GÜNCEL
Giriş Tarihi : 15-07-2019 19:29   Güncelleme : 12-11-2020 22:29

Erdemli’de Kınalı Keklikler Doğaya Salındı

Köserelli Mahallesinde doğaya bin adet kınalı keklik salımı yapıldı. Yetkililer uyardı Keklikleri avlamak ve yakalamak yasak.

Erdemli’de Kınalı Keklikler Doğaya Salındı

HABER DERVİŞ ÇÖMEZ

Kösereli, Arslanlı, Çerçili ve Koramşalı Mahalleleri kırsalını kapsayan keklik salımı töreninde konuşan Erdemli Kaymakamı Avni Kula, doğada yaşan dengesinin sürdürülmenin önemli olduğunu belirtti.

Geçen yıl da bu mahalle kırsalına bin adet kınalı keklik bırakıldığını ifade eden Kula, ‘’Kösereli mahallesi sakinlerimiz kekliklere sahip çıktı. Onlara adeta bekçilik görevi yaptılar. Bilinçsiz avcılık yapmak isteyenlere fırsat vermediler halkımıza teşekkür ediyoruz’’ dedi.

Kekliklerin bırakıldığı noktalarda avlanma yasağı bulunduğunu ifade eden Kula, ‘’Kınalı kekliklerin bırakıldığı bölgede Yörüklerimiz bulunmaktadır. Bölgelerinde silah sesi duyduklarında avlanmaya kesinlikle müsaade etmiyorlar. Çünkü keklikler aynı zamanda keçi ve koyunlara zarar veren ‘gene’ üremesini de engelliyor doğal yaşam dengesini sağlıyorlar. Geçen yıl kekliklere sahip çıkmalarından dolayı aynı mahallemize ikinci salınım yapılıyor’’ şeklinde konuştu.

Doğal Hayatı Koruma ve Milli Parklar (DKMP) 7. Bölge Müdürü Mehmet Sıddık Kılınçer, Kösereli ve çevresinde keklik popülasyonunun azalmasının belirlendiğini bu nedenle bin adet keklik salımı yapıldığını söyledi. Geçen yıl aynı bölgeye yapılan keklik salımından olumlu sonuçlar aldıklarını vurgulayan Kılınçer, yöre halkının artık keklikleri avlama yerine sahip çıktığını belirterek şöyle konuştu:

‘’Geçen yıl da buraya bin adet keklik bıraktık ve artış olduğunu gözlemledik. Bu nedenle yeniden buraya keklik salımının devamını sağladık. Kekliklerin kene ile mücadelede büyük katkısından dolayı halkımızın kekliklere sahip çıkılması konusuna duyarlılığı memnuniyet verici.’’

Kılınçer, DKMP Genel Müdürlüğü keklik üretme çiftliğinde üretilen kekliklerden bu yıl Adana, Niğde ve Mersin illerinde toplam 3 bin keklik salımı yapıldığını kaydetti.

Kösereli Mahalle Muhtarı Kemal Çelik de konuşmasında, mahalle kırsalını keklik merkezi yapacaklarını belirtti. Kösereli mahallesi sakinlerinin yüzde 90’ının küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yaptığını vurgulayan Çelik, ‘’Geçen yıl dağlarımıza bırakılan kekliklere sahip çıktık bu sene de sahip çıkacağız. Çünkü keklikler kene ile mücadelede en büyük aktör. Bölgemizde avcılık yapmak isteyenlere de kesinlikle müsaade etmiyoruz’’ diye konuştu.

Konuşmaların ardından kınalı keklikler doğaya salındı.

Keklik Salımı törenine, Erdemli Kaymakamı Avni Kula, Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, DKMP 7. Bölge Müdürü Mehmet Sıddık Kılınçer, Mersin Şube Müdürü Ömer Arslan, Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Davut Keleş. İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Açıkyörük, Öğretmen evi müdürü Mehmet Güven, mahalle muhtarları ve çok sayıda vatandaş katıldı.