GÜNCEL
Giriş Tarihi : 14-10-2019 18:58

Erdemli’de Çevreciler Denizden Bir Kamyon Çöp Çıkardı

Türk Kızılay’ı Erdemli temsilciği tarafından 'Temiz çevre temiz deniz' projesi kapsamında Erdemli Balıkçı Barınağında temizlik çalışması yapıldı. Denizde ve kıyıda yapılan 1,5 saatlik çalışmada bir kamyon dolusu çöp toplandı.

Erdemli’de Çevreciler Denizden Bir Kamyon Çöp Çıkardı

Toplanan çöpün ise büyük bölümünü otomobil lastikleri, pet şişeler ev eşyaları oluşturdu.

Gelecek nesillere temiz bir çevre ve deniz bırakılması adına ilçede 'Temiz çevre temiz deniz' konulu Projeye Tema Vakfı Erdemli Temsilciliği, ODTÜ Erdemli Deniz Bilimleri Enstitüsü, Erdemli Belediyesi, öğrenciler ve sivil toplum kuruluşları destek verdi.

Proje kapsamında da ilk olarak Erdemli Balıkçı Barınağı çevresinde deniz ve sahil temizliği yapıldı. Katılımcılar balıkçı barınağına ellerinde mesaj içeren dövizlerle geldi. Ardından dalgıçlar denizde, gönüllüler ve öğrencilerde sahilde çevre temizliği yaptı. 1,5 saat süren çalışmada yaklaşık bir kamyon dolusu çöp toplandı.

Türk Kızılay’ı Erdemli Temsilcisi Necati Şevik, gazetecilere temizlikle ilgili yaptığı açıklamada, balıkçı barınağı içinde 1,5 saat içinde hiç te tahmin etmedikleri çöp topladıklarını söyledi.

Şevik, "Bu denizi sadece biz kullanmıyoruz. Burası aynı zamanda caretta carettalarında üreme, beslenme ve barınma alanı. Çevremize dikkat etmeliyiz, zarar vermemeliyiz. Araba lastiği, pet ve cam şişeler yoğun olmak üzere ev yatakları ve eşyalarından oluşan çok miktarda çöp toplandı. Çevreye karşı daha bilinçli hareket etmeliyiz. Herkesi çevremizi kullanmaya davet ediyoruz" dedi.

Projeye destek veren kurum ve kuruluşlar ile öğrencilere teşekkür eden Şevik, belirli aralıklarla çevre temizliği gerçekleştirmeye devam edeceklerini kaydetti.

TEMA Vakfı Erdemli sorumlusu Murat Başer ise amacın farkındalık oluşturmak, gelecek nesillere yaşanabilir bir çevre bırakmak olduğunu söyledi.