SPOR
Giriş Tarihi : 28-06-2019 18:43   Güncelleme : 28-06-2019 18:52

Erdemli’de “Dindar ve Dinamik Gençlik’’

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı arasında gerçekleştirilen protokol çerçevesinde Erdemli ilçesinde "Dindar ve Dinamik Gençlik" temalı proje düzenlenen törenle hayata geçirildi.

Erdemli’de “Dindar ve Dinamik Gençlik’’

Erdemli İlçe Müftülüğü gençlik koordinatörlüğü tarafından uygulamaya konulan proje Yaz Kur'an Kursları nedeni ile ilçe merkezindeki 6 camide eğitim gören çocuklar kuran dersinden arta kalan zamanlarında ise Erdemli Tayyar Güven Futbol Stadında yaş gruplarına göre spor eğitimi verilmeye başlanıldı. Aynı uygulamanın yayla köylerindeki camilerde eğitim alan çocuklar için de uygulanacağı bildirildi.

Projenin uygulamaya geçilmesinden dolayı Erdemli futbol sahasında tören düzenlendi. Törene Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, Erdemli Müftüsü Dr. Hayri Erenay, İlçe Gençlik Spor Müdürü Adem Kılıç, Erdemlispor Başkanı Mehmet Morgül, Proje Sorumlusu Erdemli Vaizi Muhammed Devlet, Belediye Meclis Üyesi İbrahim Tepe, Din görevlileri, veliler ve öğrenciler katıldılar.

Projenin uygulanmasında Erdemli Belediyesi, Erdemli Gençlik ve Spor Müdürlüğü, Erdemli Müftülüğü ile Erdemlispor Kulübü, spor malzemeleri, saha temini ve antrenör desteği vererek katkı sunacak.

Törende konuşan Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, gençlerin zararlı alışkanlıklardan uzak durmaları ve spor yapmaları için her türlü desteği vereceklerini söyledi.

Erdemli Müftüsü Dr. Hayri Erenay da yaptığı konuşmada, ilçe genelinde yaklaşık 22 Yaz Kuran Kursunda bin 700 öğrencinin kuran eğitimi aldığını camilerle birlikte bu rakamın 8 bini geçtiğini söyledi.

İlk etapta ilçe merkezindeki 6 camide eğitim alan çocukların yaz spor okullarına da gideceğini, aynı projenin yayla köylerinde de hayata geçirileceğini kaydeden Erenay, ‘’Bu proje sayesinde hem gençlerimiz dinini öğrenirken hem de sportif faaliyetlerde bulunabilecekler’’ dedi.

Erdemli ilçe Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Adem Kılıç’ta yaptığı konuşmada, Kur’an-ı Kerimi okuyan, dini bilgilerle donatılmış milli ve manevi değerlerini bilen gençlerin yetişmesi için devletin tüm imkanlarını seferber ettiğini söyledi.

Yeter ki sizler hem Kur’an’ı öğrenin hem de spor yapın sizlerin isteklerini yerine getirmek bizlerin boynunun borcudur diye belirtti.

Konuşmaların ardından penaltı atışları yapıldı, toplu fotoğraf çektirildi, yaz spor okulu başlamış oldu.