İthal muz durdurulsun
AdvertAdvert
Advert


Günün Başlıklarıİthal muz durdurulsun

Erdemli Ziraat Odası Başkanı Rasim Şahin, yurt dışından ithal edilen ithal muzun durdurulmasını istedi.

İthal muz durdurulsun
Bu içerik 2866 kez okundu.

Oda Başkanı Şahin, 18 kğ’ lık 1 Koli İthal Muz’ un Referans fiyatı olan 9.5 – 10 Dolar ve yüzde 145.8 vergiyle ülkemize girmesi gerekirken bazı muz ithalatçıları tarafından bir mahkeme kararına dayanarak 18 kğ’ lık 1 Koli İthal Muz’ un 5 dolara ülkemize girişinin yapıldığını, Bu nedenle Yerli Muz fiyatlarının düştüğünü ve yerli muz üreticilerinin zor anlar yaşamasına neden olduğunu söyledi. 


Yerli Muz fiyatlarında meydana gelen düşüş nedeni ile basın açıklaması yapan Şahin, ‘’Mersin Gümrüğünün İhtisas Gümrüğü yapılması gerekmektedir.  İthal Muz’ un Ülkemize Kırmızı Hattan Girişinin yapılmasının sağlanması, Gözetim Uygulamasına bir an önce geçilmesi gerekir’’ dedi.

Erdemli Ziraat Odası Başkanı Rasim Şahin, Ekvator Serbest Ticaret Anlaşması Müzakerelerinde Yerli Muzun Korunması taleplerini iletmek üzere Ankara’ya Anamur Ziraat Odası Başkanı Ahmet Şeref Gümüş, Gazipaşa Ziraat Odası Başkanı Yusuf Çelik, Alanya Ziraat Odası Başkanı Turgut Musluoğlu ve beraberindeki heyetlerle birlikte Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Dış İşleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu, Kalkınma Bakanımız  Lütfi Elvan, Ekonomi Bakan Yardımcımız Fatih Metin, TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, İthalat Genel Müdürü Kadir Bal, Avrupa Birliği Genel Müdürü Murat Yapıcı, Gümrükler Genel Müdürü Mustafa Gümüş ile muz ithalatı üzerine  görüşülerek olumlu sonuçlar alınmış ve yerli muzun korunması için oda başkanlarının ortak görüşü sunulduğunu belirtti.


Ayrıca Erdemlili çiftçilerin geçim kaynaklarından Limon ve Domatese 2016-2017 sezonunda verilecek desteklerin zaman kaybedilmeden verilmesi konularında da istişare yapıldığını vurgulayan Şahin, ‘’Gerek Bakanlar ve  Bakan Yardımcıları ile  Genel Müdürler konudan bilgilendirilerek gerekenin yapılacağı hususunda sözlerini de almış bulunmaktayız. Bu konuda önümüzdeki günlerde vatandaşlarımıza daha geniş açıklama yapacağız. 
Bütün çiftçilerimize yeni sezonda bol kazançlı ve bereketli günler dilerim’’ dedi.

erdemli ajans erdemli ziraat odası muz
Advert
Sende Yorum Yaz.
Kalan karakter sayısı : 500
HERKES BUNU KONUŞUYOR X
Polis Çekirgeleri Zıplatmadı
Polis Çekirgeleri Zıplatmadı
Şeytan Köprüsünde 10 Günlük Bebek Bulundu
Şeytan Köprüsünde 10 Günlük Bebek Bulundu
Futbol Şenliği Başladı
Futbol Şenliği Başladı
Aile Destek Merkezine Büyük İlgi
Aile Destek Merkezine Büyük İlgi