GÜNCEL
Giriş Tarihi : 01-10-2019 17:28

Erdemli’de Bin 235 Caretta Caretta Yavrusu Denizle Buluştu

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ‘ne bağlı Erdemli Deniz Bilimleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü sahiline bu yıl yeşil kaplumbağa (Chelonia Mydas) ile Caretta Caretta kaplumbağalarının 19 yuva açtığı, bu yuvalardan da toplam bin 235 yavru kaplumbağanın denizle buluştuğu bildirildi.

Erdemli’de Bin 235 Caretta Caretta Yavrusu Denizle Buluştu

ODTÜ Erdemli Deniz Bilimleri Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Erkan Kıdeyş, kaplumbağa çıkışları ve sahilin korunmasına yönelik bilgiler verdi.

Kıdeyş, 1 kilometre uzunluğundaki enstitü sahilinin nesli tükenme tehlikesi altında bulunan kaplumbağalar için çok önemli bir üreme yeri olduğunu söyledi.

Geçen yıl enstitü sahiline 18 anaç kaplumbağanın çıkarak yumurta bıraktığını bu yıl ise 19 çıkış yaptığını belirten Kıdeyş, ‘’Eylül ayının bitimi ile birlikte üreteme dönemi de sona ermiş bulunuyor. Bu yıl sahilimize 19 anaç kaplumbağa gelerek yumurta bıraktı. Enstitümüzde görev alan araştırmacılarımız aynı zamanda kaplumbağa ve yavru çıkışlarını da takip etti. Bu yıl yuvaların her birinden canlı 65’er yavru çıkış yaparak toplamda bin 235 sayısına ulaştı. Sahilin iyi korunması yavru çıkışlarının sağlıklı çıkış yapmalarını sağlıyor’’ dedi.

ODTÜ Erdemli Deniz Bilimleri Enstitüsü sahilinde 2012 yılından bu yana kaplumbağalarla ilgili düzenli veri topladıklarını kaydeden Kıdeyş, ‘’Enstitü sahilinde sadece kaplumbağalar korunmuyor aynı zamanda nesli tehlike altında bulunan kum zambaklarının yanında diğer fauna ve fulorayı da koruyoruz. Bizim için hepsinin ayrı bir değeri ve özelliği var. ODTÜ sahiline çıkan kaplumbağalar bu bölgenin iyi korunmasından dolayı çok şanslı’’ diye konuştu.

ODTÜ Erdemli Deniz Bilimleri Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Barış Salihoğlu ise, enstitüde denizcilik faaliyetlerine yönelik uluslararası bilimsel araştırmaların yapıldığını bunların yanında nesli tehlikede olan deniz kaplumbağalarının korunması ve üreme yapmalarının sağlanmasının yanında endemik bitki türlerinden kum zambağının da korunduğunu kaydetti.

Enstitü çevresi yasal koruma altında olmasının yanında görevlilerin de limanı içerisindeki eko sistemi ve sahili koruduğunu vurgulayan Salihoğlu, ‘’Liman havuzumuzun içerisinde özgürce yaşamlarını sürdüren başta Nil kaplumbağaları, yunuslar ve Akdeniz foklarının da buraya gelerek yaşamlarını sürdürdükleri görülüyor’’ şeklinde konuştu.