EKONOMİ
Giriş Tarihi : 10-09-2019 19:45

Başkan Şahin, Domateslerimiz Dünya Kalitesinde İhracaatçıları Bekliyoruz

Erdemli Ziraat Odası Başkanı Rasim Şahin, “Çiftçilerimiz dünya standartlarında ilaç ve gübre kalıntısı olmayan domates yetiştiriyor. İhracatçıları Erdemli’ye bu kaliteli domatesi almaya bekliyoruz” dedi.

Başkan Şahin, Domateslerimiz Dünya Kalitesinde İhracaatçıları Bekliyoruz

Rasim Şahin ilçenin yüksek rakımlı mahallelerinde yaş sebze üreticiliği yapan çiftçileri ziyaret ederek sorunlarını dinledi.

Alibeyli, Tabureli ve Hüsametli Mahallelerinde çiftçilerle konuşan Şahin, üreticilerin yetiştirdikleri sebzelerin özellikle de domates, salatalık ve biberin para etmemesinden yakındıklarını dile getirerek şunları ifade etti: “Erdemli’nin yüksek rakımlı mahallelerinde toplam 43 bin 500 dekar alanın yüzde 80’inde yani yaklaşık 35 bin dekarında domates üreticiliği yapılıyor. Yaylalarda yıllık ortalama 250 bin ton üretilen domateslerimiz dünya standartlarında. Üreticilerimiz gübre ve kimyasal kullanmıyorlar.

Ürünler İhracata uygun bir şekilde yetiştiriliyor. Girdi fiyatlarının her yıl artmasına rağmen domates satış fiyatlarımız oldukça düşük. Domatesin dalında kilosu 1 ila 1 lira 20 kuruş arasında satılan domateslerimiz şu haliyle maliyetini kurtarmamaktadır. Çiftçilerimizin ürettiklerinin para etmesi için ihracatçılarımızı Erdemli’ye bu kaliteli domatesi almaya bekliyoruz.”

Şahin, Albeyli ve Tapureli Mahallelerinde üretici, tüccar ve muhtarların da katılımı ile sebze piyasası kurulmasına katıldı. Domatesin fiyatı 2 gün geçerli olmak üzere 1 lira 20 kuruş olarak belirlendi.

Üretici Alim Yıldız da girdi maliyetinin yüksek olduğunu ancak üretim yapmayı sürdüreceklerini belirterek, ‘’Yüksek olan girdi maliyetinin düşürülmesini istiyoruz. Biz üreticiler Torosların zirvesinde en kaliteli domatesleri yetiştiriyoruz insanlarımız sağlıklı ürün tüketsin diye. Bu kaliteli ürünleri almaya ihracatçı ve tüccarları Erdemlimize bekliyoruz’’ dedi.