GÜNCEL
Giriş Tarihi : 21-08-2019 21:29

KKTC Başbakanı Erdemli’den Mutlu Ayrıldı

Erdemli Belediyesinin Davetlisi olarak Erdemli'ye gelen KKTC Başbakanı Ersin Tatar, “Biz Türk Milletinin Evlatlarıyız. Bizi Türkiye’den ayıramayacaklar. Federasyon Söz Konusu değil. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Olarak Yolumuza Devam edeceğiz.” Dedi.

KKTC Başbakanı Erdemli’den Mutlu Ayrıldı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı Ersin Tatar, Erdemli ilçesine yaylaya gelen KKTC’de yaşayan Erdemlili vatandaşlara teşekkür için Erdemli’ye geldi.

KKTC Başbakanı Tatar ve beraberindeki heyete Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu ile Kaymakam Avni Kula ev sahipliği yaptı.

Başbakan Ersin Tatar’ın çok istemesine rağmen Temmuz ayında gerçekleşemeyen, özellikle Gazimagusa ve Maraş Bölgesi başta olmak üzere, çeşitli bölgelerden yüzlerce Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı ailelerin yaz döneminde yaşamakta olduğu Erdemli ilçesine iki günlük ziyarette bulundu.

Avgadı Yaylası ve çevresinde bulunan tüm KKTC vatandaşları ile ziyaret eden Tatar, gördüğü büyük ilgiden çok mutlu olduğunu dile getirdi. Başbakan Ersin Tatar, ziyaretlerde yaptığı konuşmalarda, ‘’Bizi artık Türkiye’den kimse kopartamaz’’ dedi.

KKTC Başbakanı Ersin Tatar Erdemli’de ilk ziyaretini Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu ’yu makamında ziyaret ederek başladı. Başbakan Tatar’ı Erdemli’de Kıbrıslı gaziler tarafından karşılandı. Başkan Tollu ziyarette Tatar’a Yörük Çadırı Figürlü hediye verirken aynı zamanda el oyması Kızkalesi maketi armağan etti.

Başbakan belediye ziyaretinin ardından Erdemli Kaymakamı Avni Kula’yı makamında ziyaret etti. Başbakana kaymakam Kula el dokuması Yörük çulu armağan etti.

Başbakan daha sonra belediye tarafından yaptırılan Kıbrıs Şehitliği anıtını Kıbrıs Gazileri ile birlikte ziyaret etti ardından ise Afrin şehidi Astsubay Başçavuş Musa Özalkan kreşini ziyaret ederek miniklerle sohbet etti. Çocuklar ise başbakanı ellerinde Türk ve KKTC bayrağı ile karşıladı.

Erdemli Kaymakamlığı köylerarası Futbol Turnuvasını da ziyaret eden KKTC Başbakanı tatar burada Üçtepe spor ile Karakeşli maçlarının başlama vuruşunu yaptı halkı selamladı sporcularla anı fotoğrafı çektirdi.

Erdemli’de olmaktan çok mutluyum.

KKTC Başbakanı Ersin Tatar, Avgadı yaylasında bir sokağa eski KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş adının verildiği tabelayı astı. Burada Kıbrıslı vatandaşları ile buluşan Tatar, ‘’Erdemli’de olmaktan çok mutluyum’’ Ben böyle karşılanacağımızı hiç ummamıştım. Beni çok mutlu ettiniz’’ diye belirtti.

Eski Avgadı bölgesinde yaşayan vatandaşlarla halı sahada bir araya gelen konuk KKTC Başbakanı Ersin Tatar, "Doğu Akdeniz'de mikrokarbon, petrol, gaz savaşları veya çatışmaları yaşanmaktadır. Ne mutlu bize ki Türkiye Cumhuriyeti, ana vatan Türkiye oralarda gerçekten çok iddialı. Türk hükümetinin de kararlılığı ile şuanda sondaj çalışmaları yapılıyor. Yavuz gemisini ziyaret edip çalışmaları yerinde gördüm. Bu bölgede artık Türk halkı ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile birlikte bu çalışmalar içerisinde hak ve menfaatlerimizi koruma çabası içerisinde olayları buraya kadar getirdik" ifadelerini kullandı.


"Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Devleti, her zaman ifade ettiğimiz gibi 1974'te Kıbrıs Barış Harekatı ve sizlerin sayesinde bugün yoluna devam ediyor" diyen Tatar, "Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Doğu Akdeniz'de Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte ve mavi vatan dediğimiz Doğu Akdeniz'de bütün hak ve çıkarlarımıza verdiğimiz mücadele gerçekten milletimiz, ulusumuz için fevkalade önemli bir gelişmedir. Bunu sizlerle paylaşmak istiyorum" şeklinde konuştu.

Mersin Valisi Ali İhsan Su ise KKTC halkının refahını yükseltmek ve ekonomik açıdan daha iyi noktalara gelmeleri için her anlamda gayret gösterdiklerini dile getirdi.

KKTC'nin her zaman yanında olduklarını aktaran Su, "Gönüllerimiz ve kalbimiz bir. İlişkilerimizi daha ileriye götüreceğiz ve çok daha iyi bir noktaya gelmek için gayret edeceğiz" dedi.

Erdemli Kaymakamı Avni Kula da yaptığı kısa konuşmada, Sayın KKTC Başbakanı Ersin Tatar ve mahiyetindekileri Erdemli’de konuk etmekten onur duyduklarını dile getirdi.

Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu da konuşmasında, 1974 Kıbrıs Barış Harekâtının ilk çıkarmasının Erdemli ilçesinden yapıldığını Yavru Vatandaki vatandaşların Rumların zulmünden kurtulması için ise ilçeden çok sayıda askerin orada görev aldığını vurguladı. Erdemli’den Kıbrıs harekâtında görev alan 50’nin üzerinde gazinin bulunduğunu da anımsatan Tollu, Kıbrıs şehitleri ve gaziler anısına ‘’Kıbrıs Şehitliği’’ anıtı yaptırdıklarını kaydetti.

Konuk Başbakan birinci gün Avgadı yaylasında bir arkadaşının evinde misafir olarak kaldı.

KKTC Başbakanı Tatar ziyaretlerine Güzeloluk Mahallesi Çadırkent bölgesindeki KKTC yaşayan vatandaşları ziyaret ile başladı. Ardından Veyselli Mahallesi Sultan Alanı bölgesindeki vatandaşlarla buluşan Tatar burada katılanlara teşekkür etti, bir yaşlı kadının elini öperek ‘’bizlerin Rum zulmünden kurtulması için oğullarınızı gönderdiniz sizlere minnettarım’’ dedi. Vatandaşların talep ve isteklerini dinleyen Tatar burada da yaptığı konuşmada, "Biz, artık yolumuzu bulduk. Yolumuz, KKTC'nin devamı ve güçlendirilmesi, Türkiye Cumhuriyeti'nin garantörlüğünde de bu coğrafyada kendi bayraklarımız altında, vatanımıza ve milletimize bağlı olarak yaşamaktan geçmektedir. Bu coğrafyada milletimizin hâkimiyeti için, çocuklarımızın ve gençlerimizin ileride başları dik, haysiyetli ve onurlu bir şekilde yaşamaları için hep birlikte çalışmak durumundayız. Biz, artık yolumuzu bulduk. Yolumuz, KKTC'nin devamı ve güçlendirilmesi, Türkiye Cumhuriyeti'nin garantörlüğünde de bu coğrafyada kendi bayraklarımız altında, vatanımıza ve milletimize bağlı olarak yaşamaktan geçmektedir." dedi.

Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu’da burada konuşmasında, Erdemli’ye yaylaya gelen KKTC’li vatandaşların taleplerini dinlediklerini belirterek, ‘’Hizmette hiç kimseyi ayırt etmiyoruz. Bu bölgede yaşayan insanlar da bizim vatandaşımız. Eksiklerimizi de en kısa zamanda gideririz’’ diye belirtti.

Erdemli ziyareti sonrası Silifke ilçesine bağlı Kırobası Mahallesi (Mara) yaylasında kurban kesilerek karşılanan Başbakan Tatar burada halka hitap etti.

Tatar, sabah kalktıklarında Torosları görmek için KKTC'de havanın net olmasını hayal eden bir millet olduklarını söyledi.

Tatar, kentte bulunmaktan dolayı büyük mutluluk duyduğunu belirterek, aynı milletin evlatları olarak aynı duyguları, mutluluğu, tarihi paylaştıklarını dile getirdi.

Türk milletinin geleceği için çalıştıklarını kaydeden Tatar, şöyle konuştu:

"Bu coğrafyada milletimizin hakimiyeti için, çocuklarımızın ve gençlerimizin ileride başları dik, haysiyetli ve onurlu bir şekilde yaşamaları için hep birlikte çalışmak durumundayız. Kıbrıs ile Türkiye Cumhuriyeti'nin arasını bozmaya çalışanların güçleri buna yetmeyecektir. Çünkü biz dimdik ayakta durmaktayız. Biz Türk milletinin parçasıyız ve KKTC'de bayraklarımızı gönderde sallandırmaya devam edeceğiz."

Tatar, Doğu Akdeniz'deki sondaj çalışmalarına değinerek, Türk milletinin, haklarını gasp etmek isteyen emperyalist güçlere karşı bir ve beraber şekilde çalışacağını vurguladı.

KKTC'nin, Türkiye'den koparılamayacağını söyleyen Tatar, şunları kaydetti:

"Kıbrıs'ta uzun zamandır bir anlaşma olabilmesi için çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Bizi de bölmeye çalışan bazı entrikalar olabilir. Biz, artık yolumuzu bulduk. Yolumuz, KKTC'nin devamı ve güçlendirilmesi, Türkiye Cumhuriyeti'nin garantörlüğünde de bu coğrafyada kendi bayraklarımız altında, vatanımıza ve milletimize bağlı olarak yaşamaktan geçmektedir. Biz bunu savunuyoruz. Söylemlerimizi daha fazla savunmak ve geliştirmek için sizlerle zaman zaman bir araya gelerek bu mesajı vermek bizim görevimiz. Çünkü biz gücümüzü Türkiye'den alıyoruz."

Tatar, ülkesine Türkiye'den çok sayıda turist ve öğrencinin gelerek, ekonomiye katkı sunduğunu ifade ederek, KKTC'nin ekonomik ilişkilerinin büyük çoğunluğunun Türkiye ile yapıldığını hatırlattı.

Mersin Valisi Ali İhsan Su, Erdemli Kaymakamı Avni Kula, Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu ve KKTC Mersin Başkonsolosu Zalihe Mendeli'nin eşlik ettiği Tatar, Erdemli ilçesinin turizm merkezlerinden Kızkalesi'ni de gezdi.