Erdemli Akademisi Kuruluyor
AdvertAdvert
Advert


Günün BaşlıklarıErdemli Akademisi Kuruluyor

İstanbul'daki Erdemli'liler, Erdemli Kent Kültürünü Konuştu. MİYSAD ve ERKDER'in birlikte düzenlediği toplantıda "Erdemli Akademisi Kurulmalı" denildi.

Erdemli Akademisi Kuruluyor
Bu içerik 6026 kez okundu.
Haberin galerisi için tıklayın!

Mersin İşadamları Yöneticileri Sanatçıları ve Akademisyenleri Derneği (MİYSAD) ile Erdemli Kültür Düşünce ve Gelişim Derneği (ERKDER) yönetici ve üyeleri İstanbul’da Erdemli'lerin gözü kulağı ve kültür elçisi olmak için yoğun çaba harcıyorlar.

‘’Kendimiz İstanbul’da gurbetteyiz ancak,  kalbimiz gönlümüz Erdemli’de’’  diyen Erdemlili hemşerilerimiz ilçemizin gelişmesi güzelleşmesi ve yurtiçi ve yurt dışında tanıtımının yapılması için gece gündüz çalışıyorlar.

İşte bunlardan bir tanesi ve sonuncusu, ‘’Erdemli’de Kent Kültürü ve Tarih Bilinci’’ paneli.

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Kültür Merkezi Camii altındaki Prof. Dr. Raşit Küçük  Konferans Salonunda Yrd. Dr. Ali Mazak hocanın yönettiği panelde Erdemli kültürünü masaya yatırarak İstanbul’da Erdemli’yi konuştular. Tabii bu panelin onur konuğu ise Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu idi. Erdemlili basın mensuplarını ise yayın hayatına yeni başlayan ve ilk tanıtımını da İstanbul’da hemşerilerine yapan ‘’Turunç Dergisi’’ yöneticileri oldu.

ERKDER Başkan Yardımcısı Ahmet Kasap’ın sunuculuğunu yaptığı panelde, Balıkesir Üniversitesi Erdek Meslek Yüksekokulu (MYO) Müdürü Yrd. Doç . Dr. Ali Mazak yönetti.  Panele konuşmacı olarak, Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu,  İstanbul Üniversitesi Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. İrfan Erdoğan, İstanbul  Teknik Üniversitesi Rektör Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Mehmet Kara, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İktisat Tarihi Kürsüsü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ercüment Balcı, MİYSAD Başkanı ve Sultanbeyli Belediyesi Kültür Müdürü Araştırmacı Yazar Mehmet Mazak katıldı.

Panelin açış konuşmasını ERKDER Başkanı Ali Tüzel yaptı. Tüzel, ERKDER ve MİYSAD olarak birlikte düzenlediğimiz ‘’Erdemlide  Kent Kültürü ve Tarih Bilinci’’ konulu panele katılan Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, Belediye Meclis Üyeleri, Kocaeli Çayırova Belediye Başkan Yardımcısı Refik Tartar, Mutlular Kültür ve Yardımlaşma Derneği (MUTDER) Başkanı Avukat Ömer Korkut, Prof. Dr. Ayşe Çalık Ross, İstanbul’daki Mersin ve Erdemlilere  teşekkür etti.

Tüzel, ERKDER’in kısa zaman önce kurulmasına rağmen Mersin ve Erdemlinin  kent kültürünü tanıtmak amacı ile önemli etkinlikler düzenlediğini birçok etkinliklere de öncülük ettiklerini belirtti. Tüzel, etkinliklerde hemşerilik bilincinin pekişmesine katkı sağladıklarını kaydetti.

Kent kültürünün oluşması ve yaşatılmasında o kentte yaşayan bireyler ve yerel yönetimlerin sorumlulukları olduğu kadar Sivil Toplum Kuruluşları olarak bizlerin de payına düşen önemli sorumluluklar vardır diyen Tüzel şöyle konuştu:

