GÜNCEL
Giriş Tarihi : 13-09-2019 18:23   Güncelleme : 13-09-2019 18:33

Muz'da Verim Arttırıldı, Bu Muzlar Dönümde 10 Ton Verecek

Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikaları Genel Müdürlüğü (TAGEM)’ne bağlı Erdemli Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Ar-Ge uzmanlarının 8 yıl süreyle yaptıkları Ar-Ge çalışmaları sonucu birim alandan daha yüksek verim elde edilen üstün nitelikli hastalıklardan ari muz çeşitleri geliştirdi.

Muz'da Verim Arttırıldı, Bu Muzlar Dönümde 10 Ton Verecek

Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Davut Keleş, yaptığı açıklamada, Enstitü uzmanlarının yaptığı Ar-Ge çalışması sonucunda iki muz çeşidi geliştirdiğini bunların aynı zamanda dekara 6 ton olan verimin 9-10 tona çıkartıldığını belirtti.

Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü İleri Teknoloji Geliştirme Laboratuvarlarında hastalık ve virüslerden ari hale getirilmiştir. Virüsten ari muz fidesi üreten özel sektör doku kültürleri laboratuvarlarına damızlık materyal olarak verilerek mavi sertifikalı fide üretimi önündeki en önemli sorun çözülmüştür. Böylece özel sektör doku kültürü laboratuvarı hastalık ve virüsten ari materyal için ithalat yapmalarına gerek kalmamıştır.

Enstitüde yapılan Ar-Ge çalışmalarının ülke tarımının kalkınmasına büyük katkı sağlayacağını ifade eden Keleş, Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsünde sebze, meyve, süs bitkileri ve arıcılık konusunda Ar-Ge çalışmalar yürütüldüğünü belirtti.

Meyve, sebze ve süs bitkilerinin genetiği, yeni çeşitlerin geliştirilmesi, kültürel işlemlerin daha iyi nasıl yapılacağı, hasat, hasat sonrası ve gıdaya işleme ile ilgili Ar-Ge yapıldığını kaydeden Keleş, bu Ar-Ge çalışmaları içinde yeni muz çeşitleri geliştirmenin de bulunduğunu vurguladı.

Ülkemiz ve bölgemiz ekonomisine katkısı büyük olan muz üretiminin daha kaliteli ve yüksek verimli ürün elde etmek amacı ile Enstitü Ar-Ge uzmanlarının yeni geliştirilen muz çeşit ve çeşit adaylarını arazi ve İleri Teknoloji Laboratuvarlarını kullanarak; tüm zararlılardan arındırılmış hastalık ve virüslerden ari muz fidesi elde ederek özel sektör temsilcileri ile paylaştıklarını söyleyen Keleş şunları söyledi:

“Ülkemiz muz üretiminin arttırılabilmesi için yüksek verimli çeşitlerin geliştirilmesi amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığının mali desteği ile enstitümüz uzmanları “Türkiye’de Muz seleksiyonu ve Karakterizasyonu-1” ve “Türkiye’de Muz seleksiyonu ve Karakterizasyonu-2 (Seleksiyonla Elde Edilmiş Muz Genotiplerinin Performansının Belirlenmesi)” gibi iki proje yürüttü. Projeler kapsamında üstün özellikleri belirlenen iki yeni muz çeşidi geliştirildi. Bunlar ise Grand Nain ve Alata Azman adıyla tescili yapılarak sektörün hizmetine sunuldu. Bu çeşitlerden Grand Nain çeşidi özel sektör fide üreticilerine doku kültürü için gerekli olan hastalık ve zararlılardan arındırılmış damızlık materyaller verilerek mavi sertifikalı muz fidesi üretmeleri sağlandı.

Alata Azman isimli muz çeşidinin ise çeşit koruma işlemleri yapıldı ve üretim hakkı satışı sektörün hizmetine sunuldu. Yeni çeşit ile dekara 6 ton olan muz verimi 9-10 tona çıkartılmış oldu.”

Proje sorumlusu Dr. Mustafa Ünlü de yaptığı açıklamada, 2007 yılında başlayıp 2011 yılında birincisi tamamlanan ''Muz seleksiyonu 1’’ projesi kapsamında yüksek verimli, albenisi iyi ve aroması eski muzları andıran yeni muz çeşitleri geliştirmek için yapılan proje idi. Bu proje ile Alanya, Gazipaşa, Anamur, Bozyazı ilçelerinden üstün agronomik özellikleri olduğu için seçilen 200 farklı muz genotipleri Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsüne getirilerek sera ortamında 4 yıl boyunca denenmiştir. Deneme sonucunda verim ve kalesi yüksek olan 15 muz genotipi tekrar denemeye alınarak çalışmalar 2011 yılında başlayıp 2016 yılına kadar sürmüştür. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından desteklenen ‘’Muz seleksiyonu 2’’ adlı ikinci bir proje hazırlanarak verim ve kalite özelliklerine bakılmıştır. Bu çalışma sonucunda Alata Azman adı altında üstün verimli bir muz çeşidi geliştirilmiştir. Muz üreticilerimiz halen dekara 6 ton verim elde ederken, aynı besleme koşullarında Alata Azmanı ile 9-10 ton verimi olan bir muz çeşidi geliştirilmiştir. Patent hakkı özel sektöre devredildi ve bu yılın sonu itibari ile de çiftçilerin kullanımına sunulacak, muz fideleri mavi sertifikalı olarak satılacaktır. Mavi sertifikalı muz fidelerine Tarım ve Orman Bakanlığı destekleme vermektedir’’ şeklinde konuştu.