GÜNCEL
Giriş Tarihi : 24-10-2019 21:25

Yabancı Ormancılar Erdemli’de ‘Hak Yemez’e Hayran Kaldı

Tarım ve Orman Bakanlığı (TOB), Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü (ÇEM) tarafından bu yıl 18’incisi düzenlenen Uluslararası Çölleşmeyle Mücadele Eğitimleri kapsamında beşi Türk Cumhuriyeti, altısı Balkan Ülkesi olmak üzere toplam 11 ülkeden 23 uzman Erdemli'de incelemelerde bulundu.

Yabancı Ormancılar Erdemli’de ‘Hak Yemez’e Hayran Kaldı

Balkan ülkeleri ve Orta Asya ülkelerinden gelen tarım ve orman bakanlığı uzmanlarına Tarım ve Orman Bakanlığı Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Yaşar Çakıroğlu. Mersin Orman Bölge Müdürü Kenan Akduman,  Silvikültür Rıza Güleç, Şube Müdürü Hakan Keleş. Ağaçlandırma Şube Müdürü Rıza Güleç ile Erdemli Orman İşletme Müdürü Murat Körlü refakat etti.

Mersin Orman Bölge Müdürü Kenan Akduman, yabancı heyete yönelik yaptığı konuşmada, bölgede ormancılık faaliyeti içerisinde ağaçlandırma, erozyon kontrolü, orman varlığının artırılması gibi çalışmaların yanında hayvancılık ve tarımın gelişmesi için de çalışmalar yürüttüklerini belirtti.

Yabancıların eğitimi kapsamında açıkta domates yetiştiriciliği yapan çiftçiler ziyaret edilirken, Toroslardaki Yörükler ziyaret edildi, yabancı konuklardan bazıları keçi sağımı yaptı.

Tozlu Mahallesinde Karperli Sedir Tohumu ekimi gerçekleştirildi, Kayacı Mahallesinde tarımsal sulamada kullanılan ve yöre halkı tarafından ‘hak yemez’ olarak adlandırılan eşit su dağıtım sistemi olan su havuzu tanıtıldı. Ormancılar ‘Hak Yemez’ su dağıtım sistemine hayran kaldı. Erdemli Ziraat Odası tarafından yabancı konuklara organik olarak yetiştirilen domates ve salatalık ikramında bulunuldu.