GÜNCEL
Giriş Tarihi : 06-08-2019 17:09   Güncelleme : 06-08-2019 17:18

Başkan Aşkın Şahin, “Çiftçi Kurban Kesemeyecek”

Erdemli Ziraat Odası Meclis Başkanı Ziraat Mühendisi Aşkın Şahin, üreticilerin yetiştirdiklerin ürünlerin para etmemesi ve maliyetlerin yüksek olması nedeniyle çiftçilerin bu bayram kurban kesemeyecek hale geldiklerini söyledi.

Başkan Aşkın Şahin, “Çiftçi Kurban Kesemeyecek”

Aşkın Şahin yaptığı açıklamada Erdemli çiftçisinin domatese alternatif ürünler yetiştirdiklerini fakat onlarında para etmediğini söyledi.

Ziraat Mühendisi Aşkın Şahin, Kurban Bayramında et tüketiminin yanında mutlaka C vitamini deposu yeşilbiberin tüketilmesini isteyen Şahin, yeşilbiberin içerisinde bulunan Karnosik asit ’in hafıza güçlenmesi yaptığını, Alzheimer hastalığına iyi geldiğini, bazı kanser rahatsızlığına iyi geldiğini ve kötü kolesterolün tedavisinde kullanıldığını söyledi.

Torosların zirvesindeki çiftçilerin sadece domates üretmediğini alternatif ürün olarak açıkta doğal ortamda yeşilbiber de yetiştirdiğini belirten Şahin, Mersin Merkez Akdeniz ilçesi sınırlarında örtü altı serada yetiştirilen yeşilbiber artık Torosların 800 rakımlı tarımsal alanlarında da yetişmeye başladığını belirterek şöyle konuştu:

‘’İhracattan kaynaklanan sıkıntılardan dolayı domates üretimine alternatif olarak yetiştirilen biberler doğal ortamda yetişiyor, kimyasal madde kullanılmadığı sadece hayvansal gübre kullanılıyor. Kaliteli sebze yetiştirmek için 20 kilometre mesafeden su getirip sebze yetiştiriyoruz ancak sebzelerimiz girdi maliyetlerinin de yüksekliğinden kaynaklı para etmiyor. Salatalık 20 kuruşa alıcısı yok, yeşilbiber 70 kuruşa alıcısı yok. Hormonsuz ve ilaçsız üretilen ürünlerimizin para etmemesi bizlerin zoruna gidiyor. Bugün sigaranın tanesinin 1 lira olduğu bir dönemde biberin kilosunun 70 kuruş, salatalığın kilosu 20 kuruş, fasulyenin kilosu 1 lira 50 kuruş ise bu durum çekilmez durumda.  

Ülkemizde Tarım Politikasının değişmesi, üretim planlaması yapılması için Ziraat Odalarının fikirleri alınsın. 20 bine yakın üyesi olan 71 mahallesi bulunan Erdemli Ziraat Odasının Meclis Başkanı olarak Tarım Bakanımız Bekir Pakdemirli’yi Erdemli’mize, davet ediyorum. Erdemli çiftçisi taşı toprak yapan, çalışkan Türk çiftçisidir. Biz çiftçilerin kendisine ileteceği fikir ve öneriler var.”

ÇİFTÇİLERİMİZ KURBAN KESEMEYECEK, ÇOCUKLARINI OKULA GÖNDEREMEYECEK

Zor durumda kalan çiftçilerin Kurban Bayramında kurban kesemeyeceğini iddia eden Şahin, ‘’Çiftçilerimiz ürettiğini hak ettiği şekilde satamadığı için ne kurban kesebiliyor ne de okuttuğu çocuklarını okula gönderebilir’’ dedi.

Bölgede yetiştirilen kaliteli ürünlerin nakliyesinde büyük sıkıntıların yaşandığına dikkat çeken Aşkın Şahin, ‘’Bir tüccar Kayseri’den Adana’ya 4 saatte geliyor ancak bizim Erdemli yaylalarından araçlara yüklenen sebzeler 2 saatte sahile indirilemiyor. Çiftçimiz sadece ürettiği ürünün para etmemesiyle mücadele etmiyor aynı zamanda yol olmadığı için onunla da mücadele ediyor. 150 bin nüfuslu bir ilçeye bu çileli yol hiç yakışmıyor’’ diye konuştu.

Hüsametli Mahallesi Muhtarı Faruk Eser de yaptığı konuşmasında, yayla köylerinde olduğu gibi kendi mahallelerinde de kaliteli tarım ürünleri yetiştirildiğini ancak girdi maliyetlerinin yüksek olmasından dolayı yetiştirilen ürünlerin para etmediğinden yakındı.

Bin bir emekle yetiştirilen ürünlerin masrafını bile karşılamaması çiftçilerimizi üzüyor diyen Eser, ‘’Çiftçilerimiz üretim yapmak üzere bankalardan çektiği kredileri, tarlalara yaptığı masrafı ödeyemez duruma geldi. Devlet büyüklerimizden çiftçilerimize destek olmalarını istiyoruz’’ şeklinde konuştu.