GÜNCEL
Giriş Tarihi : 19-08-2019 19:58

Köselerli Yörükleri Sarıpınar’da Buluştu

Köselerli Yörükleri Sarıpınar yaylasında Dayanışma ve Kaynaşma etkinliği düzenlendi.

Köselerli Yörükleri Sarıpınar’da Buluştu

Köselerli Yörükleri Kültür Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen kaynaşma etkinliğine Adana, Osmaniye, Hatay, Karaman Mersin bölgesindeki Köselerli Yörükleri katıldı.


Konserler, yarışmalar ve gösterilerin düzenlendiği etkinlikte davetlilere sıkma ve ayran ikram edildi.
Etkinliğe katılan Mut Belediye Başkanı Volkan Şeker, konuşmasında, Yörük kültürünün tanıtılmasının önemine vurgu yaparak, "Yörük kültürünü gelecek nesillere aktarmaya çalışan herkese teşekkür ediyorum. Dünyanın en büyük ve köklü milletlerinden biriyiz. Tarihin derinliklerine uzanan şerefli bir mazimiz var. Bizler, adeta kökleri derin ve sağlam bir ağacın dallarıyız. Yüzyıllardır dimdik ayakta olmamızı sağlayan da güçlü köklerimiz, kültürümüz, iman ve inançlarımızdır. Köselerli Yörüklerinin kaynaşma amacıyla düzenlediği yayla şenliğine katılan herkese teşekkür ediyorum’’ dedi.

Yörüklerin içinde bulunduğu sorunları çözmek için belediye olarak çaba harcadıklarını vurgulayan Şeker, Yörüklere desteklerinin süreceğini kaydetti.

Köselerli Yörükleri Kültür Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Yakup Yılmaz da yaptığı konuşmada, Köselerli Yörüklerini bir araya getirerek kaynaştırmak istediklerini belirtti.

Erdemli Köselerli Yörükleri adına ev sahibi olarak Köselerli Mahallesi Muhtarı Kemal Çevik bir konuşma yaptı. Çevik konuşmasında, birlik ve beraberliğin Yörüklerin mayasındaki en önemli unsur olduğunu vurguladı. Bu yıl üçüncüsü düzenlenen kaynaşma ve dayanışma etkinliğinin gelecek yıllarda daha farklı ve özüne uygun olarak yapılacağını kaydeden Çevik, Köselerli Yörüklerini Erdemli’de ağırlamaktan mutluluk duyduğunu kaydederek katılımcılara teşekkür etti.

Mut Eski Belediye Başkanı Nebi Yılmaz ile Mersin Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mehmet Akdoğan da önemli konuşmalarda bulundu. Yörüklerin yaylalarda var olan problemlerini çözmek için çaba harcadıklarını vurgulayan Akdoğan, sorunların küslüklerle değil bir araya gelip konuşarak tartışarak çözüleceğine inandığının altı çizdi.

Konuşmaların ardından yerel sanatçılar sahne alırken Yörükler de halay çekerek eğlendi.