GÜNCEL
Giriş Tarihi : 02-10-2019 18:05

Erdemli Protokolü Sürücüleri Uyardı, Trafikte Öncelik Yaya’nın

İçişleri Bakanlığı'nın trafikte yaya önceliğine dikkat çekmek için başlattığı 'Önce Yaya' projesi kapsamında Erdemli İlçe Protokolü yaya geçitlerinde uygulamaya katıldı, sürücüleri yayalara öncelik vermeleri konusunda uyarıcı broşür dağıtıldı.

Erdemli Protokolü Sürücüleri Uyardı, Trafikte Öncelik Yaya’nın

İçişleri Bakanlığınca, 2019 yılı "Yaya öncelikli trafik yılı" ilan edilmesi nedeniyle Erdemli Kaymakamı Avni Kula, Emniyet Müdürü Ahmet Şahingözlü, İl Jandarma Asayiş Şube Müdürü Jandarma Yarbay Murat Bulut, Erdemli Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Orhan Güler. TEMA Erdemli temsilcisi Murat Başer, mahalle muhtarları, emniyet ve jandarma trafik ekipleri yaya geçitlerinde araç sürücülerine işaretli yaya geçitlerinde yayalara yol verilmesi konusunda uyarıda bulunup broşür dağıttı.

Kaymakam Kula, yayalara öncelikli yol hakkı tanımayan sürücüler hakkında işlem yapılarak yasanın ön gördüğü 488 liralık ceza uygulaması yapılacağını belirtti. Yaya haklarına uyarak yol veren araç sürücülerine de teşekkür eden Kula, "Şubat ayında trafik polisleri ve jandarma trafik timleri ile birlikte yaya kavşaklarımızda bir farkındalık programı yapmıştık. Bakanlığımız yeteri kadar uygulanıp uygulanmadığını takip ediyor. Tekrar zihinlerde bunu tazelemek için 2 Ekim'de Türkiye genelinde tekrar bir farkındalık programı yapması için talimat gönderdi. Biz bugün Kaymakamlığımızın önünde bir farkındalık yapmak istedik. Güvenlik güçlerimiz, STK temsilcileri ve muhtarlarımızla birlikte trafik memurlarımız ve çocuklarımızla birlikte karşıya geçerek sürücülerimizin buna ne kadar riayet ettiğini görmek istedik, kendilerine uyarıcı mahiyette broşürler dağıttık sözlü ikazlarda bulunduk" dedi.