GÜNCEL
Giriş Tarihi : 24-09-2019 19:25

Erdemli Hafız Yetiştirmede de Rekor Kırdı

Mersin İl Müftülüğü 84 Hafızın İcazet Programı için Yenişehir Atatürk Kültür Merkezinde tören düzenledi. Mersin’de düzenlenen hafızlık belge töreninde Erdemli 28 hafızla bir rekora daha imza attı.

Erdemli Hafız Yetiştirmede de Rekor Kırdı

Programa Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, başkanlık İnsan Kaynakları Genel Müdürü Akif Pusmaz, Mersin valisi Ali İhsan Su, Mersin Milletvekili Hacı Özkan, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer. Mersin İl Müftüsü Dr. Şaban Kondi, Erdemli İlçe Müftüsü Dr. Hayri Erenay, il protokolü, din görevlileri, hafızların aileleri, STK üyeleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan program Kur’an tilavetiyle devam etti.

Törende konuşan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, hafızlara verilen belgede birer hadis-i şerif ve ayet-i kerime yer aldığını belirtti. Osmanlı döneminde hafızlara nasıl bir belge, icazet belgesi veriliyordu diye bir araştırma yaptıklarını belirten Erbaş, O geleneği sürdürmek için ona benzer bir belge oluşturduklarını ifade etti.

İslam, insanoğluna verilen en büyük nimet diyen Erbaş, ‘’Rabbimiz bizi bu nimetle müşerref kılmış. Kur'an-ı Kerim, bizi kötülüklerden uzaklaştıran, şeytana karşı zırh gibi bizi kuşatan, koruyan bir kitaptır. Hafızlarımızdan hayatlarını Kur'an'a göre tanzim etmelerini, Kur'an-ı Kerim’i öğrendikleri gibi anlamaları ve yaşamalarını bekliyoruz’’ dedi.

Program ile ilgili açıklamalarda bulunan Erdemli İlçe Müftüsü Dr. Hayri Erenay ise Mersin’de düzenlenen 84 Hafızın İcazet programına Erdemliden 28 hafız ile damga vurduğunu kaydetti. Hafız yetiştirmede Mersin’de rekora imza attıklarını kaydeden Erenay, ‘’Programda icazet belgesi almaya hak kazanan 84 hafızın 28’i Erdemlili hafızlarımızdan oluşmakta. Bu bizi gururlandırdı ve sevindirdi. Çünkü erkek hafızlık merkezimizin geçmişi 5-6 yıla dayanmaktadır. Bu kadar kısa bir sürede 28 hafız yetiştirerek icazet almalarını sağlayarak Erdemli yine tüm ilçeler içerisindeki farkını ortaya koydu.

Bu sevinç bu gurur tüm Erdemli halkınındır. Çünkü bu Kur’an Kurslarının açılmasından bu güne kadar desteklerini bizlerden ve kurslarımızdan esirgemeyen Erdemlili hemşerilerimize aittir. Ayrıca bu hafızlarımızın yetişmesi için Erdemli’ye bu kursun açılması adına gayret gösteren din görevlilerimize ve özellikle kursumuzda görev yapan Kur’an Kursu öğreticilerimize teşekkür ediyorum’’ şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından, Başkan Erbaş, hafızlık yarışmasında bölge birincisi olan hafız Muhammed Ali Aydın'a hafızlık belgesini verdi. Tören hafızlara belgelerinin verilmesinin ardından sona erdi.