Turunç Dergisine Muhteşem Tanıtım
AdvertAdvert
Advert


Günün BaşlıklarıTurunç Dergisine Muhteşem Tanıtım

Gazeteciler Durhasan Şahin ve Derviş Çömez tarafından hazırlanan Turunç Dergisi Erdemli Kültür Merkezindeki Muhteşem Tanıtımla Okurlarıyla Buluştu. Dergimizi Erdemli Ajans ve Fatih Kitap Kırtasiyeden edinebilirsiniz.

Turunç Dergisine Muhteşem Tanıtım
Bu içerik 3682 kez okundu.

Mersin Turunç Dergisinin tanıtımı Erdemli Kültür Merkezi’nde Erdemli Kaymakamı Osman Taştan, Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, Daire amirleri, Ak Parti İlçe Başkanı Mehmet Topçu, MHP İlçe Başkanı Bekir Özsu, Saadet Partisi İlçe Başkanı Mehmet Yıldız, STK temsilcileri ve davetlilerin katılımı ile gerçekleştirildi.

Tanıtım toplantısında takdimi Erdemli Anadolu Lisesinin değerli öğretmenlerinden Felsefe öğretmeni Cafer Aksay tarafından yapıldı. Tanıtımla ilgili ilk konuşmayı dergimizin sahibi Durhasan Şahin yaptı. Şahin konuşmasında şunları ifade etti:

“Sizlere ulaşan ve okumaya başladığınız bu dergi Mersin ve Erdemli’nin tarihine iz bırakmak, insanlarımızı bilgilendirmek ve en önemlisi Mersin’in tanıtımına katkı sunmak adına bir projenin eseridir.

Uzun soluklu bir maceradan sonra bugün, sizlerle buluşan dergimiz adıyla ve içindekilerle tamamen Mersin’in kendisidir.

Dergi için fikir aşamasından baskı aşamasına geldiğimiz günden bu yana hayli zaman geçti. Haziran ayında başladığımız bu serüvenin arasına bir de 15 Temmuz Darbe kalkışması girince bu günlere kadar geldik.  Geç olsun güç olmasın, bunda da vardır bir hayır diyerek, işimizi en iyi şekilde yapmak adına yılmadan çalıştık.

Her sayısı ile bir başucu eseri, kaynak kitap ve iz bırakmak adına yola çıktığımız Turunç Dergimizin ilk sayısı ile karşınızda olmaktan büyük mutluluk ve onur duyuyoruz.

“Ainesi iştir kişinin, lafa bakılmaz” düsturu ile lafı fazla uzatmadan derginin diğer sayfalarına geçmeniz için sözlerimi burada noktalarken;

Bizlere gazetecilik mesleğini sevdiren, öğreten, abimiz, babamız duayenimiz Gazeteci-Yazar Muzaffer Şahin’e,

Bizlerin adeta yuvası ve bir çocuğu olan Yeni Ufuk Gazetesine,

Benim bu projemde hem ortağım, hem yoldaşım, hem arkadaşım olan değerli insan Gazeteci ve Fotoğraf Sanatçısı Derviş Çömez’e,

Beni her zaman destekleyen ve arkamda duran sevgili eşim Ayşegül, Kızlarım Azime Şerife ve Ahsen Melek ile oğlum Mustafa Şahin’e

Dergimizin hazırlanmasında, yapımında, basımında, dağıtımında velhasıl her aşamasında emeği geçen bütün arkadaşlarıma ve çözüm ortaklarımıza

Ve buradan sayamadığım herkese ve okurlarıma teşekkür ederim.

Rahmetli Annem Şerife Şahin ve Rahmetli Babam Mustafa Şahin’e ithaf ediyorum.’’

TURUNÇ DERGİSİ KÜLTÜR VE SEVGİ GÜCÜ OLACAK

Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu da yaptığı konuşmada, Turunç dergisine emeği geçen herkese teşekkür ettiğini belirterek şunları söyledi;

“Mersin Turunç Dergisi inşallah ilçemizde bir marka değeri oluşturacağına yürekten inanıyorum. Bu dergi ilçemizin gözü kulağı, kültür ve sevgi gücü olacağına inandığımız Turunç Dergisinin yayın hayatına başlaması nedeni ile düzenlenen bu güzel programa katılan herkese teşekkür ediyorum’’ dedi.

