SİHİRLİ PARMAKLAR!
AdvertAdvert
Advert


Günün BaşlıklarıSİHİRLİ PARMAKLAR!

Bugün Ulu Önder ATATÜRK’ün 24 Kasım 1928’de Millet Mektepleri Başöğretmeni unvanını aldıkları gündür. Bu gün 24 Kasım 1981’den bu yana öğretmenler günü olarak kutlanmaktadır. Bütün meslektaşlarımın günü kutlu olsun.

SİHİRLİ PARMAKLAR!
Bu içerik 2389 kez okundu.

Şair der ki:

Kısa bir yol bilirim; güneşe, aya,

Kısa bir yol bilirim; hıçkırıktan kahkahaya,

Duvarlarım kara tahtam, parmaklarım tebeşir,

Bir garip öğretmenim, fecrimde devler güreşir!

Sevgili dostlar; öğretmenlik bir sevgi ve bilgi mesleğidir. Lokman Hekim: “Bana, ilimden daha dost kimse yoktur. İlim hazineden daha iyidir. Çünkü hazineyi senin koruman gerekir, halbuki ilim seni her yerde korur” der.

Okul bir çiçek bahçesi öğrencilerimiz de birer çiçektir. Bu çiçekler gelişir ve büyür.  Bu yüzdendir ki Öğretmenler; insanları eğiten, onlara sorumluluk duygusunu aşılayan, iyiyi, doğruyu, güzeli ve faydalı olanı öğreten, ülkemizin geleceği ve teminatı olan çocuklarımızın ve gençlerimizin gelişimine katkıda bulunan fedakâr insanlardır.

Hz. Ali’nin “Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum.” sözü öğretmenin değerini anlatan en manidar sözdür.

            Mevlâna'nın, Yunus'un sevgi bahçelerinden inciler; Itri'nin bestelerinden Veysel'den güller deren hisler... Karlı çizmelerle, karlı ovalardan yemyeşil vadilere yürüyen; köylerin, kentlerin aydınlığı olan kardelen çiçekleri... Neye baksak, nereye baksak insan mimarı öğretmenleri görürüz. Öğretmenler özgürlüğün yağmuru, geleceğin alın çizgisi, suda göz halkalarıdır, Öğretmen fırtınadan sonra doğan güneş gibidir. Sevginin bilginin güneşi, bulutsuz masmavi dünyalara sıcacık bir bahar kokusu yayar. Büyük düşünceleri, hedefleri ve küçücük yürekleri kıpır kıpır çarpan çalı kuşlarının konduğu duygu bahçelerini sarraf inceliğince işleyen; Eflâtun'un Tanrı'ya en yakın olarak değerlendirdiği yüce sanatçı; Fatih'in ordularının hız ve kuvvet aldığı güç; Yahya Kemal'in yedi tepeli şehrinin Boğaziçi gerdanlığınca eşsiz mimarı... "Ey Türk Gençliği! Birinci görevin Türk bağımsızlığını, Türk Cumhuriyetini sonsuza dek korumak ve savunmaktır." diyen çatık kaşlarda, çakmak gözlerde, Meriç'ten Aras'a, Kızılırmak'tan Asi ‘ye akan ve kefensiz yatan bir şehittir öğretmen... Yurdun hiç ölmeyen, hiç sönmeyen ocağıdır. Keban'dan, Karakaya'dan, Atatürk'ten; Harran'a, Çukurova'ya, Konya'ya fışkıran bir umut efsanesidir. Yeniden filizlenen Ata'sından dönmeyen şehit çocuğudur. Samsun'da, Erzurum'da, Sivas'ta; Sakarya'da, İzmir'de, Ankara'da...

Atatürk, yurdu dolaşırken bir köye rastlar. Okula gider. Öğretmen ders veriyordur. Atatürk’ü görünce ayağa kalkıp yerini vermek ister. Bunu üzerine Atatürk: “Hayır. Yerinize oturunuz. Dersinize devam ediniz. Eğer izin verirseniz biz de sizden faydalanalım. Unutmayınız ki Cumhurbaşkanı bile sınıfta öğretmenden sonra gelir.” der.

Başlığı “sihirli parmaklar” olarak belirledim. Çünkü öğretmenin öğrenciye öğretmek için tahtaya yazdığı bir harf, bir kelime ya da bir bilgi sanki sihirli gibi öğrencinin veya insanın hayatını değiştirmektedir.

Bu duygu ve düşüncelerle bütün meslektaşlarımın öğretmenler gününü kutlarken; başta Büyük önder Mustafa Kemal ATATÜRK ve ebediyete intikal etmiş bütün öğretmenlerimizi saygı ile anıyorum, ruhları şad olsun. Saygılarımla.

CAFER AKSAY     24 KASIM 2016

erdemli ajans öğretmenler günü cafer aksay
Advert
Sende Yorum Yaz.
Kalan karakter sayısı : 500
HERKES BUNU KONUŞUYOR X
Polis Çekirgeleri Zıplatmadı
Polis Çekirgeleri Zıplatmadı
Şeytan Köprüsünde 10 Günlük Bebek Bulundu
Şeytan Köprüsünde 10 Günlük Bebek Bulundu
Futbol Şenliği Başladı
Futbol Şenliği Başladı
Aile Destek Merkezine Büyük İlgi
Aile Destek Merkezine Büyük İlgi