GÜNCEL
Giriş Tarihi : 04-07-2019 19:46

Kızkalesi’nde “Deniz Varsa Hayat Var’’

Mersin Kent Konseyi Başkanı Yasmine Lokmanoğlu, UNESCO dünya geçici miras listesinde yer alan Mersin Turizminin dışa açılan kapısı Kızkalesi sahilinde halkla birlikte çevre temizliği yaptıklarını söyledi.

Kızkalesi’nde “Deniz Varsa Hayat Var’’

Sahildeki çevre temizliği ile ilgili bilgi veren Lokmanoğlu, Mersin Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Daire Başkanlığı ve Mersin Kent Konseyinin ortaklaşa düzenlediği ‘’Deniz Varsa Hayat Var’’ Kızkalesi sahili temizlik kampanyası düzenlendiğini belirtti.

Mayıs ayının başında başlatılan temizlik kampanyasından amacın, hem sahile atılan sigara izmariti ve çöplerin temizlenmesi aynı zamanda da insanlarda farkındalık yaratıp eğitim vermek olduğunu belirten Lokmanoğlu, ‘’Plastik maddeler ve sigara izmaritleri atılan doğadan kaybolmuyor. Biz insanlarımızdan çöpleri ve izmaritleri yerlere atmamalarını istiyoruz. Sahillerdeki bu faaliyetimiz aynı zamanda hem bilinçlendirme hem de eğitim olarak düşünebiliriz’’ dedi.

Etkinliği neden Kızkalesi’nde düzenlediğimizi soracak olursanız, ‘’Çünkü Kızkalesi sahili mavi bayrağa sahip ve bizim için çok değerli bir kumsala sahip. Altın sarısı kumun çöp, izmarit ve pet şişe ile kirletilmesine gönlümüz el vermiyor. Bu nedenle aralıklarla bu sahilde tatilcilerimizi de rahatsız etmeden temizlik yapıyoruz. Bizim bu temizlik kampanyamıza yurt dışından tatile gelen gurbetçilerimiz, sahilin işletmesini üstlenen Denizkızı A.Ş çalışanları ile sivil toplum temsilcilerinin de katılması bizi mutlu etti. Temizlik kampanyasında en fazla atık temizleyenlere ise çeşitli ödüller verildi’’ diye konuştu.

Kızkalesi Turizm ve Kültür Derneği Başkan Yardımcısı Mehmet Şirin Öztop da konuşmasında, gelecek nesillere temiz bir çevre bırakmayı amaçladıklarını söyledi.

Türk turizmi için Kızkalesi sahilinin çok önemli olduğunu ifade eden Öztop, ‘’Çevremizi el birliği ile temiz tutmalıyız. Sahillerimize başta sigara izmariti olmak üzere çöp ve pet şişe atmamalıyız. Sahillerimizi temiz tutmalıyız. Kızkalesi’ne gelen yabancı turist buranın güzelliği kadar temizliğine de önem vererek geliyor. Unutmayalım ki, deniz varsa hayat vardır. Denizimiz ve sahilimiz temiz ve bakımlı ise oradaki hayat daha da güzeldir’’ şeklinde konuştu.

Sahildeki çevre temizliği etkinliğine katılan Kızkalesi Muhtarı Tolga Altuner de çevre temizliği etkinliğine halkın da katılmasının önemli olduğunu söyledi.

Çevre temizliği etkinliğine katılan herkese teşekkür eden Altuner, ‘’Dünyanın hiçbir yerinde bulunmayan deniz ortasındaki Kızkalesi sahilinin temiz olmaması gibi bir şansı olamaz. Biz insanlarımızı tatil yaparken aynı zamanda sahillerin temiz tutulmasına dikkat etmelerini istiyoruz. Kızkalesi sahiline çöp atmayalım’’ şeklinde konuştu.

Almanya’dan Kızkalesi’ne tatile gelen Sara Kaplan ise, sahildeki çevre temizliğini görünce gönüllü olarak katıldığını dile getirdi. Başta ülkemi ve Kızkalesi’ni çok seviyorum diyen Kaplan, ‘’Gelecekte çocuklarımıza temiz bir çevre bırakmalıyız. Tüm tatilcilerimizden sahillerimizi ve denizimizi temiz tutmalıyız’’ diye çağrıda bulundu.

Temizlik kampanyasında daha fazla çöp toplayanlara çeşitli ödüller verildi. Sahilde voleybol etkinliği gerçekleştirildi.