EĞİTİM
Giriş Tarihi : 17-06-2019 18:46   Güncelleme : 17-06-2019 18:55

Tarımın Geleceği Emin Ellerde

Mersin Sanayi ve ticaret Odası (MTSO) Erdemli Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) ile Erdemli Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsünün çocuklara yönelik ortaklaşa düzenlediği ‘Tarımın geleceği emin ellerde’’ konulu Alata Tarım Kampı başladı.

Tarımın Geleceği Emin Ellerde

10-14 yaş grubundaki öğrencilere yönelik 24 Haziran 5 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan tarım yaz kampı talep doğrultusunda devam edecek.

Mersin Sanayi ve Ticaret Odası (MTSO) Başkan Yardımcısı Hakan Sefa Çakır, gazetecilere yaptığı açıklamada projeyi hayata geçirmelerindeki asıl amacın ‘’Gelecekte ülkemizin yönetimine talip olacak çocuklarımızın tarım bilgilerinin de olmasını arzuluyoruz. Hepimiz iyi bilmekteyiz ki dünyada artık bilinçli ve ilaçsız tarım çok değer kazanmaya başladı ve son yıllarda tarımın değeri her geçen gün arttı.  Düzenlediğimiz tarıma dayalı kampta arıcık, fidecilik, süs bitkileri, narenciye ve sebze yetiştiriciliği gibi bilgilere sahip olmalarını sağlamak. ‘’Tarımın geleceği emin ellerde’’ sloganı ile hayata geçirdiğimiz bu proje 24 Haziranda başladı ve 5 Temmuz da sona erecek. 5’er gün sürecek olan tarım kampında her dönem için 25’er öğrenci eğitim alacak. Talep geldiği sürece bu uygulama aralıksız devam edecek’’ dedi.

Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu desteği ile hayata geçirilen proje ile çocuklara çevresel duyarlılık ve iyi tarım uygulamaları konusunda farkındalık yaratmayı hedefleniyor. Program boyunca çocuklar çevre dostu üretim teknikleri ile ekimden hasada yetiştiriciliği öğrenecekler.

Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü’nde uygulanacak programda uzmanlar sebze, meyve, süs bitkileri, Turunçgil yetiştiriciliği, arıcılık ve bal üretimi konusunda çocuklara uygulamalı eğitim verecek.

Öğrenciler ilk gün domates tohumunun toprakla buluşturulması, biber fidelerinin dikimi, narenciye bitkileri üzerine uygulamalı eğitim aldılar.

Alata ‘da tarım yaz kampına katılan öğrenciler ise domates tohumunu toprakla buluşturdukları için heyecanlandıklarını, bir tohumdan yetişen bir fidenin 5 meyve verdiğini öğrendiklerini dile getirirken diğer bir öğrenci ise, evlerinin bahçesini burada öğrendiği bilgilerle daha da güzelleştireceğini kaydetti.

Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Davut Keleş de yaptığı konuşmada, enstitü çalışmaları hakkında bilgi verdi. 

Öğrenciler açık arazide biber dikimi ve domates fidesi dikimi gerçekleştirdi.