EKONOMİ
Giriş Tarihi : 10-08-2019 22:21   Güncelleme : 10-08-2019 22:29

Toroslarda Bal Hasadı Başladı

Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM)' ne bağlı Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Arıcılık Bölümü, Erdemli ilçesine bağlı 2 bin 300 rakımlı Musa Bozulduğu Yaylası'nda bal sağımını gerçekleştirdi.

Toroslarda Bal Hasadı Başladı

Enstitü arıcılık bölümü sorumlusu Ziraat Yüksek Mühendisi Hamza Başaran, Torosların zirvesine AR-GE çalışması yapmak amacıyla getirdikleri arı kovanlarından istedikleri sonucu elde ettiklerini söyledi.

Enstitü bünyesinde 2 yıl süren farklı kovan tiplerindeki yapı malzemelerinin arılar üzerindeki etkisinin araştırıldığını belirten Başaran, 2 yıl süren çalışmanın sonuçlandığını ve sonuç raporunun yazıldığını belirtti.

Çalışma sonucunda bal verimine kovanlardaki plastik, strafor ve ahşabın etkilerinin yanı sıra kovan tabanının havalandırmasının öneminin ortaya çıktığını belirtti.

Başaran, taban havalandırmalı kovanlarda her iki yılda da diğer kovanlara nazaran yüzde 15-20 civarında daha fazla bal verimi elde edilmiştir. Arıcılarımıza kovanlardaki havalandırmalarının artırılmasını önerdiklerini kaydetti.

Üretim ve denemeler esnasında oluşan tecrübeyi arıcılık faaliyeti yapan kurum, kuruluş ve arıcılarla paylaştıklarını kaydeden Başaran,  ana arı ve arı yetiştiriciliği konusunda bakanlığın talimatları doğrultusunda arı yetiştiricilerine eğitimler verdiklerini de ifade eden Başaran, bu eğitim de kaliteli bal üretimi açısından oldukça önemli olduğunu kaydetti.

Bal hasadının Temmuz ayının 25 ile Ağustos’un 10-15 tarihleri arasında yapıldığını belirten Başaran, tüketicilerin talepleri ve arıcıların istekleri doğrultusunda enstitü olarak bal hasadı yaptıkları Musa Bozuldu Yaylasına, kır balı üretimi yapmak üzere yaklaşık 20 yıldır çıktıklarını vurgulayarak, ‘’Bu bölge kır çiçeği çeşitliliği bakımından çok zengindir. Özellikle tüketiciler 2 bin 300 rakım ve üstü bölgelerde üretilen balları tercih etmekteler. Biz de hem arıcılık faaliyetimizi hem de üretimimizi bu bölgede gerçekleştiriyoruz’’ dedi.

Ana arı ve arı yetiştiriciliği konusunda eğitimler verdiklerini de ifade eden Başaran, bu eğitimlerin kaliteli bal üretimi açısından oldukça önemli olduğunu anlattı.

Başaran, bölgenin bal sağımı için müsait olduğunu belirterek, "Arıcılarımız, ürünlerini kışın sahilde, yaz aylarında ise yaklaşık 2 bin 300 rakımda üretiyor. Bu da hem gezginci arıcılık hem de kır balı üretimi için önemli bir avantaj. Tüm bu çalışmaları takip ediyoruz. Ümit ediyoruz ki burada yapılan çalışmalar Türk arıcılığına faydalı olur. Burada yapacağımız en ufak iyileştirme bizim için çok önemlidir. Yeni sezonda tüm arıcılarımızın bol ürün elde etmelerini diliyoruz" ifadesini kullandı.

ARICILARA UYARI

Arıcılık yapanların bal sağımı sonrası arılarını ihmal etmemelerini isteyen Başaran, arılara iyi bakım yapılması gerektiğini ifade etti. Arılarda sindirip bozukluğuna ve etkin ölümlerine neden olan Varroa zararlısı (bit) Nosema Serana hastalıklarından korumak için erken mücadele edilmesi gerektiğini anımsatarak şöyle konuştu:

‘’Genelde arıcılarımız bal sağımını gerçekleştirdikten sonra arılıktan ayrılmakta ve uzun bir süre arı yanına gelmemekteler. Son yıllarda popülasyon kaybı ve hızlı bir şekilde kovan tükenmesi olarak bilinen Nosema Serana hastalıklarının etkileri bu dönemle yapılacak mücadele ile atlatılacaktır. Bu nedenle hem Varroa zararlısına (bit) hem de Nosema Serana hastalıklarına karşı sağımdan sonra mücadele edilmelidir.’’