YAŞAM
Giriş Tarihi : 23-09-2019 19:23

Görmemek Yaşama Engel Değil

Rusya Beyaz Baston Derneği tarafından Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom ‘un desteğiyle düzenlenen “Ruhun Yelkenleri” Projesi’nin Akdeniz yolculuğu Marmaris ve Antalya’dan sonra Erdemli’de devam etti.

Görmemek Yaşama Engel Değil

Engelli insanlar ve toplum arasında yeni pozitif bir etkileşim modeli yaratmak amacıyla 2011 yılından bu yana düzenlenen ve 14 Eylül’den 3 Ekim 2019’a kadar sürecek olan projenin Akdeniz etabı Türkiye, Kıbrıs ve Mısır’da gerçekleştiriliyor. Proje kapsamında, yat gezisinden sosyal ve kültürel aktivitelere kadar çeşitli etkinlikler düzenleniyor.

Ruhun Yelkenleri katamaranının rotasını Marmaris, Antalya, Erdemli Kumkuyu, Taşucu, Limasol (Kıbrıs), İskenderiye (Mısır) ve Marmaris durakları oluşturuyor.

Yolculuk, Türkiye, Rusya, Letonya, İsveç, Ermenistan ve diğer ülkelerden engelli olan ve olmayan insanların katılımıyla gerçekleştiriliyor.  2011’den bu yana, engelli insanlar da dâhil olmak üzere oluşturulan kapsamlı takımlar dünyanın farklı yerlerinde 15 geziye katıldı.

“Ruhun Yelkenleri” Projesi, kapsamlı yatçılığı, bir insanın özel yeteneklerinin ve becerilerinin dışavurumunun açık bir modeli olarak geliştirmeyi hedefliyor.

Mersin’de toplam 2 gün sürecek olan etkinliklerin birinci gününde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile Mersin Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetleri İl Müdürlüğü’nün desteğiyle Mersin Davultepe Cocuk Evleri’nde kapsayıcı etkileşim semineri düzenlendi.

Seminere, Türkiye Sakatlar Derneği Mersin Şubesi, Beyaz Ay Derneği, Körleri Eğitim ve Kalkındırma Derneği ile Otistik Çocukları Kazanma ve Yaşatma Derneği üyeleri katıldı.

Rusya Beyaz Baston Derneği Başkanı ve aynı zamanda Proje Yöneticisi Oleg Kolpashchikov, engellilerin çoğunlukta olduğu yelkenli teknesinde gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Oleg Kolpashchikov, projelerinin Mersin ayağının yürütülmesinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne ve Mersin İl Müdürlüğü’ne teşekkür etti. Projeye mali destek sunan Rosatom’a destekleri için teşekkür eden Kolpashchikov, ‘’Katılımcı ve işbirliğinde olan bütün organizasyonlara gönülden teşekkür ediyoruz. Bizim en büyük değerimiz insanlar. En büyük hedefimiz engelli ve engelsiz insanların yeteneklerinin ortaya çıkması. Ruhun Yelkenleri Projesini seneye de düzenleyeceğiz. Önümüzdeki sene engelli ve engelsiz katılımcıları projemize bekliyoruz” dedi.

 

Projeye Mersin’den katılan aşçı Ahmet İrdel de Akdeniz etabının tamamında yer aldı ve denize açıldı. İrdel, geçirdiği bir operasyon sonucu görme yetisini kaybettiğini belirterek, ‘’Yaşamdan hiç kopmadım. Ben gemilerde 7 yıl aşçılık yaptım. Hala da yapmaya devam ediyorum. Görmüyor olmam engel değil’’ diye konuştu.

Ben bir şeyler yapabilirim, evde oturmakla bir şey olmuyor diye düşünerek Ruhun Yelkenleri Projesi’ne katıldığını dile getiren İrdel şöyle konuştu:

‘’Gemilerde 7 yıl yemek yaptım dedim ve yemek yapabilirim dedim, bana komple mutfağı verdiler. Bulaşığına kadar ben yıkıyorum. Şunu söylemek isterim. Kendinize güvenin. Hiçbir zaman güveni eksik etmeyin. Muhakkak yaparsınız. Görmemek engel değil önemli olan yaşama sım sıkı sarılmaktır. Geçirdiğim bir açık kalp ameliyatı sonrası çok korkmuştum. Şu an gözlerin yüzde 5 seviyesinde görüyor. Ameliyat sonrası korkum iki ay sürdü ve ben korkumu yendim. Ben hiç görmesem de aşçılığı yaparım. Teknede mutfağı tamamen bana teslim ettiler. Kendine güvenen herkesin bu projeye katılması gerekiyor” ifadesini kullandı.

Mersin’deki etkinliklerin ikinci gününde ise, engelli ve engelsiz olarak 10 kişiden oluşan ekip, Fountaine Pajot Helia 44 M Lady Sophie yelken motorlu katamaranla projenin devamı için önce Kıbrıs’a ardından da Mısır’a gitmek üzere denize açılacak.