‘’Sivil Toplum Kuruluşları (STK) yaptıkları faaliyetler ile toplumu bilinçlendirmekte, kamuoyu oluşturmakta ve sağlıklı politikalar uygulanmasına katkıda bulunmaktadır. Erdemliler olarak nacizane yaptığımız faaliyetlerimizde bu sorumluluğun bilinci içerisinde hareket etmekteyiz. Bugün düzenlediğimiz panelimizde içimizden çıkan çok değerli akademisyen hocalarımız ve Erdemlimizin yerel yöneticileri ile yerel basınımızla ve siz değerli hemşerilerimizle Erdemliyi, Erdemli’de kent felsefesini yani kendi kültürümüzü hep birlikte konuşacak, Erdemlinin öz değerleri üzerine söyleşeceğiz. Bu vesile ile bugün burada yapmakta olduğumuz panelimize uzaktan ve yakından katılarak bizleri onurlandıran koşup gelerek tüm etkinliklerimizde bizlerle birlikte olan Erdemli Belediye Başkanımız Sayın Mükerrem Tollu ve ekibine, çok kıymetli hocalarımıza, her fırsatta birlikte olmanın tadını çıkarttığımız siz değerli hemşerilerimize ve öğrenci arkadaşlarımıza ayrı ayrı teşekkür ederim. Daha birçok etkinlikte İstanbul’da yaşayan Erdemliler olarak ERKDER ve MİYSAD çatıları altında her dem ve her daim bir ve beraber olmak temennisi ile hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum.’’   

MERSİN VE ERDEMLİ İÇİN GÜZEL PROJELER HAZIRLANACAK

MİYSAD Başkanı Mehmet Mazak’ da yaptığı konuşmada, bir kentin yerleşik bir kültüre sahip olamayabileceğini, ancak o kentte yaşayan bireylerin ve yöneticilerin yeni bir kültür inşa edebileceklerine vurgu yaptı. Bu manada Mersin ve Erdemli için yapılabilecek çok güzel projelerin olduğunu ve bu konuda önümüzdeki dönemlerde hem Erdemli için hem de Mersin için çalışmalarda bulunacaklarını kaydetti.

ERDEMLİ HEPİMİZİN ORTAK PAYDASI

ERKDER’in İstanbul’da düzenlediği ‘’Erdemli’de Kent Kültürü ve Tarih Bilinci’’ konulu panele konuşmacı olarak katılan Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, ilçenin gelişimi, kültürü ve tarihi konusunda önemli bilgiler verdi.

Tollu, ‘’İçinde bulunduğumuz çağın bilişim ve iletişim çağı olduğunu ancak, memleketlerin tanıtılmasında ve ön planda tutulmasında bu tür etkinlik ve lobi faaliyetlerinin büyük önem arz ettiğini hepimiz biliriz. Öyle ki birçok kentlerin ön planda olması lobi faaliyetleriyle gerçekleşmiştir. Ben MİYSAD ve ERKDER yöneticilerimize ne kadar teşekkür edip onları taltif etsek azdır. Gurbet elde bizim hemşerilerimize ve arkadaşlarımıza memleketten gelen insanlarımıza  sahip çıkacak bir kapının olması, bunun bir dernek çatısı altında toplanması, ilçemizden yetişen birçok akademisyenleri bir araya getirmesi her türlü takdir ve teşekkürün üstündedir. Allah onlardan razı olsun, gurbette Erdemlimiz için çırpınıyorlar’’ dedi.  

Erdemlinin turizm ve tanıtımda dahil hak ettiği yerde olmadığını dile getiren başkan Tollu, şartlar ne olursa olsun hemşerilerimizin kentlilik bilincini yeni yeni oluşturmaya başladıklarını görmenin mutluluğunu yaşadığını ifade etti.

Erdemli Belediyesi olarak yurt genelinde ilçenin tanıtımına katkı sağlamak amacı ile katkı sağlamaya gayret ediyoruz diyen Tollu şöyle konuştu:

‘’Mersin ve Erdemlimizin tanıtımı için başta İstanbul’daki hemşerilerimiz başta olmak üzere el ve gönül birliği yapması takdire şayandır. Eğer bir kentte birlik ve ortak payda olmazsa, insanların  bir araya gelmesi olmazsa o kentin tanıtılması mümkün olmaz. Biz Erdemli Belediyesi olarak Erdemlinin tamamının hizmetinde olmak ve tamamını kucaklamanın ve herkesi ‘Erdemli ortak paydasında’ buluşturma gayreti içerisindeyiz. Erdemli belediyesi artık siyasi mülahazalarla anılmayan, Erdemliye hizmet eden siyasi düşünceye bakmaksızın hizmet eden bir kurum haline getirdik. Erdemlimiz geçmişine bağlı geleceğine umutla bakan bir yapıya sahiptir. Kente yüksek standartlı hizmet sunmanın bilinci içindeyiz. Bugün Mersin geneli ölçeğine baktığımızda yüzölçümü ve nüfus bazında Tarsus ilçesinden sonra en büyük ve hızlı gelişen  ilçe olmanın haklı gururunu yaşamaktayız.  En büyük mutluluklarımızdan bir tanesi de sizlersiniz çünkü ilçemizin tanıtımını 17 milyon nüfuslu İstanbul’da yapmaktasınız ki ilçemizin hızlı tanıtılmasına en büyük vesiledir. Sizlere ne kadar teşekkür etsek azdır.

