GÜNCEL
Giriş Tarihi : 10-07-2019 18:56

Kayacı Vadisinde Derenin İçerisindeki Kamelyalar Kaldırıldı

Devlet Su İşleri 67'nci Şube Müdürlüğü tarafından, 'Olası bir su taşkını, sel durumlarında can ve mal güvenliği açısından dere yatağında bulunan kamelyaların kaldırılması' kararının ardından, Erdemli ilçesine 15 kilometre uzaklıktaki Kayacı Vadisi'ndeki Lemas Deresi üzerine kurulu kamelyalar kaldırıldı.

Kayacı Vadisinde Derenin İçerisindeki Kamelyalar Kaldırıldı

Jandarma eşliğinde yapılan tahliye sırasında işletmeciler, işletme sahipleri arasında ayrıcalık yapılmaması gerektiğini söyledi.


30 yıldır aynı yerde çalıştığını belirten Ali Baş, "30 yıldır ben burada çalışıyorum. Dünyaca ünlü, doğası ve havası ile yerli ve yabancı turistlerin cazibe merkezi haline gelen Kayacı Vadisinde kamelyalar kaldırıldığı zaman büyük kayıp yaşayacağız. Bu kamelyalar kaldırılacaksa herkesinki kaldırılsın. Ayrımcılık yapılmasın. Bizlerin kameriyeler kaldırılıyor ama bir başkasının tapusu var diye kaldırılmak istenmiyor. Böyle bir durum olamaz. Bizim ekmeğimizi kim verecek. Kayacı vadisi eski özelliğini kaybedecek" dedi.

Bölgede yıllardır işletmecilik yapan Gazanfer Baş ise "Kayacı Vadisi'nde su içindeki kamelyalar kaldırıldığı zaman iş potansiyeli düşecek ve bölge özelliğini kaybedecek. Bizler de devletimizin verdiği karara saygılıyız, ama biz de ekmeğimizi buradan çıkartıyoruz. Kamelyalar su içinden kaldırıldığında tüm kamelyalar kaldırılsın. Adaletsizlik yaşanmasın" diye konuştu.


Alanda tapulu arazilerinde bulunduğunu kaydeden Celal Baş ise "Kameriyelerin bulunduğu alan tapulu alanımızdır. Hiçbir tehlikesi yoktur. Kaldırılmaması gerekiyor" diyerek olaya tepki gösterdi.
Yer yer jandarma ve işletme sahipleri arasında sözlü tartışma çıkmasının ardından, Erdemli İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Mehmet Derin, işletme sahipleri ile konuşarak ortamı sakinleştirdi. Taşkınlık çıkmadan işletme sahipleri, kamelyalari dere yatağından kaldırdı.