GÜNCEL
Giriş Tarihi : 03-08-2019 20:14

Sıcaktan Bunalanlar Denize Koştu

Hissedilen hava sıcaklığının 46 dereceyi bulması ve hafta sonu tatilini fırsat bilen vatandaşlar turizm cenneti Kızkalesi’ne akın etti.

Sıcaktan Bunalanlar Denize Koştu

Mersin’in önde gelen turizm merkezlerinden Erdemli ilçesindeki UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan Kızkalesi, serinlemek isteyenlerin en çok rağbet gösterdiği plajların başında yer aldı.

Kızkalesi plajı Mersin'in yanı sıra Adana, Osmaniye, Gaziantep, Kayseri, Konya, Kilis ve Kahramanmaraş gibi çevre illerden çok sayıda vatandaşın akınına uğruyor.
Yerli turistlerin yanı sıra başta Almanya, Rusya, Fransa, Belçika, Hollanda olmak üzere çok sayıda yabancı turist de Akdeniz'in serin sularında serinledi.


Tatilciler, suda serinlerken çocuklar da kumda oynayarak plajın keyfini çıkardı.
Kızkalesi Turizm ve Kültür Derneği Başkan Yardımcısı Mehmet Şirin Öztop, yaptığı açıklamada, Kızkalesi’nin Doğu Akdeniz'in önemli turizm noktalarından biri olduğunu söyledi.
Hafta sonlarında Kızkalesi’nde yoğunluk yaşandığını belirten Öztop, "Kızkalesi'nde hafta sonu muhteşem geçiyor. Çevre illerden, 2 gününü değerlendirmek için çok sayıda misafirimiz geldi. Sıcaktan kaçıp, 2 gününü güzel değerlendirmek isteyen vatandaşlar genelde Kızkalesi'ni tercih ediyorlar" dedi.
Otellerdeki yatak doluluk oranlarının, sıcakların artmasıyla üst noktaya çıktığını vurgulayan Öztop, hem turizmcilerin hem de tatilcilerin memnun olduğunu vurguladı.
Kızkalesi'nin, kum ve denizinin güzelliğinin yanı sıra tarihi bir yer olduğuna da dikkati çeken Öztop, "Kızkalesi, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan çok önemli bir turizm bölgesi. Buranın müthiş bir kumu, 73 bin metrekare alanda plajı var, hiç taş yok. Derinliği de çok güzel. Bu nedenle çocuklu aileler, çok iyi yüzme bilmeyenler güvenli derinliği nedeniyle burayı tercih ediyor" diye konuştu.

Kızkalesi’ne gelen tatilcilerin mutlaka kendilerine zaman ayırıp bölgedeki ören yerlerini de gezmelerini tavsiye eden Öztop, ‘’Mersin bölgesinde küçüklü büyüklü 500’e yakın ören yerlerimiz var. Tatil sadece denize girip kumsalda güneşlenmek demek değildir. Tatil yapılan böle gezilip bilgi edinildiğinde daha güzel ve anlamlı olmaktadır. Kızkalesi’nde tatile gelecek tatilcilerin mutlaka önceden rezervasyon yaptırmalarını aksi halde Kurban Bayramında yer sıkıntısı yaşayabilirler’’ diye konuştu.