Tollu: “Erdemli çok şükür kendi adı ile müsemma ve dünyanın en güzel kentlerinden bir tanesi.  Fakat Erdemli birlik olduğu, birlik ve beraberlik olduğu sürece Erdemli.  Birlik ve beraberliğimizi Turunç Dergisi gibi bilgi ve kalıcı eserlerle de kuvvetlendireceğiz.

Etrafımızdaki birçok kent ve şehirlerin gıpta ettiği bir güzellik çok şükür Akdeniz’in incisi Erdemli’mizde yaşanıyor. Erdemli’nin barış ve huzur kenti, dayanışma kenti olması günümüzde en çok ihtiyacımız olan hasletlerin başında geliyor.

Erdemli sadece Erdemli’lerden mütevellit kent değil, bu kentte yaşayan, suyunu içen, bu kentin yetiştirdiği çok değerli hemşerilerimizle bulundukları bölgede, bulundukları yerde konumları ne olursa olsun güzellik katmaktadırlar.

Geçtiğimiz Pazar günü İstanbul’daki Erdemli’li hemşerilerimizin yani MİYSAD ve ERKDER’in hazırladığı “Erdemlide Kent Kültürü’’ konulu panele konuk olduk ve orada ilçemizin hızlı gelişimini anlattık. Erdemli’ler Derneğin İstanbul’da oluşturdukları seçkin topluluk bana göre her türlü takdirin üzerindeydi.

İşi icabı bu memleketten koparak çalışmaya gurbete giden ancak bu memleketin hasretini çekenlerin birlikteliğini İstanbul’da yakinen gördüm ve çok gurur duydum.

Erdemli’li hemşerilerimizin İstanbul’da boş durmayıp ilçemizin gelişimi için kafa yormaları güzellikleri ortaya çıkartma çalışmaları ve katkı sunmaları her türlü takdirin üzerinde diye düşünüyorum.

Marmara Üniversitesi İlahiyat Camii Konferans Salonunda üç saate yakın ilçemiz adına bilim adamları tarafından beyin fırtınası gerçekleştirmeleri sahipsiz olmadığımızı bir kez daha kanıtladı. Bu çalışma bizlerde çok olumlu izlenimler bıraktı.

Bu panelde Erdemli’mize varlıkları ile değer katan Turunç Dergimizin sahibi Durhasan Şahin ve Haber ve Görsel yönetmeni tecrübeli gazeteci arkadaşım Derviş Çömez bizleri orada yalnız bırakmadılar. Erdemli meselesine sahip çıkmaları takdire şayandır. Orada bulunmaları onur verici bir durumdur. 

Bu demektir ki Turunç dergisi sadece Erdemli ile sınırlı kalmayacak. Elbette çıkış noktası Erdemliolacak fakat bu vizyonda hareket ettikleri takdirde adım adım önce Mersin geneline ardından da Türkiye sathına yayılacaklarından zerre kadar endişemiz yok.

Turunç dergisi yayın hayatına başlar başlamaz artık İstanbul’da birçok nitelikli stantları dolduruyorsa, oralarda hemşerilerinin okumasına vesile oluyorsa bizlerde bu güzel dergiye sahip çıkmak durumundayız.

Bildiğiniz gibi bir yayın hayatına başlatmak önemli ama bunun sürdürülebilir olması çok daha önemlidir.

Bu tür güzel eserlerin sürdürülebilme noktası ise yöneticilerimizin STK’larımızın bu dergiye desteği ile mümkün olur. Bu dergiye hepimiz sahip çıkarsak yayın hayatına ilelebet devam eder ve Erdemli’mizin birliğine dirliğine tanıtımına çok ciddi katkı sunacaklarına yürekten inanıyorum.

Turunç dergisinin bölge dışına çıkmasına siz değerli insanlarımızın sahiplenmesi ile mümkün olacaktır.

Erdemli Belediyesi olarak ilçemizde faaliyet gösteren, değerlerine değer katan her türlü yayın organının takipçisi ve destekçisi olmaya devam edeceğiz.  Erdemli’mizin birçok güzelliklerini bizim dışarı taşımamıza imkân ancak basılı ve görsel argümanlarla olur. İlçemizin tanıtımını ancak bu vesilelerle sağlayabiliriz diye düşünüyorum. Bu derginin yayın hayatına başlamasını çok önemsiyoruz.

