GÜNCEL
Giriş Tarihi : 26-06-2019 21:05   Güncelleme : 27-06-2019 13:39

Gazilere Milli Mücadele Madalyası

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), Kıbrıs Barış Harekâtına katılan gazilere 45 yıl sonra 'Milli Mücadele Madalyası ve Beratı’ verildi.

Gazilere Milli Mücadele Madalyası

Erdemli Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı koordinasyonunda Erdemli Belediyesi Kültür Merkezinde düzenlenen törenle 27 gaziye milli mücadele madalyası ve beratı düzenlenen törenle verildi.

Erdemli Kaymakamı Avni Kula, Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, AK Parti Erdemli ilçe Başkan Vekili Fatih Aktaş, Jandarma Komutan Vekili Teğmen Mehmet Aslan, Emniyet Müdürü Ahmet Şahingözlü, AK Parti İlçe Başkan Vekili Fatih Aktaş, Alata Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Davut Keleş, İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Ahmet Selbi, Halk Eğitim Merkezi ve ASO Müdürü Ahmet Ateş, Erdemli Sosyal Yardımlaşma Vakfı Müdürü Adem Seçkin, Orman İşletme Müdürü İsmail Çelik, Erdemli Müftü Vekili Muhammed Devlet, Erdemli Öğretmenevi Müdürü Mehmet Güven, BBP İlçe Başkanı Murat Turmuş, STK temsilcileri, Muharip Gaziler Derneği Erdemli Temsilcisi Hamdi Taşyaran daire amirleri ve gazi yakınlarının katıldığı törende konuşan Kaymakam Kula, ‘’Eğer nefes alıyorsak bu da gazilerimiz sayesindedir. Gazilerimize bu kutsal vatanı canları pahasına savunduk bizlere bıraktıkları için teşekkür ediyorum’’ dedi.

Kaymakam Kula, Kıbrıs Türk'ünün can ve mal güvenliğini sağlamak, yok olmalarını önlemek ve Kıbrıs adasının Yunanistan'a bağlanmasına mani olmak amacıyla 20 Temmuz 1974'te, Türk ordusunun 37 bin 500 Mehmetçik ile Barış Harekâtının yapıldığını söyledi.

Bu toprakların yurt olabilmesi için şimdiye kadar bedellerin ödendiğini bundan sonra da ödenmeye devam edileceğini kaydeden Kula, ‘’Birçoğumuz bilmiyoruz Kıbrıs harekâtının ilk çıkartması Erdemli ilçemizden yani Kocahasanlı halk Plajı ile Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü içerisinden yapıldı. İşte bu harekatın içerisinde kendilerine gazilik beratları verilecek olan kahraman gazilerimiz de vardı. Kıbrıs Türk’ü için Mehmetçiğin adaya çıkartma yapması ne kadar önemli ise bu çıkartmaların ilçemiz Erdemliden yapılması da o derece önemli olduğunu hiç unutmamak gerekir. Aradan 45 yıl geçmesine rağmen biz gazilerimizi hiç unutmadık. Kıbrıs harekatına katılan gazilerimizden ilk etapta 27 tanesine Milli Mücadele Madalyası ve Beratını takdim ediyoruz. Bu madalya ve beratlar gelecek kuşaklara aktarılacak en büyük kahramanlık armağandır’’ diye konuştu.

Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu’da konuşmasında ülkemizde özgürce yaşıyorsak yegâne mihmandarları gazilerimizdir diye belirtti. Kıbrıs gazilerimizi her zaman anmak ve onların kahramanlıklarını gelecek nesillere aktarmak amacı ile Kıbrıs Gazileri Parkını yaptık diyen Başkan Mükerrem Tollu, belediye olarak aynı zamanda Kıbrıs gazilerinin çarpıştığı kahramanlık göstererek Kıbrıs Türk’ünü Rumlara bıkamadıkları topraklara aileleri ile götürerek anılarını tazelediklerini kaydetti.

Tarihini bilmeyenlerin sınırlarını hep başkaları çizer sözünden yola çıkarak, diyoruz ki, bir ve beraber olduğumuz takdirde ilelebet bu milletin Türk ve Müslüman olarak kalmasından hiç endişemiz yok diyen Tollu, ‘’Bugün burada kahramanlarımızın haklarını vermek amacı ile burada bu program yapılıyor. Kahramanlarımızla birlikte tarihe altın harflerle yazılacak bir vazife daha yaşandı o da ilk çıkartmanın Erdemliden yapılmış olması idi. Şehitlerimizi rahmetle yad ederken yaşayan gazilerimize de bu kutsal vatanı bizlere canları pahasına savunarak teslim ettikleri için teşekkür ediyorum’’ şeklinde konuştu.

Muharip Gaziler Derneği Erdemli Temsilcisi Hamdi Taşyaran da yaptığı konuşmada, kahraman gazilerin Kıbrıs çıkartmasında üstün başarı göstermesinden buyana 45 yılın geçtiğini söyledi. Kahraman şehit ve gazilerimiz sayesinde Kıbrıs çıkartması tarihe altın harflerle yazıldığını belirten Taşyaran, ‘’Kıbrıs’a barış gazilerimiz sayesinde gelmiştir. 45 yıl sonra bizlere tevdi edilen bu madalyaları almaktan onur duymaktayız’’ ifadesini kullandı.

Konuşmaların ardından madalyalar hak sahiplerine takdim edilirken günün anısına aile fotoğrafı çektirildi.