sulama Birliği Yapılan zamların dayanağı olarak Personel giderleri ve Elektrik giderinin yüksek olmasından kaynaklandığını dile getirmiştir.

Çiftçilerimiz sulama sularının kısıtlı olması dolayısıyla kendi açtırmış olduğu sondaj kuyularından yaptığı sulama sularından da Birlik herhangi bir hizmet sunmadan aynı sulama suyu aidatını istemektedir. Bu konuda da yaptığımız itirazda Bakanlar kurulunun kararı doğrultusunda bu parayı tahsil edeceklerini dile getirmişlerdir.

Çiftçilerimiz kendi sondajlarından sulama yapacaklar, elektriği kendisi ödeyecek birde sulama birliğine yüksek fiyattan Sulama suyu aidatı ödeyecek, böyle bir uygulama hakkaniyete sığmaz. Bu sondaj kuyuları Çiftçilerimiz tarafından İlçemizde zaman zaman süre gelen Kuraklıklarda sulama suyu sıkıntısı olduğundan dolayı bu sondajlar açılmıştır. Yoksa Çiftçimiz neden boşu boşuna masraf etsin. Zaten elektrik ücretleri yüksek geliyor birde Birlik sulama ücreti istiyor çiftçimizde sıkıntı hat safhadadır. Ödeme yapmayan Çiftçilere de birlik tarafından İcra takibi başlatılmıştır.

Oda Olarak, Bakanlık ve DSİ Bölge Müdürlüğü’ne çiftçilerimizin taleplerini Şunlardır.

---Bölgemizde Pompaj sulama Tarımsal sulamalarda kullanılan Enerji giderlerinin süspanse edilmesi için GES (Güneş enerji sistemi) Kurulması

---Tarımsal Sulamada kullanılan Elektrikte indirim yapılması

---YAS (Yer altı sulama Kuyuları)

---Sulama Şebekesi içerisinde Çiftçilerimiz tarafından kullanılan ve Ruhsat alamayan Kuyuların ruhsatlandırılması gerekmektedir. Yukarıda belirttiğimiz şekilde bu sondaj Kuyularına Sulama Birliğinin herhangi bir katkısı olmamıştır, Çiftçiler bu kuyuları Sulama Sularında meydana gelen azalma dan dolayı sistemli sulayamadıkları için açmışlardır.

--Alata Mahallesi, Tabiye Mahallelerinde sulama sularını dereden pompaj sistemi kullanılmadan sulamaktadır, yani cazibe sulama ile, Fakat Sulama Birliğinin üyelerden tahsil ettiği sulama suyu ücreti çok yüksektir, cazibe sulamadan mersin bölgesinde bu kadar ücret alınan bir sulama Birliği yoktur.

Sulama Birliği ile Odamıza üye Çiftçilerimizin sorunları ve Çözüm önerileri sunulmuştur.

Oda olarak Çiftçimizin her zaman yanında ve sesi olduk olmaya da devam edeceğiz” dedi.