Emeği geçenlere, maddi manevi destek sunanlara huzurlarınızda binlerce kere teşekkür ediyor yayın hayatının uzun süreli olması temennisi ile teşekkür ediyorum’’ diyerek hayırlı olması dileğinde bulundu.

HAYALLERİNİN PEŞİNDEN KOŞANLARA HAYRANIM

Erdemli Kaymakamı Osman Taştan da derginin tanıtımında yaptığı özlü konuşmasında, “hayallerinin peşinden koşanlara hayran olduğunu” belirterek sözlerine şöyle devam etti:

“Çocukluğundaki hayallerini bıkmadanusanmadan sabırla gerçekleştirenlere hayranım. İşte bunun en güzel örneğini Gazeteci arkadaşlarımız Durhasan Şahin ile Derviş Çömez’in şahsında görüyoruz. Meslekteki yılların tecrübesini birliktelik yaparak çıkarttıkları Turunç dergisine yansıtmışlar kendilerini tebrik ediyorum’’ dedi.

Bazı insanları hep güler yüz ve neşeli görür onu hep o şekilde hatırlarsınız, ben de Durhasan Şahin ve Derviş Çömez Beyleri hatırladığımda onlardaki güleryüz ve idealizmi görüyorum.

Ben bu arkadaşlarımda küçüklüklerinden yani 7-8 yaşından beri arzuladığı ancak bir türlü ulaşamadığı bir hedefe mutlaka ulaşacakları inancı gördüm ve hep öyle hatırlayacağım.

Şartlar nekadar zor olursa olsun her zaman doğrudan şaşmayacaksın.Gazetecilik zor bir zanaat, Ben doğru haberciliklerinden hiç şüphe duymadığım iki arkadaşımızın güç birlikteliği yapmalarını kutluyorum ve diğer gazeteci arkadaşlara da örnek gösteriyorum.

Tabii gazetecilikte rekabet ve haber atlatma vardır ancak bunu doğru olarak yapmalarını isterim. Doğru haber yaparken mutlaka incittiğiniz kırdığınız insanlar olur. Ancak o doğruyu da yapmak yerine getirmek zorundasınız. Ben bu saydıklarımı Derviş Çömez ve Durhasan Şahin kardeşlerimde görüyorum.

Hele Derviş beyin savaş muhabirliği yaptığını güngörmüşlüğünü, büyük kentlerde çalıştığını da öğrenince hayallerimdeki gazetecileri görüyorum bu ikisinde.Erdemli’deki gazeteci arkadaşların Derviş Bey’in ismini telaffuz ederken ‘’Usta’’ dediklerini gördüm. Bu sözü boşuna söylemiyorlar.

Bunu haberlerine ve günlük yaşamına aynen yansıttığını izliyorum. Meslek yaşamlarında incitmeyen insan olmak ne güzel. Bu halin tüm arkadaşlarımızda olmasını temenni ederim.

Ben Erdemli’de çalıştığım süre içinde ilçenin hiçbir kötü haberini yapmadığını, insanları rencide edici haberlere imza atmadığını gördüm. Hep yapıcı haberlere, özellikle de İlçenin tanıtımına çok özen gösterdiğini ve bu nedenle de  ‘’özel’’ haber yaptığını izledim dedi.

Zaman zaman bizleri olumlu yönde dostane bir şekilde eleştirdiğini de  gördüm. Durhasan Bey de aynı düşüncede. Derviş Bey Anadolu Ajansının Erdemli muhabirliğini yapıyor. Haberciliği kadar fotoğraflara bakış açısı da aynı derecede ustalık gösteriyor.  Durhasan Şahin Bey de Sabah Gazetesinin Erdemli temsilciliğini yürütüyor. Mesleklerinde doruğa çıkan iki insandan ‘’Mersin Turunç Dergisi’’ gibi bir solukta okunacak dergi çıkartmaları beklenirdi, onu da gerçekleştirdiler. Erdemlili’lere kendi haberlerini verdikleri ‘’Erdemliajans.com’’ adlı bir de haber siteleri kurdular. Ben şahsen Erdemli ile ilgili yerel haberleri bu adresten takip ediyor bilgi sahibi oluyorum.  Doğru ve idealist haberler verdikleri için de teşekkür ediyor herkese bu siteyi iyi takip etmelerini tavsiye ediyorum’’ dedi.

