GÜNCEL
Giriş Tarihi : 19-09-2019 17:22   Güncelleme : 20-09-2019 14:57

Gaziler Gününde Başkan Tollu’dan Vefalı Davranış

19 Eylül 'Gaziler Günü' Erdemli Sahil Bandı Dr. Devlet Bahçeli Meydanı'nda düzenlenen törenle kutlandı.Ayrıca Erdemli Belediyesi tarafından Şehitler ve Devlet Büyükleri Emanetleri sergisi büyük ilgi gördü. Proğrama katılan şehit eşlerinin konuşmalarını dinleyenler gözyaşlarını tutamadılar.

Gaziler Gününde Başkan Tollu’dan Vefalı Davranış

Atatürk'e Gazi Unvanı ve Mareşal Rütbesi Verilmesinin 95. Yıl dönümü ve Gaziler Günü kutlamaları Atatürk Anıtına çelenklerin sunumu, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı.

Günün anlam ve önemini muharip gaziler adına Mersin Muharip Gazileri Erdemli Temsilcisi Hamdi Taşyaran yaptı.

Taşyaran konuşmasında Türk milleti için vatan, millet ve bayrak tüm değerlerin üstündedir, o nedenledir ki bu millet savaşa giderken bir an bile tereddüt etmez, canın bu vatan uğruna her zaman vermeye hazırdır. Vatan için askere giden yiğitler ağabeyim şehit oldu sıra bende deme yüceliğine erişen bir milletiz. Tüm gazilerimizin günlerini kutluyorum’’ dedi.

Jandarma Astsubay Çavuş Merve Uzer konuşmasında Sakarya Meydan Muharebesinin kazanılmasına müteakip Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’e Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Mareşallik ve gazilik unvanı verilmesinin ardından 19 Eylül tarihi gaziler günü olarak kutlanmaya başladığını söyledi. Uzer tüm gazilerin günlerini kutladı.

Gaziler adına Mehmet Ak yazdığı şiiri okurken öğrenciler de günün anlam ve önemini belirten şiirler okudu.

Gaziler Günü kutlamasına Erdemli Kaymakamı Avni Kula, Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, Erdemli Cumhuriyet Başsavcısı Durmuş Ali Karakoca, siyasi parti temsilcileri, gaziler, daire amirleri, gaziler, şehit aileleri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

Günün anısına Atatürk anıtı önünde gazilerle anı fotoğrafı çektirildi. 

Şehit Eşleri Sergiye Katılanları Ağlattı

Erdemli Belediyesi tarafından Erdemli Kongre Merkezinde tertip edilen Aralarında merhum Cumhurbaşkanları Turgut Özal ve Süleyman Demirel, Merhum Muhsin Yazıcıoğlu, Ülkücü şehit Fırat Çakıroğlu, şehit polis memuru Fethi Sekin gibi isimlerin de bulunduğu şehitlerin eşyalarından oluşan "Şehit ve Devlet Büyükleri Emanetleri Sergisi" sergisi açıldı.

Sergi programına katılanlar şehit eşlerinin konuşmaları esnasında ve sergiyi gezerken gözyaşlarını tutamadılar.

Halil Daşçı hocanın Kur’anı Kerim ve duasının ardından konuşan Programda söz alan Şehit Uzman Çavuş Tuğrul Köseoğlu’nun eşi Tansu Köseoğlu, eşinin şehadeti ile yaşadıkları olaylara değinirken, emanetleri bulunan çocuklarından ve onun yetiştirilmesinden sorumlu bulundukları için dik durduklarını ifade etti. Şehit Gökhan Kılıç’ın eşi Hasret Kılıç ise konuşmasında, “Gökhan şehit düşerken biz, üç aylık bebek beklediğimizi bilmiyorduk. Ben en kıymetli emaneti için yani evladım için ayakta durmak zorundayım. Ve o, gidişlerin en güzeli ile aramızdan ayrıldı. Ben eşimle gurur duyuyorum” ifadelerine yer verirken, vatandaşlar gözyaşlarını tutamadı. Şehit Musa Özalkan’ın babası Selahattin Özalkan ise yaptığı konuşmasında şu ifadelere yer verdi, “Oğlumun vasiyeti üzerine Erdemli’de de bir kreş inşa eden ve bu kreşe oğlumun ismini veren Sayın Başkanımıza çok teşekkür ederim.” dedi.

 

TOLLU; ‘ÜZERİMİZE DÜŞEN HER VAZİFEYİ, BU TARİH ŞUURU İLE YERİNE GETİRECEĞİZ’

Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu ise açıklamasında, "Bizler şehitlerimizin sayesinde bu eserleri yapıyor, onları yaşatmaya çalışıyoruz. Onlar için ne yapsak azdır. Çünkü şehitlerimiz ve gazilerimiz bizim için bu vatanın bekası için gözlerini kırpmadan canlarını feda etmişlerdir. Güzel Rabbim, onların şehadetini kabul etsin inşallah. Bu değerlere sahip çıkan bu millet, dün nasıl ki Dünya’nın efendisi olduysa, 21. yüzyılda da Dünya’nın efendisi olacak. Dünya’ya nam veren, Dünya’ya nizam veren, Cenabı Hakkın adaletini Dünya’ya yayan aziz neslin evlatları, bugün de ülkesi için çalışmakta. Biz de üzerimize düşen her vazifeyi, bu tarih şuuru ile yerine getireceğiz. Bugün buraya gelen tüm şehit yakınlarımıza ve gazilerimize minnet ve şükran duygularımı iletmek istiyorum” dedi.

Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu’da yaptığı duygusal konuşmada Şehitlere Allah’tan Rahmet dileklerini iletirken, Gazilere minnet borçlu olduklarını ve katılan herkese teşekkür ettiğini söyledi.

Konuşmaların ardından Protokol tarafından şehit yakınlarına günün anısına plaket takdim edilerek tamamı şehitlerin ve devlet büyüklerinin eşyalarından oluşan sergiyi büyük bir ilgi ve dikkatle gezdiler.

Serginin 6 gün Erdemli Kültür Merkezinde sergileneceği belirtilirken bizlerde mutlaka bu serginin gezilmesini şiddetle tavsiye ediyoruz.

Serginin ardından Erdemli Öğretmenevinde gazi ve şehit yakınlarına yemek verildi.

Erdemli Ajans olarak tüm Şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, Gazilerimize saygılarımızı sunuyoruz. Gününüz kutlu olsun.