GÜNCEL
Giriş Tarihi : 19-09-2019 19:21

Başkan Erdoğan, “Elini, Kapını ve Sofranı Açık Tut”

Erdemli Madeni Sanatkarlar Odası Başkanı, Mersin Esnaf Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı İsmet Erdoğan bu yıl 32. Sin kutlanan Ahilik Haftası dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Başkan Erdoğan, “Elini, Kapını ve Sofranı Açık Tut”

Başkan Erdoğan, mesajında, "Temelleri 13. yüzyılda Ahi Evran tarafından Anadolu'da atılan Ahilik Teşkilatı; Türk insanının mesleğini, sanatını mertlik, dayanışma ve güzel ahlak ile bütünleştiren, milli birlik ve bütünlük anlayışıyla asırlar boyu toplumda düzeni sağlayan, üretici-tüketici ilişkisini en iyi şekilde düzenlemeyi amaç edinen kültürel, sosyal ve ekonomik bir oluşumdur.


Ahiliğin kurucusu Ahi Evran Veli'nin ticaret ahlakına, dayanışmaya ve paylaşmaya dayanan ilkeleri, günümüzde de esnaf ve sanatkarlarımıza yol göstermektedir.

Esnaf ve sanatkarlarımız 'elini, kapını ve sofranı açık tut' öğretisini yaşam felsefesi kabul etmiş, muhtaç ve ihtiyaç sahibi olanların her zaman yanında yer almıştır.

Yüzyıllar öncesinden günümüze ışık tutan geleneğimizi yaşatmak adına kutladığımız 32. Ahilik Haftası münasebetiyle, Ahi Evran-ı Veli'yi rahmet ve minnetle anarken, esnaf ve sanatkarlarımız başta olmak üzere tüm vatandaşlarımızın Ahilik Haftası'nı kutluyorum. Ahirete intikal eden tüm esnaf ve sanatkarlarımıza da Allah'tan rahmet diliyorum"' diye konuştu.

Erdoğan her yıl geleneksel olarak Mersin Esnaflar Odalar Birliği olarak “Ahilik Haftası” kutlamalarını yaptıklarını Şed Kuşanan esnaf arkadaşlarını kutladığını söyledi.