Erdemli ilçesinin ilk bakışta küçük görünmesine rağmen Mersin’in Tarsus’tan sonra hem nüfus hem de yüzölçümü bakımından ikinci büyük ilçe olduğunu, gördüğünü hatırlatan Kaymakam Osman Taştan şöyle konuştu:

“Erdemli; tarımda, turizmde, nüfus ve yüzölçümünde büyük ilçe olduğu kadar haber kaynakları konusunda da büyük. Ben Erdemli haberlerini hem ulusal bazda hem de yerel bazda başarı ile izliyorum.

Erdemli’deki gazeteci dostlarımız bizlere hissettirmeden rekabet içinde çok güzel haberlere imza atıyorlar. Bunun karşılığını da hem yazılı hem de görsel basında izliyoruz. Bu da kentin yöneticisi olarak bize gurur ve haz veriyor.

Ben birçok il ve ilçede görev yaptım, basın mensuplarının zaman zaman ayrılığa düştüğünü gördüm; ancak burada bunun tam tersini gördüm. Buradaki gazeteci arkadaşlarımız önce ilçesini düşünüyor. Birlikte hareket edip bizlere de örnek oluyorlar bazı konularda fikir veriyorlar, kamuoyunun istek ve arzularını dile getiriyorlar.

Erdemli adına birlikte hareket etmelerinden dolayı tüm gazeteci arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.’’

Bilgi büyük güç bilgiyi aslında Alaeddin’in sihirli lambası gibi düşünmek lazım diyen Erdemli Kaymakamı Osman Taştan, nasıl Alaeddin’in lambasından cin çıktığında sizin her istediğinizi efsaneye göre yapıyorsa, hakikaten gerekli bilgiye sahipseniz o kişinin sahip olduğuna bildiği güçten daha fazlasına sahip olduğunuzu düşünmelisiniz onun için bilgi çok önemlidir. Hergün yanından geçtiğiniz ancak hakkında bilgi sahibi olmadığınız o zenginlikleri ancak bu tür çalışmalarla öğrenebilirsiniz. İşte Turunç dergisini çıkartan iki idealist arkadaşımız bizlere her gün gördüğümüz ancak bilgi sahibi olmadığımız şeyleri kaynak nitelikteki dergileri ile sunuyorlar ve dikkatimizi çekerek eşsiz bilgiyi bizlerle paylaşıyorlar.

Yaşadıkları kenti tanıtmak adına bilgi zenginliklerinin peşinde koşmak müthiş bir şey olsa gerek. Mersin Turunç Dergisindeki bir makale ve röportaj sizlerin ve yakınlarınızın hayatını değiştirebilir. Allah her iki arkadaşımıza kolaylıklar versin. Bizlere değerli bir eser sunuyorlar. Bu heyecanları hiç bitmesin, derginin kendilerine ülkemize,  ilçemize ve Mersin’imize hayırlar getirmesini diliyorum. Turunç dergisinin diğer sayılarını sabırsızlıkla bekleyeceğim’’ dedi.

Konuşmaların ardından hatıra fotoğrafı çektirilirken katılımcıların dergiyi büyük bir ilgiyle inceledikleri gözlendi.

Erdemli Ajans ve Mersin Turunç Dergisi ailesi olarak bütün katılımcılara, telefonla ulaşanlara, emeği geçenlere, sponsorlarımıza, ailelerimize ve bütün çözüm ortaklarımıza çok teşekkür ediyor, saygılar sunuyoruz.

İkinci Sayımızda buluşmak üzere…

erdemli ajans mersin turunç dergisi
Advert
Sende Yorum Yaz.
Kalan karakter sayısı : 500
HERKES BUNU KONUŞUYOR X
Polis Çekirgeleri Zıplatmadı
Polis Çekirgeleri Zıplatmadı
Şeytan Köprüsünde 10 Günlük Bebek Bulundu
Şeytan Köprüsünde 10 Günlük Bebek Bulundu
Futbol Şenliği Başladı
Futbol Şenliği Başladı
Aile Destek Merkezine Büyük İlgi
Aile Destek Merkezine Büyük İlgi