SAĞLIK
Giriş Tarihi : 15-10-2019 14:54

Erdemli’de Dünya Ruh Sağlığı Günü Etkinlikleri

Erdemli Sağlık Müdürlüğü tarafından 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü nedeniyle çeşitli etkinlikler düzenlendi.

Erdemli’de Dünya Ruh Sağlığı Günü Etkinlikleri

Erdemli Sağlık Müdürü Dr. Selim Mirza Loğlaroğlu, 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü hakkında bilgi verdi. Loğlaroğlu, 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Gününün amacının, zihinsel sağlık sorunları hakkında farkındalık yaratma ve zihinsel sağlığı destekleme çabalarını harekete geçirme fırsatı olarak değerlendirdi.

Bu yıl, Dünya Ruh Sağlığı Federasyonu (WFMH), Dünya Ruh Sağlığı Günü'nün ana temasını “intiharı önleme” olarak belirlediğini kaydeden Loğlaroğlu, ‘’Dünya Ruh Sağlığı Günü, küresel topluma yönelik farkındalığı empatik, birleştirici bir sesle harekete geçmelerini ve onların kalıcı bir değişim yaratmalarını sağlayarak kendilerini umutlu hissetmelerine yardımcı olmaktadır’’ dedi.

Her yıl 800 bine yakın insan kendi hayatına son vermekte ve dahası intihar girişiminde bulunan birçok insan bulunduğuna dikkat çeken Loğlaroğlu şunları kaydetti:

‘’Her intihar; aileleri, toplulukları ve ülkeleri etkileyen ve geride kalan insanlar üzerinde uzun süre kalıcı etkileri olan bir trajedidir. Bu konudaErdemli İlçe Sağlık Müdürlüğü Sağlıklı Hayat Merkezi olarak, Ruh sağlığı hakkında farkındalık yaratmak açısından Erdemli Devlet Hastanesi’ne ve Erdemli ilçemizdeki Aile Sağlığı Merkezlerine standlar kurulmuştur.

Bu noktalarda Psikolog Adnan Bozkurt ve Sosyal Hizmet Uzmanı Nida Ertürk tarafından halkımıza Ruh sağlığı ile ilgili ve intihar düşünceleri ve intiharı önleme ile ilgili bilgilendirme yapılmıştır. Aynı zamanda Erdemli Halk Eğitim Merkezinde tüm çalışanlara ‘’İntiharı Önleme ve Depresyon’’ başlıklı eğitim de verilmiştir.’’