GÜNCEL
Giriş Tarihi : 23-07-2019 18:00

MGC Başkanı Demirtaş’tan 24 Temmuz mesajı

Mersin Gazeteciler Cemiyeti (MGC) Başkanı Turgay Demirtaş, 24 Temmuz Basın Bayramı sebebiyle bir mesaj yayımladı. Demirtaş, yayınladığı mesajda ”Yeni Yargı Reformu Paketinde yer alan ‘İcra ilanlarının gazetelerde yayınlanmamasına’ yönelik düzenleme iptal edilmeli” dedi.

MGC Başkanı Demirtaş’tan 24 Temmuz mesajı

Başkan Demirtaş yayınladığı mesajda özellikle Yargı Reformu Paketinde yer alan Resmi İlan statüsünde icra ilanlarının yaygın/yerel gazetelerde yayınlanma zorunluluğunun kalkması şeklindeki düzenlemenin yasalaşması halinde özellikle Anadolu Gazetelerinin büyük bir bölümünün kapısına kilit vuracağı ve çalışanlarının işsiz kalacağına dikkat çekerek, söz konusu yasa tasarısının bir an önce iptal edilmesini, yerel ve yaygın basına daha çok destek verilmesi gerektiğinin altını çizdi.

 

24 Temmuz’un Türk Basınında sansürün kaldırılmasının 111.  Yıldönümü nedeniyle yazılı, görsel ve işitsel yayın kuruluşlarında görev alan tüm çalışanların Basın Bayramı’nı kutlayan Mersin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Demirtaş, “ 24 Temmuz Basın Bayramı ve Gazeteciler Günü’dür. 24 Temmuz, Türkiye’de Türk Basınında sansürün kaldırılmasının yıl dönümüdür. Konunun tarihçesinden bahsedecek olursak, Osmanlı İmparatorluğu zamanında çıkan tüm gazeteler sansür memurlarının kontrol ve denetiminden geçtikten sonra yayınlanıyordu. Türk Basınında sansürün ilk uygulandığı tarih ise 10 Mayıs 1876’dır. 24 Temmuz 1908 tarihinde İkinci Meşrutiyet yürürlüğe girdikten sonra bu uygulamaya son verilmesi günümüzde ‘sansürün kaldırılması’ olarak adlandırılmaktadır. Bunun için de 24 Temmuz tarihi, Basın Bayramı ve Gazeteciler Günü olarak kutlanıyor. Ülkelerin gelişiminde çok önemli bir yere sahip olan basının, halkı bilgilendirme, eğitme, kamuoyu oluşturma gibi çok önemli işlevleri bulunuyor. Basın dünyasında çalışan ve emek veren gazetecilerin yağmurda, çamurda, sıcakta, soğukta, zaman zaman ise canını da tehlikeye atarak gerçekleştirdiği özverili çalışmaları sayesinde basın ülkemizde önemli bir konumda bulunuyor. Ülkemizin ve şehrimizin gelişimi, halkımızın bilgilendirilip bilinçlendirilmesi ve kamuoyunda gerekli hassasiyetlerin oluşturulmasında basın sektörünün çok önemli katkıları bulunuyor. Bu vesile ile, tüm gazetecilerin ve basın mensuplarımızın mesleklerinde uzun yıllar sağlık ve esenlik içinde çalışmalarını diliyor ve bu önemli günü en içten dileklerimle kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.” şeklinde konuştu.