GÜNCEL
Giriş Tarihi : 03-09-2019 18:45

Erdemli’de Adli Yıl Açılışı Töreni

Yeni adli yıl açılışı için Erdemli Adliye Sarayında tören düzenlendi. Tören, Erdemli Adliye Sarayı binası önündeki Atatürk Anıtına baro başkanı Bilgin Yeşilboğaz ile Fahrettin Gürsoy’un çelenk koyması ile başladı.

Erdemli’de Adli Yıl Açılışı Töreni

Törene Erdemli Kaymakamı Avni Kula, Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, Erdemli Cumhuriyet Başsavcı Vekili Serdar Yavuz, Mersin Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, Baro Erdemli Temsilcisi Avukat Fahrettin Gürsoy. Baro Başkan Vekili Avukat Fatma Demircioğlu, Genel Sekreter Adnan Günbay, Sayman kazım Yüksel, baro yönetim kurulu üyeleri, Jandarma Binbaşı Erhan Erdoğan, hakim, savcı ve avukatlar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından tören sona erdi. Adli yıl kutlamaları açılışı etkinliği adliye binası içerisinde bulunan Baro Temsilciliğinde devam etti. Burada Baro Erdemli Temsilcisi Fahrettin Gürsoy ile Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz günün anlam ve önemini belirten birer konuşma yaptı.


Baro Erdemli Temsilcisi Avukat Fahrettin Gürsoy, yaptığı konuşmada, her geçen gün sorunların artarak devam etiği yargı sisteminin bugün tatilden çıktığını belirtti.

Hepimizin çok açık yapabildiği tespit ve değerlendirmelerle, ”Hukukun üstünlüğü”, ”Hukuk Devleti”, ”Yargı Bağımsızlığı’’ ve “Yargıç Güvencesi “ gibi temel ilkelerdeki ortaya çıkan sorunlar bir bir gözden geçirildiğinde, bir önceki yıla göre Yargıdaki sorunların azalmadığı aksine artarak devam ettiği görüldüğünü belirten Gürsoy şöyle konuştu:

‘’Sadece yargıdaki sorunların değil, mesleki sorunlarımızın da olumsuz yönde giderek yükseliş gösterdiği, çözüm önerilerimizin dikkate alınmadığı bir ortamda yeni bir adli yıla merhaba demekteyiz.
Geçmiş adli yılda, yargıda yaşanan hukuksuzluklar, barolara ve avukatlara yapılan saldırılar, baroların bertaraf edilmesi çalışmaları, yeni adli yılın adil bir yıl olmayacağı endişesini doğurmaktadır.
Hiçbir mesleki sorun, mesleğimizin onurundan daha önemli değildir. Bunun için üzerimize ne düşüyorsa mücadeleye devam edeceğiz, kimseye biat etmeyeceğiz. Hukuk örgütlenmiş adalet demektir. Adalet mülkün temelidir. Adaletin sağlanması ancak siyasallaşmamış bağımsız yargıyla mümkündür.’’

Avukatlar sadece savunma görevini yerine getiren bir savunman değil, demokrasinin yeni kazanımlara kavuşması içinde toplum önderliğini yapan bireyler olduğunu vurgulayan Gürsoy konuşmasında sözlerini şöyle tamamladı:

‘’Ülkemizde yaşanmakta olan bazı ayrıştırmalarda olduğu gibi yargının da “benim yargım, senin yargın” şeklinde ayrıştırılmasından derhal vazgeçilmeli ve halkın Adalete olan güvenini sarsacak sözlerden kaçınılmalıdır.


Yargılama faaliyetinin merkezine savunmayı, yani avukatı koymadığınızda, onun adı yargılama olmaz, yargısız infaz olur. Yargıç ve savcılarımızdan talebimiz, Avukatlık Kanunu’nda yazılı olan “savunmanın yargının kurucu unsuru” olduğuna ilişkin hükmün özümsenmesidir.
Avukatlar Adliyelerin ev sahibi olarak görülmeli gelip geçen misafirler olmadığı kabul edilmelidir. Hukukun Üstünlüğünün, Hukuk Devletinin, Adil Yargılanmanın ve Toplumsal Barışın sağlanacağına olan inancımızın hep taze kalacağına inancımızı tekrarla, yeni adli yılın adil yargılama hakkının tüm yönleriyle uygulandığı yıl olmasını diliyorum’’ şeklinde konuştu.