GÜNCEL
Giriş Tarihi : 15-10-2019 16:07   Güncelleme : 15-10-2019 16:17

Erdemli’de Eko Turizm Hayata Geçiyor

Erdemli Belediyesi tarafından Yerel Kalite Sözleşmesi ve Sürdürülebilir Turizm projesi kapsamında Eko Turizm’i hayata geçiriyor.

Erdemli’de Eko Turizm Hayata Geçiyor

Daha önce Türkiye ve Avrupa Birliği Arasında Şehir Eşleştirme Hibe Programı kapsamında oluşturulan, Sürdürülebilir Turizmde Yerel Kalite Projesi ile proje ortakları olan Mersin Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İsmail Yağcı, önceki dönem Yunanistan Parga Belediye Başkanı Antonios Nastas, Yunanistan Delta Belediye Başkanı ve heyetlerini ilçede ağırlayan Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, projenin yürütücüsü olarak çalışmalarına devam ediyor. Çalışmalar kapsamında proje ortaklarından Mersin Üniversitesinde görev yapan Prof. Dr. Göknil Koçak, Öğr. Gör. Mesut Uzman ve Öğr. Gör. Ezel Şahin; Erdemli Belediyesi Meclis Toplantı Salonunda eğitim verdi. Eğitime, Kent Konseyi, Sendikalar ve Sivil Toplum Kuruluşlarına ile Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi öğrencilerine yönelik eğitimlerle sürdürüleceği bildirildi.

Eğitimleri gerçekleştiren Prof. Dr. Göknil Koçak, turizmin sürdürülebilir olabilmesi için bugün olduğu kadar gelecek nesiller tarafından da kullanmasının gerektiğini vurgulayarak, kalkınmanın ekonomik olduğu kadar sosyal etkenlere de bağlı olduğunun altını çizdi. Koçak Erdemli için en uygun modelin eko turizm olduğunu ve çalışmalarını bu yönde geliştirdiklerini söyledi.

 Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, ilçenin kalkınması için birçok proje oluşturduklarını belirterek, yürütülen bu projenin ‘Türkiye’de Uygulanan En İyi 10 Proje’ içerisinde yer alması ile gurur duyduklarının altını çizdi. Belediye Başkanı Mükerrem Tollu açıklamasını şu ifadelerle noktaladı, “Girişimcilerimizi, eğitimcilerimizi burada ağırlamak bizler için çok önemli. Bu çalışmalar ile Erdemlimizin refah düzeyi artacaktır. Daha iyi daha güzel bir ilçe için çalışmalarımız devam edecek. Doğa güzellikleri, tarihi güzellikleri ve denizi ile dikkat çeken ilçemizi, hak ettiği noktaya ulaştırmak adına üzerimize düşen tüm sorumlulukları yerine getiriyoruz ve getireceğiz. Bugün de proje ortaklarımızdan üniversitemizin birbirinden değerli akademisyenleri, eğitimleri ile nasıl bir yol izleyeceğimiz konusunda bizlere destek sağladı. Her birisine ve ilçemiz adına eğitimlere katılan kurum ve kuruluş temsilcilerimize teşekkür ederim.” Dedi.