SPOR
Giriş Tarihi : 12-09-2019 17:41

Göktepe’ye Yamaç Paraşüt Merkezi

Erdemli’nin tanıtılmasını amaçlayan, "Kıyılardan Dağlara, Antik Olba Bölgesi Kültür Yolları ve Kırsal Turizm Odakları Geliştirme Projesi" nin rota ve dinlenme alanlarında çalışmalar sürüyor.

Göktepe’ye Yamaç Paraşüt Merkezi

Exstem sporlarından Yamaç paraşütü etkinlikleri Erdemli’nin hem yurt içinde hem de yurt dışında etkin tanınmasında en etken merkez olması hedefleniyor. Yamaç paraşütü etkinliklerinde Göktepe dağı baba dağından sonra önemli uçuş merkezi olarak belirtiliyor.   

Proje kapsamında kıyı, yayla, vadi ve antik yollar olmak üzere 12 rota belirlendi.

Proje sorumlusu Mersin Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nida Naycı, yaklaşık 18 ay sürecek olan projenin 250 bin lira bütçeli olduğunu söyledi.

Projenin hedeflerine de değinen Naycı, "Hedefimiz Erdemli bölgesinde Antik Olba Bölgesi Kültür Yolları temalı yerel destinasyonları oluşturularak, bölgedeki kültür, doğa ve yayla turizmi gibi alternatiflerin çeşitlendirilmesini sağlamaktır" dedi.

Naycı, Erdemli Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Genel Sekreteri Mitat Ceyhan, İlçe Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Adem Kılıç, Güzeloluk Mahallesi Muhtarı İbrahim Doğan, Akpınar Mahalle Muhtarı Mehmet Serin ile birlikte Yamaç Paraşütü ve Doğa Yürüyüşçüleri rotasını belirlemek üzere 2 bin rakımlı Akpınar kırsalındaki ‘’Göktepe’’ bölgesinde incelemelerde bulunduklarını belirtti.

Doğa Yürüyüşçüleri ile adrenalin sporlarından olan Yamaç Paraşütü etkinliklerinin yapılabileceği Göktepe dağına çıkacak olan yürüyüşçüler için dinlenme, mola yerleri düzenlenmesi ve yamaç paraşütçülerinin hazırlık için pist, soyunma kabini yapılmasının hedeflendiğini kaydeden Naycı şunları belirtti:

‘’Proje kapsamında 12 rota belirlendi. Rotalarla ilgili tüm bilgileri doğaseverler için internet ortamına yüklenecek. İsteyen Olba Kültür Yolları bünyesinde bulunan rotaları kullanabilecek. İsteyen Akdeniz kıyılarından Toros Dağlarına uzanan keşif dolu uzun bir yolculuğa çıkabilecek. Ziyaretçiler, Olba Kültür Yolları arasından seçecekleri parkurlar ile kıyılardaki antik liman kentlerinden dağlık yerleşimlerdeki tarihi köylere; vadilerin doğal güzellikleri eşliğinde yaylalarda devam eden Yörük kültürüne farklı deneyimlerle buluşabilecek. İsteyen doğaseverlerin kendine en yakın rotayı seçmesi kalıyor.

İşte bu çerçevede Erdemli ilçesine bağlı Akpınar Mahallesi kırsalındaki 2 bin rakımlı Göktepe dağındaki etkinlik alanında yapılması gerekenler için incelemelerde bulunduk. İncelememizde bize iki mahalle muhtarı ile Erdemli Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Adem Kılıç ile ETSO Genel Sekreteri Mitat Ceyhan rehberlik yaptı. Extrem sporlarından Yamaç Paraşütü etkinliklerinin yapılacağı noktaya neler yapılabileceği kararlaştırıldı. Yamaç paraşütü pisti ve soyunma kabinleri yapıldığında, bu sporu yapanlar için bu bölge adeta çekim merkezi olacak. Bu da bölgenin hem turizm yönünden tanıtımına hem de ekonomik katkı sunacaktır.’’