SPOR
Giriş Tarihi : 05-08-2019 17:17

Erdemli’de Rekorlar Peşpeşe Geldi

Türkiye Atıcılık ve Avcılık Federasyonunun 2019 yılı faaliyet programında yer alan ‘’Ateşli Silahlar Türkiye Şampiyonası’’ Erdemli Atış Poligonunda yapıldı. 9 Yeni Türkiye Rekoru kırıldı.

Erdemli’de Rekorlar Peşpeşe Geldi

17 İl’den 33 Kulübün katıldığı şampiyonaya 250 sporcu katıldı. 30 Temmuz 4 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilen şampiyonada 9 tane Yeni Türkiye Rekoru kırıldı, bir tane de eski rekor egale edildi.

Şampiyonada dereceye girenlere törenle madalya ve kupaları Türkiye Atıcılık ve Avcılık Federasyonu (TAAF) başkanı Ufuk Arman, genel sekreter Zeki Öztürk, Federasyon Mersin İl temsilcisi Ahmet Kılınç tarafından verildi. Ödül töreninde konuşan federasyon başkanı Ufuk Arman, yaz sıcağında Erdemli’de yapılan şampiyonanın kendileri için çok önemli olduğunu söyledi.

Sporcuların başarı düzeylerinin yüksek olduğunu ve 9 tane Yeni Türkiye Rekoru ile bir tane de Eski Türkiye Rekoru (ETR)’nun egale edildiğini belirten Arman, ‘’Şampiyonada 9 adet Yeni Türkiye Rekoru kırıldı, bir tane de eski rekor egale edildi. Bu bizim ileriki dönemler için daha ümitli olmamızı sağladı’’ dedi.

Erdemli’deki şampiyona sonrası olimpik kadroda olanlar kota amaçlı Brezilya’nın Rio kentinde 26 Ağustos 3 Eylül tarihleri arasında yapılacak olan Dünya Şampiyonasına katılarak kota almayı hedefliyoruz. Daha önceki yarışmalardan Rapid dalında bir adet kotamız var bu sayıyı artırmayı planlıyoruz. Sporcularımızın performansları da buna yakın onu gösteriyor. Bu yarışmanın ardından yurda döndükten sonra kısa bir kamp süresi olacak ardından 12-23 Eylül tarihleri arasında İtalya’da yapılacak olan Avrupa Şampiyonasına katılınacak. Erdemli’deki yarışma o takımın seçmesi niteliğinde. Atışlarda baraj Puanını geçen sporcularımız İtalya’daki Avrupa Şampiyonasında ülkemizi temsil edecekler’’ diye belirtti.

Yüksek hava sıcaklığının sporcuları etkilediğine de değinen Arman şöyle konuştu:  ‘’Erdemli’yi seçmek zorundaydık. Nedeni ne gelince tüm dallarda yarışmayı yapabilecek tek tesis Erdemli Atış Poligonudur. Yarışmalar zamanında tamamlandı. Hava sıcaktı ancak zevkli yarışmalar izledik. Tüm yönetime, hakemlere, antrenörlere ve sporculara teşekkür ediyorum.’’

Konuşmaların ardından sporculara madalya ve kupaları verildi.

ATEŞLİ SİLAHLAR TÜRKİYE ŞAMPİYONASI SONUÇLARI

50 Metre büyük erkekler serbest tabanca ferdi atışlarda Erdemli Akdeniz Atıcılık Spor Kulübünden Refik Şarmet birincilik elde etti.

50 metre genç erkekler serbest tabanca ferdi atışlarında Ankara Gençlik Hizmetleri Spordan Emin Kubilay Özer birincilik elde etti.

25 metre büyük bayanlar spor tabanca atışı ferdi dalında birinciliği Ankara TSK Spordan Yıldız Keşoğlu alırken, 25 metre genç bayanlar spor tabanca atışı ferdi dalında birinciliği ise Ankara Atak İzcilik ve Spor Kulübünden Elif Kırklar elde etti. Kırklar aynı zamanda bir vuruşla Yeni Türkiye Rekoru (YTR)’ nun da sahibi oldu.

