GÜNCEL
Giriş Tarihi : 12-09-2019 18:24

Elaussia Sebaste Antik Kentinde 24. Dönem Kazı Çalışması Başladı

Ayaş Mahallesindeki Elaussia Sebaste’de antik kentinde 24. Dönem kazı çalışmaları başladı. Roma Sapienza Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Annalisa Polosa’nın kazı başkanlığı yaptığı antik kentte, kazı başkan yardımcılığını Kastamonu Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Dr. Öğretim Üyesi H. Asena Kızılarslanoğlu, Kültür ve Turizm Bakanlığı temsilciliğini ise Sivas Müzesi Arkeologlarından Ali Alkan yapıyor. Kazı çalışmaları ile ilgili bilgi veren Polosa, kazı çalışmalarının Büyük Hamam-Bazilika, Küçük Hamam ve Kayalık Burun üzerindeki Küçük Kilisenin güneyindeki alanda devam ettiğini söyledi.

Elaussia Sebaste Antik Kentinde 24. Dönem Kazı Çalışması Başladı

Kazı çalışmalarını, Arkeolog, Antropolog, Arkeozoolog, Tarihçi, Topograf, Mimar, Restoratörlerden oluşan multidisipliner bir ekip ile 13 uzman, 9 öğrenci ve 12 işçi ile yürüttüklerini belirtti.

Yeni sezondaki kazı çalışmalarının Büyük Hamam-Bazilika kazılarında, geçen yıl (2018 yılı)  kazı çalışmalarında merdiven ve taş lahitin tespit edildiği Nartex (Giriş) kısmının batısında devam edildiğini belirten Polosa, Küçük Hamamdaki kazı çalışmalarının ise yapının kuzey doğusunda devam ettiğini kaydetti.

Büyük ve Küçük Hamam bölgesindeki yapılarda kazı çalışmalarının tamamlanması sonucunda ziyaret ve turizme açılmasının planlandığını vurgulayan Polosa, şunları belirtti:

‘’Geçen yıl yapılan kazılarda Kayalık Burun’da bulunan Küçük Kilise yapısının güneyindeki alanda Hellenistik Döneme tarihlendirilen Polygonal duvar yapısı bulunmuştu. Bu yapı üzerinde çalışmalarımız devam etmektedir. Bu duvar yapısı bize kentin erken dönem yerleşimi hakkında bilgi vermesi açısından oldukça önemlidir. Çünkü bu bölgede 16. Yüzyıl da bu bölgede büyük bir yerleşkenin olduğunu ve insanların yaşadıklarının ipuçlarını veriyor. Bu bölgede şu ana kadar yapılan kazı çalışmalarında sikke, seramik, sütun başlıkları, çatı kiremitleri gibi buluntular ele geçmiştir. Kazdıkça daha farklı yapıların çıkmasını ümit etmekteyiz.

Kazı çalışmalarının yanı sıra, çalışmaların tamamlandığı bölgelerinin turizme açılabilmesi amacıyla Arkeopark proje ve yenileme çalışmaları da devam etmektedir. Kazılarımız Ekim ayının sonuna kadar devam edecek.’’ Dedi.