EKONOMİ
Giriş Tarihi : 17-09-2019 20:08

Erdemli Çiftçisini Düşük Fiyatlardan Sonra Sel Vurdu

Erdemli çiftçisi, yetiştirdiği ürünlerin para etmemesinin ardından önceki gün yağan yağmur ve dolu yağışı da büyük zarar gördü

Erdemli Çiftçisini Düşük Fiyatlardan Sonra Sel Vurdu

Önceki gün meydana gelen yağmurla karışık yağan dolu yağışı sonrası domates, biber, fasulye ve şeftali alanlarında meydana gelen sel afetiyle ilgili Erdemli Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü ekipleri hasar tespitinde bulundu.  Ekipler ilk belirlemelere göre 858 dekar alanda ekili sebze meyvenin yüzde 30-70 dolayında zarar gördüğünü belirledi.

Meydana gelen afette ilçe genelinde 284 çiftçinin sebze ve meyve ürününde toplam 3 milyon 597 bin liralık zarar meydana geldi. Kösbucağı, Çamlı ve Fakılı Mahallelerinde dolu yağışı etkili oldu. Meydana gelen dolunun ardından sel afetinde bir yıllık emeğini sele kaptıran çiftçi kadın meydana gelen hasarı gözyaşları arasında dile getirdi.

Devlet büyüklerinin bu hallerini görmesi gerektiğini ifade eden Selime Yanar adlı çiftçi kadın, ‘’Bir yıllık emeğimiz selle birlikte yok oldu gitti. Altyapımız yok, her yağmur yağışında yüreğimiz ağzımıza geliyor. Son yağmurla gelen sele gözyaşlarımız da karıştı. Suyolunun yönü değiştirilmeli’’ diyerek feryat etti.

Çamlı Mahallesi Muhtarı Veysel Ünver ise, yağan dolu ve yağmurun ekili sebze ve meyveler ile dikili tarım alanlarında hasara neden olduğunu kaydetti. Çiftçilerin mağdur durumda kaldığını dile getiren Ünver, ‘’İnsanlarımız diktiği sebze ve meyve ile geçimlerini sağlıyorlar. Yetkililer çiftçilerimizin bu sesini duymalı. Çünkü çiftçilerimiz perişan’’ diye konuştu.

Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, meydana gelen afetten zarar gören mahallelerin yollarının yapılması için ekipleri sevk ettiğini belirtti.

Başkan Mükerrem Tollu konuyla ilgili yaptığı açıklama, “İnsanlarımız dişinden tırnağından arttırarak, birçok külfete katlanarak bahçelerinde, tarlalarında ürünlerini yetiştiriyor. Allah’tan gelene bir şey yapamayız ama bizlere düşen bu insanlarımızın yaralarını biran önce sarmaktır. İnsanlarımızın yanında ve yakınındayız. Onların derdi bizim derdimizdir. Taşı sıkarak rızkını kazanan, gece demeden gündüz demeden çalışan ve çoluk çocuğuna helal lokma getiren bu güzel insanlarımızla, bu afetin üzerinden hep birlikte geleceğiz” dedi.