25 metre büyük erkek Center fire atışı ferdi dalında birinciliği Ankara Jandarma gücü spor kulübünden Yusuf Dikeç aldı.

 

25 metre genç erkek tabanca ferdi yarışlarında birinciliği Mersin Atıcılık Avcılık Spor kulübünden Alp Eren Erdur elde etti. Erdur aynı zamanda 567 puanla yeni Türkiye Rekoru (YTR)’nin sahibi oldu.

 

25 metre büyük erkek standart tabanca atışı ferdi dalında Ankara TSK spordan Yavuz Keskin birincilik aldı. 25 metre büyük erkek standart tabanca takım yarışmasında ise birinciliği Ankara TSK gücü alırken aynı zamanda Yeni Türkiye rekoru (YTR)’nun da sahibi oldu.

 

25 metre genç erkek standart tabanca atışı ferdi dalında,  birinciliği Kahramanmaraş Kano Yelken Spor kulübünden Mevlüt Alp Kılıç aldı. Kılıç aynı zamanda 540 puanla eski Türkiye rekorunu egale etti.

 

25 metre büyük erkek rapid (çabuk) atışı ferdi dalda birinciliği Ankara TSK Spor gücünden 30 vuruşla Murat Kılıç elde etti. Kılıç aynı zamanda 30 vuruşla Yeni Türkiye Rekoru (YTR)’nin sahibi oldu.

25 metre genç erkek rapid atışı ferdi dalda birinciliği Mersin Atıcılık Spordan Alp Eren Erdur aldı Erdur aynı zamanda 14 vuruşla Yeni Türkiye Rekoru (YTR)’nin sahibi oldu aynı yarışmada Kahramanmaraş Kano yelken Spor Kulübünden Mevlüt Alp Kılınç ise 14 vuruş ile Yeni Türkiye Rekoru(YTR)’nin sahibi oldu.

50 metre büyük erkekler tüfek yatarak atışı ferdi dalında birinciliği Ankara TSK spordan Mert Nalbant elde etti Nalbant aynı zamanda 249,1 puanla Yeni Türkiye Rekoru (YTR)’nin sahibi oldu.

50 metre genç erkek yatarak tüfek atışı ferdi dalında birinciliği Trabzonspor Kulübü Derneğinden Taha Şükrü Baştacı elde etti.

50 metre yıldız erkek tüfek yatarak atışı ferdi dalda birinciliği Mardin bölgesinden Bedii Barış Ertekin aldı.

50 metre genç bayanlar tüfek yatarak atışı ferdi dalda birinciliği Mardin Atıcılık Spor Kulübünden Romeysa Kara elde etti.

50 metre genç bayanlar tüfek yatarak atışı ferdi dalında birinciliği Eskişehir Gençlik Spor dan Zeynep Gökçe Demirci elde etti. Demirci aynı zamanda 610,3 puanla Yeni Türkiye Rekoru (YTR)’nun sahibi oldu.

50 metre yıldız bayanlar tüfek yatarak atışı ferdi dalda Manisa İl Gençlik Spordan Selenay Güngör elde etti.

50 metre yıldız bayanlar tüfek yatarak atışı takım halinde birinciliği Manisa İl Gençlik Spor kulübü elde etti.

50 metre 3X40 büyük erkekler tüfek atışı ferdi dalda birinciliği Ankara Jandarma Gücü Spordan Halil İbrahim Öztürk aldı.

50 metre 3X40 genç erkekler tüfek atışı ferdi dalda birinciliği Trabzonspor Kulübü Derneğinden Mehmet Salih Yıldız elde etti.

50 metre 3X20 büyük bayanlar tüfek atışı ferdi dalda birinciliği Manisa Büyükşehir Belediye Spordan Gülşen Delen elde etti. Delen 1118 puanla Yeni Türkiye Rekoru (YTR)’nin de sahibi oldu.