EKONOMİ
Giriş Tarihi : 25-09-2019 19:27

Turfanda ‘’Kivi’’ Yüz Güldürüyor

Erdemli Ziraat Odası (EZO) Başkanı Rasim Şahin, alternatif ürün olarak kivi dikimi yapan çiftçilerin yüzünün güldüğünü söyledi.

Turfanda ‘’Kivi’’ Yüz Güldürüyor

Erdemli’ye bağlı Kösereli mahallesinde kivi üretimi yapan Ali Şensoy ile Servet Çalış’ın bahçesini ziyaret ederek hasada katılan Şahin, limonun başkenti olarak bilinen Erdemli ilçesinde artık alternatif ürün yetiştiriciliğinin de hızla artmaya başladığını bunlardan bir tanesinin de kivi meyvesi olduğunu belirtti.

Şahin, kivi üretiminin artması için oda olarak çiftçilere hem fidan desteği verirken aynı zamanda teknik destek de sunduklarını belirtti.

Erdemli Ziraat Odası olarak kivi üretimini teşvik etmek amacı ile yaklaşık 4 yıldır maliyetine kivi fidanı ürettiklerini belirten Şahin, ‘’Kivi yetiştiriciliği hızla gelişiyor. Artık arazilerimizde kivi fidanlarını da sık göreceğiz ve kivi bahçelerinin çoğalmasından yanayız. Daha çok kivi bahçesi demek daha çok katma değerin ilçeye kazandırılması demek, işsizliğe vurulan gem demektir. Kivi üretimini teşvik ettiğimiz çiftçilerimizden Ali Şensoy ile Servet Çalış adlı üreticilerimiz yaklaşık 900 rakımda kivi yetiştirdiler. Kivi meyvesini dalında 4 liradan sattılar kendilerini tebrik ediyoruz’’ dedi.

Üretici Ali Şensoy ise, 6 dönüme diktiği 400 kivi fidanlarının 4 yaşına bastığını belirterek, ‘’Geçen yıl yani fidanlar üç yaşında iken 6 dönümden 1 ton ürün almıştım bu yıl ise 10 ton ürün bekliyorum. Kivi üretimi limon ve domates üretmeden daha avantajlı tüm üreticilerimize tavsiye ediyorum’’ diye belirtti.

Servet Çalış ise kivi üretimi yapmak için yaklaşık 10 kilometreden su getirdiklerini ve kivileri böyle yetiştirdiklerini kaydetti. Kivi üreticisi olarak fiyatlardan memnun olduklarını ve yüzlerinin güldüğünü ifade eden Çalış, kivi dikimini tüm çiftçilere tavsiye ettiğini vurguladı.

Oda başkanı Rasim Şahin beraberinde oda genel sekreteri ziraat mühendisi Aydın Çiftçi ile birlikte kivi hasadına katıldı. İşçilerle birlikte kivi topladı.