GÜNCEL
Giriş Tarihi : 28-08-2019 19:44   Güncelleme : 28-08-2019 20:05

Bu Şelaleyi Dünya Tanıyacak

Koramşalı Mahallesinde yeni keşfedilen 'Saklı Şelale'ye ulaşımı kolaylaştırıp, şelalenin turizme kazandırılması amacıyla Erdemli Belediyesi tarafından yürüyüş yolu ve 100 metre uzunluğunda demir merdivenler yapıldı.

Bu Şelaleyi Dünya Tanıyacak

2 yıl önce keşfedilen ancak vadi içinde ulaşımında büyük güçlük yaşanan şelalenin turizme kazandırılması için Erdemli Belediyesi tarafından çalışma başlatıldı. Bu çalışmaların ilk etabında şelaleye ulaşımın kolaylaştırılması amaçlanarak vadi içinde yaklaşık 100 metrelik demirden yürüyüş yolu yapıldı.

Yürüyüş yoluyla birlikte kolaylıkla şelaleye ulaşan vatandaşlar, doğa harikası şelaleyi görmenin mutluluğunu yaşıyor.

Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, MHP Erdemli İlçe Başkanı Fatih Serin ve Koramşalı Mahalle Muhtarı Hasan Kurt ile birlikte, saklı şelale ile ilgili gazetecilere açıklamalarda bulundu. Tollu,  ilçeye bağlı Koramşalı Mahallesi'nde keşfedilen şelaleyi turizme kazandırmak amacında olduklarını belirtti.

Tollu, "Erdemlimizin her yanı ayrı bir güzel, nereye gitseniz tarih fışkırıyor, güzellik, mükemmel bir doğa fışkırıyor. Saklı Şelale yeni yeni bilinen ve ilk defa gün yüzüne çıkarılan bir yer. Bu yıl doğa gezginlerinin de yürüyüş  parkuru içerisinde yer alan şelaleye ulaşım daha da kolaylaştı.

Belediyemiz burada ciddi bir çalışma yaptı. Daha önce insanlar şelalenin olduğu yere ulaşamazken, şu an rahatlıkla merdivenler vasıtası ile şelaleye ulaşabilecekler" dedi.

Bölgeye ulaşımı sağlayacak yol alt yapısı ile otopark ve çevre düzenlemesi yapmayı da planladıklarını ifade eden Tollu, "Bu çevreyi, turizme kazandırmayı amaçlıyoruz. Zaten Erdemli'nin her tarafı güzelliklerle dolu. Bize düşen de var olan bu güzellikleri gün yüzüne çıkarıp, daha da güzel hale getirmek" diye konuştu.

Koramşalı Mahalle Muhtarı Hasan Kurt da yapılan çalışmaları yörenin tanıtımı açısından önemli bulduklarını aktararak "Çalışmalardan güzel bir sonuç elde edeceğiz, çevre düzenlemesi yapıldığında daha da iyi olacak" şeklinde konuştu.

 -‘’Doğa gezginlerinin rotasında’’-

Koramşalı şelalesine yürüyüş düzenleyerek bölgenin tanıtımına katkı sunan Erdemli Ayyıldız Gezginleri Doğa Sporları Kulübü Derneği ile Silifke Poyraz Doğa Gezginleri Derneği üyelerini saklı şelaleye geziye getirdi.

Erdemli Ayyıldız Gezginleri Doğa Sporları Kulübü Başkanı Emre Erçelik, şelaleye daha önce yaşlılarımız ve küçük çocuklar gelemiyordu, platform yapıldıktan sonra herkes gelmeye başladı. Bizim tek bir isteğimiz var bölgenin ve şelalenin temiz tutulması kirletilmemesi. Yürüyüş yolunu yaptıran Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu ya teşekkür ediyoruz’’ dedi.

Ev hanımlarını ve beyleri eve kendilerini kapatmamalarını doğaya çıkmalarını isteyen Erçelik, ‘’Biz herkesi yürüyüşlere davet ediyoruz. Dağda temiz havada yürü sağlıklı kal’’ diye çağrıda bulundu.

Sadece Erdemli’deki saklı Şelale bölgelerini gezmediklerini aynı zamanda, yamaç paraşütü ile havalandıklarını, Göksu nehrinde azgın dalgalarda adrenalin yaşayıp rafting yaptıklarını, denize girdiklerini ve Bolkar dağlarının zirvesindeki ‘’Karagöl ile Çinili göl’’ e gezi düzenleyerek bol bol oksijen aldıklarını kaydeden Erçelik, bölgemiz ve ülkemizin her köşesi cennetten bir köşe gezip görmek gerekir diye belirtti.

Silifke Poyraz Doğa Gezginleri Derneği Başkanı Ümit Halit Üçyıldız ise, saklı şelalenin güzelliğine bayıldıklarını dile getirdi. Şelaleyi ziyaret edenlere yanında getirdiği bağlaması ile sürpriz bir resital de veren Üçyıldız, ziyaretçileri su sesi ile bağlama sesi arasında müzik ziyafeti çektiklerini vurguladı.

Gezi grubundaki vatandaşlar buz gibi şelale suyuna girmeyi de ihmal etmediler.

Gezginleri ve Övgü üzerine geldiklerini anlatan ziyaretçiler ise şelalenin doğa harikası olduğunu dile getirdi.

Yürüyüş yolunun yapılmasıyla kolaylıkla şelaleye ulaşan vatandaşlar ve fotoğrafçılar şelalenin manzarasının tadını çıkardı.

Erdemli Ayyıldız Gezginleri Doğa Sporları Kulübü Derneği üyesi ve Vera Drone sahibi Ömer Faruk Eren de drone çalışmaları ve ziyaretçileri havadan görüntüledi.