EĞİTİM
Giriş Tarihi : 19-06-2019 21:41   Güncelleme : 19-06-2019 21:48

Fabrika Gibi Kurs

Erdemli Halk eğitimi ve Akşam Sanat Okulu (ASO) Müdürlüğü bünyesinde 8 ay önce Fikrîye Kılıç Usta öğretici nezaretinde açılan ‘’Bebek odası hazırlık kursu’’ sona erdi. 43 öğrencinin hazırladığı el emeği göz nuru 500 eser sergi ile görücüye çıktı.

Fabrika Gibi Kurs

Okullar Hayat Bulsun projesi kapsamında Alata İlkokulunda açılan kursun sona ermesi nedeni ile sergi açılışı töreni yapıldı. İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Açıkyörük, Şube Müdürü Ahmet Selbi, Halk eğitim Müdürü Ahmet Ateş, Müdür Yardımcısı Ali Cila, Memur-Sen ve Eğitim Bir Sen Erdemli Temsilcisi Hasan Sungur ve sendika yönetim kurulu üyeleri okul müdürü Mehmet Seyrek, Tabiye Mahallesi Muhtarı Veli İpçi, kursiyerler ve davetliler katıldı.

Serginin açılışını gerçekleştiren Erdemli İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Açıkyörük, kursa katılarak meslek sahibi olan ev hanımlarına teşekkür etti.

Sergi ile ilgili bilgi veren kurs hocası Fikrîye Kılıç, kursa 43 kursiyerin katıldığını ve kursun 8 ay sürdüğünü söyledi.

Kursa katılan kursiyerlerden 2 tanesinin kendi ev çeyizlerini kursta hazırladıklarını hamile olan bir kursiyerin ise doğacak çocuğunun eşyalarını ise kursta hazırladığını vurguladı. Açılan kursun adeta fabrika gibi üretim yaptığını kaydeden Kılıç, kursumuzun adı ‘’bebek odası hazırlama kursu’’ ancak burada meslek öğrenmeye gelenler adeta bir aile gibi hareket ediyor. Ayrıca kursumuzda yaptığımız eserlerin birçokları geri dönüşümden elde ettiğimiz atıklardan. Bize bu imkânı sağladığınız için teşekkür ederiz’’ dedi.

Kursiyerlerden Merve Çığlı, kursa gelerek kendi çeyizini hazırladığını söyledi. Çığlı, amcasının kızının da kursta olmasından dolayı tatlı bir rekabet yaşadıklarını ifade ederek, ‘’Fikrîye Kılıç hocamız bize işi öğretirken aynı zamanda rekabeti de öğretti. Bu rekabet öyle kıskançlık değil meslek öğrenme adına güzel bir çalışma’’ diye belirtti.

Cennet Cangin isimli kursiyer ise açılan kurs sayesinde kızının çeyizini burada hazırladığını belirterek, ‘’şimdi torunlarımın çeyizlerini de burada hazırlamak istiyorum. Burası benim için bir tedavi gibi geldi. Huzur içinde kursumuza devam ettik’’ diye konuştu.

Kübra Çığlı ise, kendi çeyizini kursta hazırladığını ifade ederek, ‘’Biz burada bir aile gibi olduk. Bu kursun dışında bir kursa gidermişin denilse buradaki ortamı bulamayacağımı düşünüyorum kurs hocamızdan Allah razı olsun. Hocamız kursta bize hem aile mefhumunu hem, kursun özelliğini hem de yapılan işlerin rekabetini öğretti. Kursta çok güzel işler öğrendim. Hatta kuzenim ile rekabet içindeydim. Bu güzelliği arayacağım. Bize bu kursu açarak meslek öğrenmemizi sağlayan Milli Eğitim ve Halk eğitim Müdürlüğüne teşekkür ediyorum’’ şeklinde konuştu.

Kursa katılan hamile ve ikinci çocuğunun dünyaya gelmesini beklerken onun eşyalarını kursta hazırladığını dile getiren Fatma Çarpar ise doğacak çocuğunun tüm eşyalarını kursta hazırladığını belirtti.