GÜNCEL
Giriş Tarihi : 24-06-2019 17:48

Afrikalı Ormancılar Mersin’de

Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü ile ÇEM Genel Müdürlüğünün ortaklaşa düzenlediği Uluslararası Çölleşme ile Mücadele Çalıştayı ve Eğitimi teknik gezisinin bir ayağı da Erdemli’de gerçekleştirildi. Teknik gezi programı gezisine Afrika ve Türki Cumhuriyetlerden 18 ülkeden, orman ve çevre meslek gruplarından yaklaşık 70 katılımcıyla yapıldı.

Afrikalı Ormancılar Mersin’de

Erdemli’deki Teknik geziye Çölleşme ile Mücadele Genel Müdürü Dr. Ahmet İpek, Mersin Vali Yardımcısı Abdullah Şahin, Mersin Orman Bölge Müdürü Mahmut Yılmaz. Bölge Müdür Yardımcıları Durmuş Bilal Akkuş ve Haşim Kabacık, ÇEM Genel Müdür Yardımcısı Özlem Yavuz, ÇEM Daire Başkanları, ÇEM Uzman hocaları ve mühendisleri, Erdemli Orman İşletme Müdürü İsmail Çelik ve işletme şefleri katıldı.

Ağaçlandırma Şube Müdürü Rıza Güleç, Bölge Müdürlüğü faaliyetleriyle ilgili olarak sunum yaptı. 2018-2019 yılları çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Bölge Müdürlüğünün yaptığı çalışmalarla ilgili arazi inceleme gezisi düzenlendi.

Afrika ve Türki Cumhuriyetlerinden katılan heyete Türkiye’de yapılan Toprak Muhafaza ve Erozyonla Mücadele, Silvikültür uygulamaları, ağaçlandırma çalışmaları, tıbbı ve hoş kokulu bitki çalışmaları, orman yangınlarıyla mücadele, fidan üretimi, Orköy faaliyetleri gibi ormancılık faaliyetleri uygulamalı olarak gösterildi.

Mersin’deki ormancılık faaliyetleri dünya ormancılarını ilham vermeye devam edecek.