GÜNCEL
Giriş Tarihi : 01-07-2019 19:23   Güncelleme : 01-07-2019 19:34

Ödüllü Balın Üretim Yöntemini Torunlarına Öğretiyor

Eğriçayır'da arıcılık yapan Şahbaz Çay, dedelerinden kendilerine kalan 300 yıllık arı yetiştiriciliği geleneğini torunlarına aktarıyor.

Ödüllü Balın Üretim Yöntemini Torunlarına Öğretiyor

Ata yadigârı arıcılık mesleğini kışın Akdeniz sahillerindeki tarihi Kızkalesi bölgesinde, yaz aylarında ise Toros dağlarının zirvesi olan 2 bin 550 metredeki bin 800 çeşit çiçeğin bulunduğu Yüğlük Dağı eteklerindeki Eğriçayır yaylasına çıkartan Şahbaz Çay, Yörük olan dedesi ve babasından 5 yaşından itibaren öğrendiği arı yetiştiriciliği mesleğini torunlarına öğrettiğini söyledi.

Dedem arı balını ilaç niyetine kullanıldığını onun için yörüklerin aynı zamanda Toroslarda arıcılık yaptığını anlatan Şahbaz Çay, kendisinin de bu değerli balı üretmek için yaz döneminde dünyanın en kaliteli organik balını ürettikleri Eğriçayır yaylasında bin 800 çeşit çiçek florasının bulunduğunu bu bölgeden alınan polenlerle dünyanın en kaliteli balını ürettiklerini belirtti.

Toros dağlarının asıl bekçileri Yörüklerin artık sadece keçi ya da koyun yetiştiriciliği yapmadığını aynı zamanda arıcılık mesleğini de yaptığını belirten Şahbaz Çay (71), arıcılık mesleği ile ilgili bilgiler verdi.

Torunları Berat (9) ile kendi adını taşıyan Şahbaz Çay (7) kardeşlere kendisine dedelerinden aktarılan dünyanın en kaliteli bal üreticiliği mesleğini aktardığını kaydetti.

Mesleği aktaracak erkek çocuğu olmasının önemli olduğuna dikkat çeken Çay, ‘’Kız torunlarım da var erkek torum da. Korkusuzca dağlarda arılara bakacak güçlü erkeklere ihtiyaç var. Arıcılık mesleğini sürdürmek istiyorsan mutlaka erkek evlada ihtiyaç var. Ben kız ya da erkek ayırt etmem ancak dağlarda olası tehlikelere karşı koyacak güce ihtiyaç var bu nedenle erkek torunlara arıcılık mesleğini Torosların zirvesinde öğretmeye çalışıyorum. Çünkü dedem de bana 300 yıl önce dedesinden öğrendiği arıcılığı aktardı, bende torunlarıma aktarıyorum. Dünyanın en güzel balının yetiştiği yerde geleneksel mesleği öğrenmek kadar güzel bir duygu yok. Dedemden öğrendiğim mesleği ben de torunlarıma aktarıyorum’’ dedi.

Eğriçayır yaylasında üretilen balın 2017 yılında İstanbul'da düzenlenen 45. Apimondia Uluslararası Arıcılık Kongresi'nde farklı kategorilerde 1 altın, üç gümüş ve bir de bronz olmak üzere toplam 5 madalya kazandıklarını vurgulayan Çay, bu yıl Eylül ayında Kanada da yapılacak olan yarışmalara da hazırlık yaptıklarını söyledi. Çay şu ana kadar 3 altın madalya alarak en fazla üst üste altın madalya alan ülke durumda olduklarını anlattı.

Torosların uygun coğrafyasının balın kalitesine katkı verdiğini ifade eden Çay, şöyle devam etti:

"Eğriçayır yaylasında ürettiğimiz çiçek balı geçmişte de Uluslararası alanda çok sayıda ödül almıştı. Son olarak İstanbul'da düzenlenen 45. Apimondia Uluslararası Arıcılık Kongresi'nde farklı kategorilerde 1 altın, üç gümüş ve bir de bronz olmak üzere toplam 5 madalya birden kazandık. Eğriçayır balının sürekli ödül almasında kaliteli üretim ve Torosların florasının etkisi kaçınılmaz. Bal üretimi sadece arıcıya bağlı olan bir iş değil, arı kolonisine ve arıcılığın yapıldığı bölgedeki bitki örtüsüne de bağlı. Biz kaliteli bal üretiminin nesilden nesil ‘e devam etmesini arzuluyoruz ve bu nedenle de torunlarıma bu mesleği öğretiyorum. Torunlarımın da arıcılığa ilgilerinin olduğunu görmek beni mutlu ediyor."

Bu yıl baharda yağmurların fazla yağmasından dolayı rekoltenin yüksek olacağını beklediklerini ifade eden Çay, çiçek balı sağımını ise 15 Ağustos tarihinden itibaren sağmaya başlayacaklarını vurguladı.