Bir kentin nitelikli ve kaliteli büyüye bilmesi için  o kentteki hizmet standardının yüksekliğinin çok önem arz etmektedir. Kentte yaşayan insanların vizyonları, geleceğe bakmaları da bunları besleyen yegane unsurlardır. Erdemlimiz hızla gelişirken ekonomik ve sosyal alanda da gelişmesi gerekmektedir. İşte bunu sağlamaya çalışıyoruz. Erdemlinin nitelikli büyümesini gören işadamları ilçemize yeni iş kurmanın ve yerleşmenin çabası içerisindeler. Bu vesile ile panelde sizlerle bulunmaktan ve ilçemizin gelişimini sizlere aktarmaktan mutluyuz. ERKDER ve MİYSAD yöneticilerine böyle güzel panel hazırladıkları için  teşekkür ediyorum.’’

Oturum başkanı Yrd. Doç. Dr Ali Mazak, Erdemli kent kültürü ve Yörük kültürü arasındaki ilişkiye dikkat çekti.

İTÜ Rektör Danışmanı ve Öğretim Görevlisi Mehmet Kara, Erdemlinin Kent Kültürünü sosyolojik açıdan değerlendirdi. Mersin ve Erdemli hakkında 8-10 adet rapor yazdığını, 7-8 tane de tebliğ sunduğunu belirten Kara, ‘’Benim görebildiğim üç tane Erdemli var. Birincisi göçmen Erdemli, ikincisi bürokrat Erdemli, üçüncüsü de yerli Erdemli’’ diye belirtti.

Yanlış değilsem yurt genelinde yetişmiş 50’ye yakın Profesörün bulunduğunu bir o kadar da Doçent ve Yardımcı Doçentin bulunduğunu anımsıyorum diyen Kara, el birliği vererek ilçenin eğitim kültür ve ekonomik değerlerinin yükseltilmesi gerektiğini ifade etti. Mehmet Kara Erdemli’nin Kent Kültürünü sosyolojik açıdan değerlendirdi.

Prof. Dr. İrfan Erdoğan ise  Kent kültürü ve eğitim konusunda sunumlarını gerçekleştirirken, en kısa zamanda ‘’Erdemli Akademisi’’ nin kurulması gerektiğini buna Erdemli Belediyesi’nin öncülük etmesini istedi. Erdoğan, zamanın çok hızlı geçtiğini bu nedenle yaşlıların, güngörmüş insanların ‘’Sözlü kayıt’’ altına alınması gerektiğini dile getirdi.

Yrd. Doç. Dr Ercüment Balcı da, Erdemlide tarih ve kültür bilincinin neden gerekli olduğu yönünde bilgiler aktardı. Kültür ve tarihin gelecek nesillere aktarılması gerektiğine dikkat çeken Balcı, ‘’Gelecek nesillere aktarılacak tarih ve kültür mirasının önce ilçede tespitinin yapılması gerekir.Bu da kültürün  kayıt altına alınması ile mümkün olacaktır’’ diye belirtti.

İstanbul’da yaşayan Mersinlilerin yoğun ilgi gösterdiği panelin sonunda katkıları dolayısı ile konuşmacı akademisyen hocalara ve katılımları dolayısı ile Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu’ya teşekkür plaketi takdim edildi.

erdemli ajans erdemli akademisi erkder miysad erdemli erdemli belediyesi istanbuldaki erdemlililer
Advert
Sende Yorum Yaz.
Kalan karakter sayısı : 500
HERKES BUNU KONUŞUYOR X
Polis Çekirgeleri Zıplatmadı
Polis Çekirgeleri Zıplatmadı
Şeytan Köprüsünde 10 Günlük Bebek Bulundu
Şeytan Köprüsünde 10 Günlük Bebek Bulundu
Futbol Şenliği Başladı
Futbol Şenliği Başladı
Aile Destek Merkezine Büyük İlgi
Aile Destek Merkezine Büyük İlgi