EĞİTİM
Giriş Tarihi : 09-09-2019 18:17   Güncelleme : 09-09-2019 20:04

Erdemli’de 31 Bin 890 Öğrenci Dersbaşı Yaptı

Erdemli ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü 2019-2020 eğitim öğretim yılı ilköğretim haftası kutlama etkinlikleri düzenlendi. Erdemli’de Okulöncesi 3043, 1.sınıf 2500, 5.sınıf 2410, 9. Sınıf 2399, Toplam 31.890 öğrenci dersbaşı yaptı.

Erdemli’de 31 Bin 890 Öğrenci Dersbaşı Yaptı

Kösbucağı İlkokulunda yapılan etkinlik programına Erdemli Kaymakamı Avni Kula, Erdemli Belediye Başkan Yardımıcısı Şaban Dölek, İlçe Garnizon Komutanı Jandarma Binbaşı Erhan Erdoğan, Emniyet Müdürü Ahmet Şahingözlü, İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Açıkyörük, Orman İşletme Müdürü Murat Körlü, İlçe Tarım Müdürü Mesut Yıldız, Öğretmenevi Müdürü Mehmet Güven, Sosyal Yardımlaşma Vakfı Müdürü Adem Seçkin, Kösbucağı Muhtarı Sadettin Serin ve davetliler katıldı.

Erdemli’ye bağlı Kösbucağı ilk ve ortaokulunda düzenlenen İlköğretim Haftası açılış etkinliği programı saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı. Öğrenciler günün anlam ve önemini belirten şiirler okulu. 4’üncü sınıf öğrencileri okula yeni başlayan öğrencilere çiçek vererek karşıladı. Çeşitli gösterilerin sunulduğu program sonrası öğrenciler ile ilçe protokolü okul bahçesine bin adet yaban mersini, keçiboynuzu ve zeytin fidanı dikti.

Erdemli İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Açıkyörük, “Aynı okula 10 yıl önce 500 adet zeytin fidanı dikilmişti. Şimdi o zeytin fidanları serpildi ve koca ağaç olup meyve vermeye başladı. Zeytin ağaçlarından toplanan meyvelerden yaklaşık 1 ton zeytinyağı elde edilmeye başlandı. Bu okulumuz için iyi bir gelir. Artık uygun olan okullarımızın bahçelerine zeytin fidanı ve keçiboynuzu fidanı dikeceğiz. Hem okullarımızın çevresi yeşillendirilecek hem de ağaçların meyvesinden istifade etmiş olacağız.

Daha önce zeytin fidanı diktiğimiz Kösbucağı ilk ve ortaokulumuzun bahçesine bin adet daha zeytin, yaban mersini ve keçiboynuzu diktik. Böylece hem öğrencilerimize çevreyi sevdirmeyi hem de meyveli ağaç yetiştirmeyi öğretmiş oluyoruz. Bu vesile ile yeni eğitim ve öğretim yılı eğitim camiasına hayırlı olsun’’ dedi.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Açıkyörük öğrenci, veli ve öğretmenlere yönelik yaptığı konuşmada şunları dile getirdi:

‘’9 Eylül 2019 tarihi itibari ile yeni bir eğitim-öğretim yılına daha başlıyoruz. Okullarımız eğitimin ilk basamağı olan aileden sonra öğrencilerimizin eğitimine katkı sağlayan, onları her yönü ile hayata hazırlayan eğitim yuvalarıdır. Öğrencilerimizin en iyi şekilde hem eğitim hem de öğretim almalarını sağlamak bizlerin en önemli görevidir.

Bilim ve Teknolojide yaşanan hızlı değişimler insanların ihtiyaçlarını da etkilemiştir. Bu değişim içerisinde öğretim programlarında da yer aldığı gibi üreten, problem çözebilen, kararlı, iletişim becerilerine sahip, empati yapabilen, öğrendiklerini toplumun yararına kullanan faydalı bireyler yetiştirmek öncelikli görevlerimiz olmalı, bireyleri yetiştirirken mutlaka bireysel farklılıkları da dikkate almalıyız. Öğrencilerimize yol değil yön göstermeli onların kalplerine dokunmalıyız.

Her şeyden değerli olan öğrencilerimizin yetişmesinde sizlerin desteği çok önemlidir. Eğitim sabır gerektiren bir süreçtir. Bu süreçte öğretmenlerimize güvenmeli onlar ile iletişim halinde olmalıyız. Mutlu bir aileden gelen öğrencilerin okulda daha başarılı olacağı asla unutulmamalıdır. Çocuklarınızı sadece notla değerlendirmemeli onların daima yanında olduğunuzu hissettirmelisiniz.

Eğitim sürecinin ortak paydası sizlersiniz. Sizlerin iyi bir şekilde yetişmesi için büyük bir çaba ve gayret gösterilmektedir. Sizlerde bu süreçte bilinçli olmalı, araştırmalı, sorgulamalı, üretmeli ve kazandığınız bilgi ve birikimleri insanların faydasına kullanmalısınız. Adalet, dostluk, dürüstlük, sabır, saygı, sevgi, sorumluluk, vatanseverlik, yardımseverlik gibi değerlere sahip olmalı bunları günlük yaşantınızda mutlaka göstermeli sözde bırakmamalısınız.

Bu duygu ve düşüncelerle 2019-2020 eğitim-öğretim yılının ilçemize, ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyor, başta öğrencilerimiz olmak üzere tüm çalışma arkadaşlarıma başarılar diliyorum.’’ Dedi.

Kösbucağı İlkokulu Müdürü Durmuş Yılmaz’da yaptığı konuşmada şunları söyledi; "Geleceğin teminatı körpe fidanlara ilk can suyu olarak eğitim vermeye başlayacağımız ilköğretim haftasına erişmenin mutluluğu ve heyecanı içerisindeyiz. Hepiniz hoş geldiniz. Ulu Önder Atatürk’ün de dediği gibi, İlköğretim meselesi demek: vatan, millet, bayrak meselesi demektir. İlköğretim meselesi, bir millet için bağımsızlık ve var olma meselesidir. Bu anlamlı sözlerin idrakiyle, içinde bulunduğumuz sorunların ancak eğitimle çözüleceğine ve ülkemizin aydınlık mutlu yarınlara ancak eğitimle şahlanacağına inancımız tamdır. Sevgili öğrenciler; Sizler anne ve babanızın şefkatli kollarından sizleri anne ve babanız kadar sevecek olan öğretmenlerinizin sıcacık yüreğine hoş geldiniz. Şunu biliniz ki, bizler her zaman sizleri kendinize, ailenize, çevrenize ve ülkemize yararlı birer insan olarak yetiştirmenin gayreti içinde olacağız. Değerli veliler; Bizlere emanet ettiğiniz değerli varlığınızın ağır sorunluluğunu omuzlarımızda, yüreğimizde hatta hücrelerimizde hissediyoruz. Sizlerle birlikte sürekli iletişim içinde, yarınlarımızı güvenle emanet edeceğimiz çocuklarınızı Türk Milli Eğitiminin amaçları doğrultusunda en iyi biçimde yetiştireceğimizden emin olunuz. Minik yüreklerin coşku dolu ritmiyle kutladığımız bu güzel gün, umarım gelecekte daha mutlu, huzurlu ve başarı dolu nice yılların da müjdecisi olur. Saygıdeğer misafirler, değerli Öğretmen arkadaşlarım ve sevgili öğrenciler! 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılı ve bizler için bayramlar kadar güzel sevinçlerin habercisi olan ilköğretim haftası hepimiz için kutlu olsun. Saygılarımlar" dedi.