GÜNCEL
Giriş Tarihi : 30-07-2019 22:03

Salatalık Üreticisi Perişan, Para Etmeyen Salatalıklar Çöpe Döküyorlar

Yaylalarda dikilen ve seralarda yetiştirilen para etmemesi üreticiyi isyan ettirdi. Kilosu 20 kuruşa düşen salatalık üreticileri topladıkları ürünleri yollara, hayvanların önüne ve çöpe dökerek devletin üreticiye destek vermesini istediler. Erdemli Ziraat Odası Başkanı Rasim Şahin beraberinde Ziraat odası genel sekreteri Aydın Çiftçi ve Ziraat Odası Yönetim Kurulu üyesi Akif Kar ile birlikte salatalık üreticilerini ziyaret ederek, salatalık seralarında incelemelerde bulundu.

Salatalık Üreticisi Perişan, Para Etmeyen Salatalıklar Çöpe Döküyorlar

Erdemli’nin yüksek kesimlerinde bulunan Güzeloluk, Harfilli ve Kızılen mahallelerindeki salatalık üreticileri, salatalık fiyatlarının 20 kuruşa düşmesi ve alıcılarının olmaması nedeniyle topladıkları salatalıkları çöpe, yola ve besledikleri hayvanların önüne döktüklerini söyledi.

Yaz aylarında ilçemizin yüksek kesimlerinde örtü altında yaklaşık bin 200 dönüm arazi üzerinde salatalık yetiştiriciliği yapıldığını belirten Şahin, gazetecilere yaptığı açıklamada, salatalık üreticileri zor şartlarda yetiştirdiği ürünün daha yüzde 10’unu topladıklarını ancak ürünün para etmediğini 20 kuruşa düşen salatalığın yüzüne bile bakılmadığını belirtti.

Şahin, ‘’Salatalık üreticisi yeni yeni hasat yapmaya başlamasına karşın fiyatların biranda 20 kuruşa düşmesi ve alıcının olmaması nedeniyle çiftçilerimiz perişan oldu. Salatalığını serada kalmasın diye toplayan üreticilerimiz, satamadıkları salatalıkları çöpe ve besledikleri hayvanların önüne dökerek seralarını temizlemeye çalışıyorlar. Bin bir emekle yetiştirdikleri ve masraf ettikleri ürünlerinin para etmemesi nedeniyle çiftçilerimiz zor durumda. Bu yıl salatalık üreticilerimiz perişan olmuştur. Yetkililerimizden yardım bekliyoruz” dedi.

Erdemli’nin Güzeloluk Mahallesinde 3 dönüm serada salatalık üreticiliği yapan Mustafa Gülşen ise, “Salatalık yetiştirelim, ekmek paramızı çıkaralım dedik ama bırakın kar etmeyi masrafımızı dahi çıkaramadık. Salatalığımızın hasadına yeni başladık alıcı dahi yok. Gübresi, ilacı, emeği her şeyi bize zarar olarak döndü. Şu salatalıklar sofralarda olması gerekirken çöpe gidiyor. Artık bu sorunların ülkemizde olmaması gerekiyor” diye konuştu.

Harfilli mahallesinde salatalık üreticiliği yapan Ahmet Doğaner ise, “ Bu yıl 2 dönüm serada salatalık üreticiliği yapmak istedik. Biz çiftçiler ürettiklerimizle ekmeğimizi çıkartıyoruz. Ama şuan salatalıklarımızı alan dahi yok. Salatalıkları sattığımız tüccarlarımız bizi arıyor ve salatalık toplamayın diyor. Salatalıkları toplamasak seralarımız mahvolacak. Bizlerde salatalıkları toplayıp çöpe döküyoruz. İlaç para, gübre para, işçilik para ama salatalık para etmiyor. Biz nasıl geçineceğiz? Diyerek salatalık sorununa çözüm bulunmasını istiyoruz” taleplerinde bulundu.

Elif Çalışkan ise, okuyan iki çocuğunun bulunduğunu eşinin hasta olduğunu belirterek, ‘’Ürün para etmedi. Güvencimiz salatalıkların para etmesi idi. İki tane okuyan çocuğum var kışın onlara nasıl harçlık vereceğim. Eşim de ben de hastayız. Devlet büyüklerimiz bizlere yardımcı olsun’’ şeklinde konuştu.

Kızılen mahallesinde ise satamadıkları salatalıkları yola dökerek fiyat sıkıntısını protesto ettiler.

Veli Gök, “Bizim artık sabrımız kalmadı. Çiftçi perişan. Ürettiğini dahi satamaz duruma geldi. Biz termos gübre 350 lira, bir kilo ilaç 200 lira, ama salatalık 20 kuruş. 7 kilo salatalık satacaksın bir bardık çay içeceksin. Böyle bir durum olabilir mi? Bu sıkıntı bütün çiftçilerimiz var. Seramızın masrafını dahi çıkartamıyoruz. Tarım sulama suyumuzun elektrik parasını ödeyemez duruma geldik. Artık yeter bu soruna çözüm bulunsun” çağrısında bulundu.