EKONOMİ
Giriş Tarihi : 01-10-2019 18:54

Dünya Turunçgilinin Kalbi Mersin’de Atacak

Ulusal Turunçgil Konseyi Başkanı Kemal Kaçmaz, İl Tarım Müdürlüğü tarafından Erdemli’de düzenlenen toplantıda konuştu. Kaçmaz, 2020 yılında Mersin'de düzenlenecek olan Uluslararası 14. Turunçgil Kongresi'nin ülke ve Mersin için çok önemli olduğunu söyledi.

Dünya Turunçgilinin Kalbi Mersin’de Atacak

Kaçmaz, "Mersin’de yapacağımız Turunçgil Kongresi adeta Turunçgil Olimpiyatları olarak tarihe geçecek ve Turunçgilin kalbi Mersin’de atacak’’ dedi.

Kaçmaz, Mersin İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Erdemli ilçesinde Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda düzenlenen 'Limonda uygun ambalaj ve depolama yöntemleri" konulu toplantıda konuştu.

Türkiye'nin şu anda Dünya Narenciye Topluluğu'nun başkanlığını yürüttüğünü ifade eden Kaçmaz, "Ulusal Turunçgil Konseyi ve Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği olarak dünyada 1968 yılından beri her 4 yılda bir farklı ülkelerde düzenlenen, dünyanın en prestijli, sektörümüzün ise en büyük kongresi olan Uluslararası 14. Turunçgil Kongresi'ni 2020 yılında ülkemizde ve Mersin’imizde gerçekleştireceğiz. 2012 yılından buyana bu süreci takip ediyoruz. 2012 yılında Madrid’ teki kongrede biz bunun için talip olduk. 2016 yılında nihai oylamada oy birliği ile ülkemizde yapılması kararı alındı. Şuanda biz ülke olarak Dünya Narenciye Topluluğu'nun başkanlığını yürütüyoruz" şeklinde konuştu.


Bu süreçte Avrupa Birliğine yapılan ihracatın arttığına dikkat çeken Kaçmaz, "Bu başkanlığı ülkemiz devraldıktan sonra ülkemiz aleyhinde özellikle turunçgillerde yapılan aleyhteki yayınlar büyük ölçüde sona erdi. Özellikle Avrupa Birliğine olan ihracatımız arttı. Biz adeta 'Turunçgil Olimpiyatları' olarak nitelediğimiz kongreye bütün paydaşlarımızla birlikte hazırlığımız devam ediyor. Çukurova Üniversitemizde yine bilim kurulumuzu oluşturduk. Bir hafta sürecek olan bu kongrede dünyanın 60'a yakın ülkesinden 2 bin ila 2 bin 500 arasında katılımcı bekliyoruz" ifadesini kullandı.

Kaçmaz konuşmasında şunları kaydetti: "Üretim, satış, pazarlama konularını birinci ağızlardan dinleme fırsatı bulacağız. Ülkemizin, şehrimizin, sektörümüzün tanıtımına çok büyük katkılar sağlanacak. Şuan Turunçgil üreten ve Turunçgil ithal eden bütün ülkeler Türkiye'den bahsediyor. Mersin Turunçgilin, özellikle de limonun başkenti konumunda. Bizde bu fırsatları en iyi şekilde değerlendirmek için çalışmalar yürütüyoruz. 1-3 Kasım tarihlerinde Mersin'de Narenciye Festivali gerçekleştirilecek. Bütün herkesi bu festivale davet ediyoruz."

Tarım ve Oman Erdemli ilçe Müdürü Mesut Yıldız da konuşmasında,

Çukurova Üniversitesi ile ortaklaşa hazırlanan “Limonda Uygun Ambalajlama ve Depolama Yöntemlerinin Üreticilere Tanıtımı” projesinin Erdemli de tanıtıldığını söyledi.

Ülkemizin tarımsal üretim lokomotiflerinden olan Mersin ilimizde denizden 0 rakımdan 2 bin 500 rakıma kadar her türlü bitkisel üretim gerçekleştirildiğini kaydeden Yıldız,  bu üretim kalemleri içerisinde en önemli gelir kaynağını limon üretimi geldiğini vurguladı.

Türkiye’nin limon üretiminin yaklaşık 656 bin ton ile Mersin ilimiz, bunun da 385 bin tonunun Erdemli ilçesinde üretildiğine dikkat çeken Yıldız, yurdun limon üretiminde yüzde 60 ile Erdemli ilçesi başı çektiğini anımsattı.

Dünyanın en kaliteli limonu da Erdemli’de yetiştiğine dikkat çeken Yıldız, ‘’Yetiştirilmekte olan bu limonların tanıtımını, gen kaynaklarının korunması ve katma değerini arttırmak amacıyla ilçe müdürlüğümüz tarafından yöremize ait olan Lamas Limonunun coğrafi işareti müdürlüğümüzce alınmıştır’’ dedi.

Toplantıda Çukurova Üniversitesinden Prof. Dr. Okan Özkaya da katılımcılara 'Limonda uygun ambalaj ve depolama yöntemleri" konusunda bilgiler aktardı.

Bilgilendirme toplantısına Mersin İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Mustafa Nevzat Zayim, Ulusal Turunçgil Konseyi Başkanı Kemal Kaçmaz, Erdemli Ziraat Odası Başkanı Rasim Şahin, Mersin Turunçgil Üreticileri Birliği Başkanı Ahmet Dursen Şahin, üreticiler ve teknik elemanlar katıldı.